Navigation toggle
 BORIS KOVACEV Cropix
TROFEJNA IZVRNOST

Ovaj sport je simbol uspjeha Hrvatske! Novi niz medalja gurnuo nas je u samu elitu: ‘Mi smo velesila‘

‘Od 202 države u svjetskom karate savezu, mi smo sigurno u prvih 15-20 najtrofejnijih‘
Piše: Dean BauerObjavljeno: 12. svibanj 2025. 18:29

Svijet kinematografije ima jednu od svojevrsnih, a svevremenskih uspješnica u filmu "101 dalmatiner". Animirana, pa kasnije igrana inačica iz Walt Disney produkcije, a s naslovnom ulogom u jednoj izvorno našoj, hrvatskoj pasmini. Hrvatski sport od prošlog tjedna ima dodatnu prepoznatljivost i trofejnu izvrsnost u - 101 medalji. Seniorskoj 101 medalji na europskim prvenstvima, od osamostaljenja Hrvatske. Ta je brojka dosegnuta upravo na tek minulom Europskom prvenstvu u glavnom armenskom gradu, Erevanu. Pod tih 101 kolajnu računamo samo odličja u karateu, što borbama ili katama, ne i u parakarateu.

U Armeniji je osvojeno 5 odličja u karateu, ali i još tri u parakarateu. Poradi tih 8 odličja, hrvatska karate reprezentacija je imala već uobičajenih "problema" pri povratku s velikih natjecanja. Imali su višak kilograma u prtljazi!

- Hrvatska zaista jest, to nije ni floskula, niti pretjerivanje, velesila u ovom sportu. Od 202 države koliko članica ima Međunarodni ili svjetski karate savez, mi smo sigurno u prvih 15-20 najtrofejnijih - spomenuo je pri povratku u Zagreb, Davor Cipek, predsjednik Hrvatskog karate saveza koji je usputno u Erevanu i drugi put uzastopno, jednoglasno na tajnom glasovanju izabran za glavnog tajnika Europskog karate saveza.

image
BORIS KOVACEV Cropix

- Koliko su naša ostvarenja, rezultati koje naši sportaši i sportašice postižu, samo ću malo dodatno potkrijepiti nekim brojkama. Naša muška reprezentacija je u momčadskom dijelu natjecanja dobila, između ostalih Tursku koja pola milijuna registriranih karatistica i karatista! Mi ih imamo 11.000. Turska ima 3.000 klubova, mi oko 200. Njihov se proračun kreće između 10 i 15 milijuna eura, naš je 1 milijun. Možemo i o Egiptu, dakle domaćinu ovogodišnjeg SP,u Kairu u studenom. Oni imaju 6.000 klubova, a registriranih karatista i karatistica 3.9 milijuna! Dakle, kao i koliko Hrvatska ima stanovnika. Također im je proračun oko 15 milijuna eura.

To su neke zanimljive brojke kroz koje se također može prikazati što je ono što općeniti hrvatski sport, pa tako u ovom slučaju karate, postiže. Koliko vrijedi, kakva je konkurencija, protiv koga se to naši sportaši i sportašice bore, nadmeću. Nemojte misli da svi ovi drugi, druge države ne treniraju, ne rade mukotrpno i da nemaju stručnjake i talente. No opet, s ovog malenog prostora između Drave i Jadrana stalno izvire nešto bolje.

image
BORIS KOVACEV Cropix

Ukupno 5 medalja u karateu na jednom EP, čini Erevan zapravo najboljim nastupom Hrvatske u inozemstvu. Naime, u Zagrebu na EP 2009. naš je karate osvojio 3 zlata i 3 bronce. U Zadru prošle godine 3 zlata i 1 broncu, dok je sada omjer 2-2-1. Još su neki rekordi postavljeni. Hrvatska nikad (prije Erevana) nije nastupila u četiri finala na istom EP-u. U Armeniji su nastupali natjecatelji iz 49 država, njih 19 je osvojilo medalje, Hrvatska je prema sjaju odličja na 4. mjestu! Iza Njemačke, Italije i Španjolske.

- Moram priznati da mi sve ovo još uvijek izgleda nestvarno, dojmovi se nisu slegli. Nestvarno mi je što sam drugi put uzastopno europska prvakinja - u Zagrebu će Riječanka Emma Sgardelli. Inače, upravo je ova 21-godišnja djevojka osvojila jubilarnu, 100. hrvatsku euro-medalju.

- Ništa od ovog ne bi bilo moguće bez podrške i cijelog mojeg kluba, svih osoba u mojem životu i na kraju krajeva i cijele reprezentacije. Stvarno sam ponosna na sebe. Još više na sve moje mečeve na prvenstvu koje sam dobivala doslovno u zadnjih sekundu do dvije. Uzbudljivo, malo i stresno istina.

Hrvatski ženski karate generalno gledano, ovako dobre rezultate nije imao zadnjih 10 godina. Riječi su to izbornice Ivane Bebek Bašić jer ne zaboravimo na broncu Nikoline Golomboš, ali i Sadeu Bečirović koja je zauzela 5. mjesto, nakon poraza tek sudačkim preglasavanjem.

image

Ema Sgardelli i Ivan Kvesić

BORIS KOVACEV Cropix

Danil Domdjoni, izbornik muške karate vrste je želio posebno jedno naglasiti.

- Svi imaju svoje mjesto i značaj, svaki član reprezentacije, ali moram istaknuti braću Kvesić. Ne samo zbog njihovih medalja pojedinačnih i udjela u reprezentaciji. Oni su donijeli vjeru, iskustvo i pobjednički mentalitet u našu reprezentaciju. Mislim da smo doista, kada govorimo o sastavu reprezentacije, pogodili u trepavicu.

Iako su dosta često u prvom planu karatisti, ne smijemo ni u kojem slučaju ne spomenuti parakate reprezentaciju koja se malo kasnije vraćala za Zagreb. Naime, Daniel Topić je čak četvrti put uzastopno prvak Europe, Stipe Barić je pak treći put uzastopno europski doprvak, plus prva medalja, bronca Josipa Šteke. Hrvatski karate - to je simbol uspjeha Hrvatske. Ne nužno samo u sportu.

Sve hrvatske medalje u Erevanu

Karate - borbe:

zlato - Ema Sgardeli (do 50 kg)

zlato - Ivan Kvesić (do 84 kg)

srebro - Anđelo Kvesić (iznad 84 kg)

srebro - muška reprezentacija (borbe)

bronca - Nikolina Golomboš (iznad 84 kg)

Parakate:

zlato - Daniela Topić (parakarate)

srebro - Stipe Barić (parakarate)

bronca - Josip Šteko (parakarate)

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
12. svibanj 2025 20:51