Navigation toggle

Aurel Benović

 VLADO KOS Cropix
DOBRO WORLD CUP

Benović: Šepav sam, pijem brufene, ali opet sam uspio odraditi dobar posao

Žao mi je što je moja zaručnica pala, dodao je Aurel u Osijeku, a Ude nije ušao u finale: "Ova dvojica skupa nemaju godina kao ja!‘
Piše: Vedran BožičevićObjavljeno: 10. travanj 2025. 19:05

Zablistao je osječki Gradski vrt još jednom u gimnastičkom ruhu, jače i sjajnije nego ikad. Nije ni čudno, jer DOBRO World Cup je od ove godine u elitnoj seriji Svjetskog kupa, među šest najprestižnijih svjetskih turnira, onih koji će u ovom olimpijskom ciklusu biti kvalifikacijski i za Igre u Los Angelesu. Daleko je još borba za kalifornijsko sunce, ali osječki su organizatori već u prvoj godini ciklusa odlučili podići letvicu, pa je tako u Gradskom vrtu, između ostaloga, osvanuo i gimnastički podij, svojevrsna izdignuta pozornica kakvu inače viđamo samo na najvećim natjecanjima i koja gledateljima daje još intenzivniji doživljaj gimnastike.

Ne sumnjamo da će u finalnim danima tijekom vikenda atmosfera biti još vatrenija nego prijašnjih godina, a zasad je sigurno da ćemo u borbi za medalje od hrvatskih predstavnika gledati Aurela Benovića na parteru, Marka Samboleca na konju s hvataljkama, Tijanu Korent na preskoku i Saru Šulekić na dvovisinskim ručama.

Iza domaćeg, osječkog dečka Aurela Benovića je sportska godina iz snova, godina u kojoj je prvi put osjetio čar olimpijskog nastupa i završio na visokom petom mjestu u Parizu. I to na preskoku, u disciplini koja mu je još do prije godinu dana bila "rezerva" u usporedbi s parterom na kojem je 2020. bio europski doprvak. Na preskoku je toliko napredovao da nema sumnje da mu je on danas najjači adut, ali i dalje je Aurel vrhunski parteraš što je pokazao i plasmanom u subotnje finale. Istina, kroz ušicu igle, s osmog mjesta (13,433), ali uz malu dramu koja je prethodila njegovom nastupu ovom se rezultatu nikako ne smije "gledati u zube". Pogotovo kad se uzme u obzir da je ostvarena u takvoj konkurenciji u kojoj je s prvog mjesta u finale prošao olimpijski pobjednik iz Tokija i srebrni iz Pariza Artem Dolgopjat...

- Kako su novi uvjeti u dvorani zbog postavljenog podija, malo se gubim, a uz to se osam mjeseci, još od Pariza, nisam natjecao. U svemu tome sam se u srijedu na treningu malo izgubio u zraku, otvorio ranije, doskočio na pete i jako me zaboljelo. Trener mi je predložio da odemo u svoju dvoranu da probam skokove ‘na mekano‘, ali ja sam odlučio ići do kraja. Ali, kad sam se ohladio, kad se tijelo opustilo, počelo me jako boljeti. Međutim, uoči nastupa sam se namazao hladnim gelom, popio brufen i to je to. Eto, takav šepav sam uspio napraviti posao - prepričao je Aurel svoje nevolje.

- Nemam si što predbaciti, napravio sam odlično s obzirom na to da se i pravilnik promijenio i da sam morao dodati element "vagu" na kojem sam izgubio pet desetinki. Ima detalja na kojima ocjena može biti veća, ali nakon osam mjeseci stanke, ovo je top. Nadam se da će u petak bol barem malo popustiti i da ću uhvatiti finale i na preskoku u rodnom gradu.

Prije svojeg nastupa gledao je na djelu i zaručnicu Joanu Jankovu, bugarsku gimnastičarku koja se okušala na dvovisinskim ručama.

- Joana nije trenirala četiri godine i sad se krenula ponovno natjecati. Žao mi je što je pala, ali tek probija led, ovo su joj prvi veliki nastupi i vrijedno iskustvo.

Filip Ude (38), naš srebrni olimpijac iz Pekinga, u desetom nastupu u Osijeku nije uspio doći do novog finala. Čakovečki veteran i dalje ima velike ambicije koje sežu sve do Los Angelesa, ali i on se posljednjih mjeseci mučio s ozljedom, tako da nije na svome maksimumu. Bio je s ocjenom 13,966 u igri do samog kraja, a prestigao ga je posljednji natjecatelj u kvalifikacijama, Armenac Mamikon Hačatrjan.

- Baš gledam, prva dva Armenca nemaju zajedno godina kao ja. Trebali bi davati barem tri desetinke bonusa za godine, ha-ha. Ma dobro, još sam tu, s 38 na leđima, borim se s upola mlađima i sretan sam što sam dio ovoga svega - bio je nasmijan Ude, prva rezerva za finale.

image

Filip Ude

IVAN PERIC Cropix

No, imamo mi i sigurnog predstavnika u subotnjem finalu, Udeova klupskog kolegu Marka Samboleca (23) koji se s najvišom ocjenom u karijeri (14,000) dokopao osmog mjesta. Tik ispred svog uzora.

- Čekao sam praktički do posljednjeg natjecatelja da vidim hoću li proći. Provukao sam se za dlaku, jedino mi je žao što nije i Filip sa mnom u finalu. Bio bih zadovoljan i da nisam prošao jer napravio sam vježbu super, nikad nisam dobio "četrnaesticu", a zapravo smo po to i došli. Ta želja mi se ostvarila, a ispunila se i druga, ulazak u finale.

