
Nije nogometni klub iz Maksimira jedini Dinamo u kojem je proteklih tjedana prometno kad su u pitanju dolasci novih i odlasci starih igrača. Samo malo južnije, dva kvarta dalje od Maksimira jednako intenzivno trajalo je slaganje igračke križaljke još jednog Dinama, onog odbojkaškog. “Mala” je razlika što se na Peščenici ne okreću milijunske svote, već se sve odvija u daleko skromnijim okvirima...
- Nismo još do kraja završili transfer listu jer čekamo skorašnji ždrijeb za kvalifikacije Lige prvakinja, pa ćemo procijeniti hoće li trebati neke intervencije što se rostera tiče - naglasio je Igor Šimunčić, trener i sportski direktor aktualnih odbojkaških prvakinja Hrvatske.
- Činjenica je da su nam iz početne postave iz protekle sezone ostale svega dvije igračice, Iva Pehar i Carla Stošić, odnosno da je pet cura odlučilo otići negdje dalje.
Konkretno, dres Dinama u sljedećoj sezoni neće više nositi tehničarka Jelena Ninčević, korektorica Lucia Babić, primač-pucač Maša Mlinar i Luna Bečić te srednja blokerica Viktoria Ana Trcol.
- Sa svim smo se curama rastali na sportski i uljuđen način, bilo je tu i puno emocija jer ono što smo napravili zajedno svima će nam ostati za cijeli život. Nije da mi nismo htjeli nastavak suradnje, ali Ninčević i Babić su na neki način zaokružile jedan dio svog sportskog puta osvajanjem naslova prvaka i zajednička je procjena bila da je to to u ovom trenutku. Trcol je prvi veliki klupski izlazni transfer uopće, jer otišla je u rumunjski Alba Blaj, što je i nama svojevrsno priznanje da naša igračica ode u tako jaki klub. Maša Mlinar, koja je doslovce dijete kluba jer s nama je bila svih deset proteklih godina, koliko i klub postoji, smatra da će više napredovati u Mariboru, a slično je i Bečić odlučila svoj put nastaviti negdje drugdje.
Vasilj umjesto Trcol
Uz njih, iz privatnih razloga (fakultet i ozljede) u ekipi više neće biti i Tina Uzun i Ivona Kollert.
Na listi “dolasci” čak je osam novih imena, ali dosta zanimljivih...
- Novitet je onaj od kojeg smo do sada “bježali”, ali sada su takve okolnosti da nismo mogli, a to su strankinje u Dinamu. Jedna je Bojana Ambulija, koju doduše možemo smatrati donekle i domaćom jer je protekle dvije sezone bila u Nebu iz Zaprešića. Inače je reprezentativka BiH, vrlo potentna i igra na poziciji dijagonale. Imat ćemo prvi puta u ekipi i Amerikanku, bit će to na poziciji primača-pucača Emily Banitt, 2002. godište, izlazna je godina sa sveučilišta Charleston. Dosta smo skautirali, povukli smo i neke veze preko bivše odbojkašice Mije Jerkov, koja sada radi za jednu menadžersku agenciju, a na Charlestonu sada kao profesorica radi bivša odbojkašica koja je igrala godinama i u Hrvatskoj, Tiffany Bloom. Ona nam je u tančine iznijela sve o Banitt, a ujedno i njoj ispričala puno pozitivnih stvari o Hrvatskoj, što je i jednoj i drugoj strani olakšalo dogovor.
Nastavio je Šimunčić dalje o pojačanjima.
- Tehničarka će nam biti Klara Perić, bivša naša reprezentativka koja je dvije godine pauzirala od odbojke, ali već je odradila treninge s nama po završetku prošle sezone i siguran sam da ćemo s njom dobiti kvalitetu koju smo i imali na njezinoj poziciji. Naš novi srednji bloker je Klara Vasilj iz Ribole Kaštela, juniorska reprezentativka, koje je bila drugi bloker Superlige, odmah iza naše Trcol, što je, dakle, dosta indikativno. Kao primač-ucač nam dolazi Inka Inkret, također iz Neba, kao drugi libero Ema Čuček iz Don Bosca, srednja blokerica Marija Mohorović, pa Nika Marušić, koja je, doduše, već prošle sezone bila na dvojnoj registraciji za Olimpik i nas. Priključit ćemo kroz treninge radu naše seniorske ekipe i tri igračice iz vlastitog pogona, Brunu Pitešu, Emilie Stojić i Taru Radoš. To je generalno i naša ambicija, puniti prvu ekipu vlastitim igračicama.
