Hrvatska je jedna od samo 30 država na svijetu, prema istraživanju CNN-a, koja svoje olimpijske i paraolimpijske sportašice i sportaše potpuno jednako tretira, istovjetno se prema njima odnosi, pa ih tako i jednako novčano nagrađuje za njihove sportske uspjehe na OI ili POI.
Američka, svjetski praćena TV kuća iz Atlante, CNN se bio obratio olimpijskim i paraolimpijskim vlastima iz svake države koja je imala svoje predstavnice odnosno predstavnike u Parizu na OI i POI 2024. Od ukupno 205 država i nacija koje su se nadmetale u Parizu na oba natjecanja, 42 države su novčano nagrađivale svoje olimpijske pobjednike s iznosom većim od 100.000 dolara. Hrvatska nije u tom krugu jer naša domovina za zlato dodjeljuje 41.000 dolara. Međutim, prema daljnjem istraživanju CNN-a, samo 30 država (u što je uračunat i Tajvan koji nije članica UN, ali jest MOO-a) nagrađuju u istovjetnom novčanom iznosu olimpijska i paraolimpijska zlata odnosno srebra i bronce.
- Gledajući diljem svijeta, vrlo je razočaravajuće što države pridaju tako različitu važnost financiranju svojih sportaša i što se profil i prilika za parasportaše često zanemaruju - izjavila je tim povodom Sarah Storey, najuspješnija britanska paraolimpijska sportašica za CNN Sport.
Najveća razlika u Vijetnamu
Jedna od najbogatijih i najuređenijih država svijeta, Singapur vodi u isplatama paraolimpijaca s prijavljenih 500.000 singapurskih dolara u bonusima (352.671 eura). Međutim, to je samo polovica onoga što zarađuju olimpijski pobjednici i pobjednice iz te iste zemlje. Paraolimpijski prvaci iz Hong Konga, autonomnog područja Kine, dobivaju 75% manje od svojih olimpijskih kolega, te manje i od osvajača srebrnih olimpijskih medalja.
Najveću razliku u poticajima ima Vijetnamski olimpijski odbor, koji je uspješnim paraolimpijcima nudi tek nešto više od 1% svojih olimpijskih kolega za osvajanje zlatne medalje.
Od 205 nacija i teritorija koje su se natjecale u Parizu na OI, te kasnije POI, kolegice i kolege s CNN su pobrojale najmanje 74 države koje novčano nagrađuju svoje osvajače olimpijskih medalja. Kao što smo naveli već, odnosno citirali CNN, samo 30 država dodjeljuje olimpijskim i paraolimpijskim sportašicama i sportašima jednake nagrade. Jedna od tih 30 država je i Republika Hrvatska.
Kanada je jedna od novijih nacija koja je postigla jednakost ove vrste, a Kanadski olimpijski, te Kanadski paraolimpijski odbor još su u siječnju 2024. objavile da će osvajači zlatne medalje na OI i POI u Parizu dobiti isti iznos novčane nagrade - 20.000 kanadskih dolara ili preračunato 13.358 eura. Latvijski paraolimpijci dobili su jednake bonuse od Igara u Londonu 2012.
Australija i Češka usvojile su jednake nagrade od Igara u Tokiju 2021. Australija osvajače zlatne medalje nagrađuje s 20.000 australskih dolara (11.934 eura). Češka je znatno velikodušnija, dajući svojim olimpijskim i paraolimpijskim pobjednicima 2.4 milijuna čeških kruna (95.395 eura).
Australci ‘drugog reda’
Dvostruki osvajač zlatne medalje, australski paraolimpijac u plivanju Timothy Hodge rekao je za CNN da je potez njegove zemlje da izjednači nagradni fond “nevjerojatan korak u priznavanju nas kao jednakih našem olimpijskom kolegi”. Međutim, nije vjerovao da je postignut paritet podrške.
- Koliko ja znam i razumijem, još uvijek postoje velike nejednakosti u financiranju i potpori koja se pruža para programima u usporedbi s našim olimpijskim kolegama, posebno u privatnim organizacijama i upravnim tijelima. Kao parasportaš otvoreno vidjeti kako naši olimpijski kolege dobivaju više potpore i financiranja, vrlo je obeshrabrujuće i razočaravajuće, a često nas čini da se osjećamo kao građani drugog reda u sportu - rekao je Hodge.
Ova odstupanja ne postoje samo unutar nacionalnih olimpijskih odbora. World Athletics ili Međunarodna atletska organizacija tijekom 2024. godine je nagrađivala olimpijske pobjednike iz Pariza s 50.000 američkih dolara. Za paraolimpijske pobjednike nije predviđen niti jedan dolar.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....