Tijana Korent ne zaobilazi Osijek od njegova prvog izdanja 2009. Neuništiva Međimurka, koja će uskoro puhnuti u 36 svjećica na torti, ne posustaje - ljubav prema gimnastici i dalje je jača od svega, a u četvrtak je još jednom potvrdila da ima što za reći na preskoku. Njezina dva skoka su joj uz bonus donijela ocjenu 13,133 što je bilo dovoljno za šesto mjesto i već 12. finale u Osijeku! Prije 16 godina u Gradskom je vrtu osvojila srebro, godinu kasnije i broncu, a otada je skupila puno "stativa", četvrtih i petih mjesta. No, uvijek je među najboljih osam...

- Jako je dobar osjećaj jer kad sam vidjela kakva imena su došla u Osijek, nije mi bilo ni na kraju pameti da bih se mogla ugurati u finale. Međutim, malo iskustva, malo sportske sreće i, eto, finale je tu - rekla je presretna Tijana kojoj je pomogao i novi pravilnik.

image

Tijana Korent

VLADO KOS Cropix

Premda naglašava da se u finalu svašta može dogoditi, realno procjenjuje da će teško do postolja.

- Mislim da više od ovoga ne mogu, ali velika mi je čast i iznimno mi je drago što sam u ovakvoj konkurenciji ušla u finale. I u subotu ću raditi iste skokove jer pripremala sam krajem prošle godine nešto teže, međutim dogodila mi se ozljeda stražnje lože, napukao je mišić, tetiva se odvojila od kosti i zabranili su mi da skačem i da išta radim. A jednom kad stanete na tri ili četiri mjeseca, kao da godinu dana niste ništa radili.

Tijana je, inače, u Osijek došla izravno iz Amerike gdje je posljednjih mjeseci trenirala u jednom klubu.

- Što je najvažnije što sam naučila u Americi? Ne se stresirati oko nekih stvari oko kojih sam se doma uvijek stresirala. Eto, i u 36. godini možete nešto novo naučiti, ha-ha.

Mlađahna Sara Šulekić (19) lani je u Osijeku prvi put došla do finala na dvovisinskim ručama, ali nije stala na tome, već je odmah osvojila i srebro. Ove godine je ponovila ovaj prvi dio priče, opet je u finalu, ovaj put sa sedmog mjesta do kojeg ju je dovela ocjena 13,200.

- Osjećaj je predivan, prezadovoljna sam kako sam odradila. Ovaj put sam radila vježbu koju sam lani radila u finalu jer, kao što znamo, konkurencija je strašna.

Sara zasad radi nešto jednostavniji saskok, ali uvježbava i teži s kojim bi bila znatno konkurentnija.

- Zezala sam se s trenerom da ću, ako se budem dobro osjećala u finalu, ići na sve ili ništa. Taj novi saskok još uvijek nije baš spreman, tako da ga ne bih trebala raditi, ali vidjet ćemo, možda me nešto pukne, ha-ha.

U petak ćemo u kvalifikacijama imati troje predstavnika. Spomenuli smo već da Aurela Benovića čeka nastup na preskoku, a na gredi će nas predstavljati brončana iz prethodnih dviju sezona Tina Zelčić, te 16-godišnja debitantica Mila Prpić.

REZULTATI KVALIFIKACIJA

Gimnastičari

Parter

1. Dolgopjat (Izr) 14,166, 2. Karimi (Kaz) 13,866, 3. Iwai (SAD) 13,766, 4. Hepworth (VB) 13,666, 5. Hribar (Slo) 13,633, 6. Penev (Bug) 13,633, 7. Mirvalijev (13,433), 8. BENOVIĆ (HRV) 13,433... 19. JOVIČIĆ (HRV) 12,266

Konj s hvataljkama

1. Kurbanov (Kaz) 14,566, 2. Tianlong (Kin) 14,533, 3. Hačatrjan (Arm) 14,466, Manukjan (Arm) 14,433, 5. Shiao (Taj) 14,366, 6. Idrisov (Kaz) 14,300, 7. Deng (Kin) 14,133, 8. SAMBOLEC (HRV) 14,000, 9. UDE (HRV) 13,966...

Karike

1. Asil (Tur) 14,400, 2. Petrounias (Grč) 14,366, 3. Avetisjan (Arm) 14,333, 4. Simonov (Aze) 14,333, 5. Davtjan (Arm) 14,066, 6. Kosak (Tur) 13,966, 7. Hepworth (VB) 13,833, 8. Diab (SAD) 13,733

Gimnastičarke

Preskok

1. Linmin (Kin) 14,016, 2. Hang (SAD) 13,599, 3. Olsen (Kan) 13,566, 4. Belak (Slo) 13,516, 5. Georgijeva (Bug) 13,466, 6. KORENT (HRV) 13,133, 7. Kickinger (Aut) 13,049, 8. Yildiz (Tur) 12,999

Dvovisinske ruče

1. Hang (SAD) 13,766, 2. Yang (Kin) 13,533, 3. Veerman (Niz) 13,466, 4. McDonald (Aus) 13,400, 5. Makai (Mađ) 13,300, 6. Kuusikko (Fin) 13,266, 7. ŠULEKIĆ (HRV) 13,200, 8. Yeoh (Mal) 12,833

Komentari (0)

Učitavanje komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
09. svibanj 2025 15:57