Upravo iz tog razloga u Dinamu su najviše ponosni na uspjehe svojih ekipa u mlađim dobnim kategorijama. Jer pored osvojenog prvog pehara prvakinja Hrvatske - što je ipak kruna svega - diče se s još tri titule.
- Ove smo sezone prvaci s juniorkama (U19), s kadetkinjama (U17) i mlađim kadetkinjama (U15), dok smo u mini odbojci srebrni. Ukupno smo u šest mogućih kategorija osvojili medalje u njih pet - naglašava predsjednik OK Dinama, Nino Matjačić.
- To je naš Grand Slam, četiri zlata u četiri konkurencije - prisnažio je Šimunčić.
- No, sve to ne bi bilo moguće bez truda svih ljudi u klubu. Nema nas puno, ali sve ovo leži na velikom entuzijazmu i puno rada. U našem je klubu u svim kategorijama oko 1000 djevojčica, prisutni smo u 20-ak dvorana u cijelom gradu, imamo 25 trenera, a ova četiri pehara su samo vrh cijele te sante.
Sve se to, pak, poklopilo s obilježavanjem tek deset godina djelovanja kluba.
- Krenuli smo od petog ranga hrvatske odbojke, a već za pet godina stigli u najviši razred, Superligu, u kojoj, pak, niti jednom nismo bili izvan Top 4 kluba. Penjali smo se svake sezone i ove se popeli na onu najvišu, za prvakinje. Istovremeno smo rasli i u Europi, od Challenge kupa, pa CEV kupa, a sad nas čeka Liga prvakinja, najprestižnija europsko natjecanje.
I koliko god lijepo i primamljivo Liga prvakinja zvučala, ona predstavlja i podosta organizacijskih izazova.
- Ždrijeb će biti 15. srpnja, pa ćemo doznati sve detalje. Jer zasad postoji mogućnost tri pretkola, ali ovisno o broju prijavljenih klubova te uvjetima CEV-a, možda će se igrati i samo dva. S obzirom na nacionalni koeficijent, očekujemo da se uključimo od drugog pretkola, a nije nemoguće da odmah uđemo i u završno, treće - kaže sportska voditeljica Dinama, Tea Grgurić, dodatno objasnivši zašto bi broj prijavljenih klubova mogao biti relativno malen.
Odustajanje nije bilo opcija
- Liga prvakinja je skupa. Od ove sezone je i za kvalifikacije u dvorani obavezna podloga Taraflex, VAR sustav, LED reklame, a sve to podiže troškove utakmice za 20.000 eura. Odnosno, ako su dosadašnji standardni troškovi za europske utakmice bili 5.000 eura, sada su 25.000. Neki klubovi jednostavno neće imati za sve to pokriti, pa se neće ni prijavljivati. S druge strane, nagradni fond nije ni izbliza izdašan kao recimo u nogometnoj Ligi prvaka, to je neusporedivo. Dapače, mi zapravo plaćamo da bismo mogli igrati Ligu prvakinja. Prvak Europe dobije svega 500.000 eura za nagradu, a sa svim troškovima zapravo ostane na nuli u najboljem slučaju.
Dinamo, iako je u hrvatskom sportu financijska situacija daleko od poželjne, nije ni sekunde razmišljao odustati od LP-a.
- Odustajanje bi se kosilo sa svim našim sportskim i moralnim načelima! Prvo, to bi slalo krivu poruku igračicama u klubu, jer se i one žele okušati u takvom natjecanju i protiv najboljih klubova. Drugo, zbog našeg odgovornog ponašanja s financijama u klubu kroz sve ove godine, možemo si dozvoliti ove kvalifikacije - dodala je Grgurić.
- Ovo je klub u kojem se svaki euro tri put okrene prije nego se potroši, ali ne radi neke ultimativne štednje, već kako bi se trošilo smisleno. Ulažemo u igračice, njihovu prehranu, u putovanja autobusima, a ne kombijima... Nije to neko izobilje, ali uz pametno gospodaranje novcem i dalje inzistiramo da to sve bude na dostojnoj sportskoj razini.
S tim je principima uostalom Dinamo i došao ovdje gdje je sada - do statusa najboljeg ženskog odbojkaškog kluba u Hrvatskoj.
Komentari (0)