Navigation toggle
 RUDY CAREZZEVOLI Getty Images Via Afp
Može li obraniti titulu?

U Miamiju je gotovo sve pošlo po krivu za četverostrukog prvaka, Ferrari opet zabavljao radio porukama...

Piastri ima 16 bodova prednosti nad Norrisom i 32 boda prednosti nad Verstappenom
Piše: Daniel VinkovićObjavljeno: 05. svibanj 2025. 15:05

Što je sve pošlo po krivu za Maxa Verstappena u Miamiju? Možda je lakše nabrojati što nije. Nova utrka, nova pobjeda za sjajnog Australca Oscara Piastrija, vozi mirno bez puno grešaka i iskorištava sve što mu momčadski kolega u McLarenu Lando Norris i Verstappen pružaju. Treća pobjeda u nizu, prvi McLarenov vozač kojem je to pošlo za rukom od Mike Hakkinena prije 28 godina. Drugi sprint vikend sezone je samo pokazao koliko je McLaren moćan ove sezone. U sprintu i u glavnoj utrci završili su prvi i drugi, samo što je u sprintu pobjednik bio Norris. Britanac je tu nadoknadio jedan bod zaostatka za Piastrijem u prvenstvu, ali je izgubio sedam drugim mjestom u glavnoj utrci. Stoga, Piastri je i dalje vodeći, sada sa 16 bodova prednosti nad Norrisom i 32 boda prednosti nad Verstappenom.

image
HECTOR VIVAS Getty Images Via Afp

Skupa greška ekipe u sprintu

Vratimo se sada na Maxa i krenimo od sprinta. Zadovoljavajuće četvrto mjesto u kvalifikacijama za sprint, čak je bio i na postolju u trenutku kada odlazi na promjenu guma jer se staza osušila i gume za kišu više nisu bile potrebne. Međutim, iza njega u boks ulazi Mercedesov Kimi Antonelli i Verstappena puštaju iz boksa u trenutku kada Antonelli skreće u Mercedesov (garaže su jedna kraj druge) te dolazi do sudara. Verstappen za to dobiva 10 sekundi kazne. Greška ekipe koja nije obraćala pažnju na nadolazećeg Antonellija, ali greška koja je Verstappena koštala svih bodova u sprintu.

image
SHAWN THEW Afp

Falilo je tempa u utrci

Stavio je to sve četverostruki šampion iza sebe i dva sata kasnije u kvalifikacijama osigurao je svoje treće prvo startno mjesto u sezoni. Činilo se kako će još jednom pokazati svu svoju vještinu u samostalnoj borbi s dva McLarena. Tako je i bilo prvih dvadesetak krugova. Odmah u prvom zavoju prvog kruga izgurao je Norrisa van staze i svima poručio kako ga neće biti lako proći. Piastri je svoj napad planirao sve do 14. kruga. Nakon što se Verstappen uspio obraniti u prvih nekoliko napada, i time dopustio Norrisu da nadoknadi četiri sekunde zaostatka za vodećim dvojcem, Piastri je uspio proći Nizozemca i sada je bilo na Norrisu da napravi isto i krene u lov za momčadskim kolegom. Nije mu bilo nimalo lako. Tek u 18. krugu Norris prolazi Verstappena, ali je do tada Piastri pobjegao na devet sekundi prednosti, što se pokazalo nedostižnim. Do kraja utrke Verstappen je izgubio mjesto i od Georgea Russella te je završio tek četvrti.

Dao je sve od sebe, ali bolid jednostavno nije dovoljno brz. Možda je Norris bio u pravu, nakon utrke rekao da je Verstappen sam sebe koštao postolja u tim žestokim borbama s njim i Piastrijem, ali Max nije postao četverostruki prvak sklanjajući se svima na stazi i ne planira tako voziti ni ove sezone. Ako mu McLareni dopuste da ih pobijedi u kvalifikacijama, namučit će se s njim u utrci. Neupitno je da McLaren ima najbrži bolid, koliko god šefovi Andrea Stella i Zak Brown tvrdili drugačije. Tempo koji su Norris i Piastri imali kada su prošli Verstappena bio je preko sekunde po krugu brži od Nizozemca. Teško će Verstappen obraniti ovu titulu, pogotovo uz ovakvog Piastrija koji samo čeka i iskorištava sve greške njega i Norrisa.

Novi šef, novi vozači - isti problemi

Opet Ferrari i timske naredbe. Jednostavno momčad iz Maranella ne zna kontrolirati utrku kada su im vozači jedan kraj drugog. Još jedna razočaravajuća utrka za ‘Crvene‘ koji su završili tek sedmi i osmi. Bila je ovo sezona u kojoj su se trebali boriti za naslov, a oni se bore za pozicije koje dijele tek pokoji bod. Barem drame preko radija nikada ne nedostaje s njima.

image
SHAWN THEW Afp

Lewis Hamilton se našao iza momčadskog kolege, na bržim gumama, i tražio da ga puste ispred, da ide u napad na Antonellija koji je bio šesti. Ferrariju je trebalo dugo da donesu tu odluku, istu odluku koju je Hamilton sam donio u Kini i pustio Charlesa Leclerca ispred sebe kada je situacija bila obrnuta. Na kraju su odlučili dati naredbu da zamjene pozicije, što je Leclerc ispoštovao, ali Hamilton nije bio dovoljno brz za Leclerca koji se zatim počeo žaliti kako mu se bolid pregrijava vozeći se tako blizu i tražio zamjenu pozicija nazad. Opet je momčadi trebalo nekoliko krugova da donesu tu odluku.

- Hoćete da još i Sainza propustim - pitao je sarkastično Hamilton nakon što su mu rekli da vrati poziciju Leclercu.

Na kraju nijedan nije stigao do Antonellija, još jedan vikend koji nisu maksimizirali zbog greški koje se ponavljaju već godinama. Vjerojatno neće biti bitno, jer se neće boriti za naslov ove sezone, ali nije dobar znak za budućnost tima ako se ikada vrati na vrh, jer ako se ne možeš dogovoriti oko sedmog i osmog mjesta, kako ćeš za prvo i drugo.

Komentari (0)

Učitavanje komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
15. lipanj 2025 03:14