Sportski savez grada Zagreba (SSGZ) trebao bi uskoro raspisati natječaj za novog glavnog tajnika, budući da je dosadašnji Tomislav Stojak naprasno podnio ostavku. Financijski je plan kasnio, predsjednik Vjekoslav Šafranić se nije baš najbolje snašao, kritizira se radna skupina koja je izrađivala plan Javnih potreba za sport, a onda je plan praktički “prekopiran” iz prijašnje godine.
Tako se to radi u SSGZ. Nezadovoljni su gotovo pa svi, posvađani jednako toliko. Bilo je tu čak i prijava USKOK-u, dotle je došlo. Na Savskoj cesti 137 (sjedištu SSGZ) je toliko frakcija i sučeljenih strana, da se prema njima UN čine kao složna i sretna zajednica. Iako bismo za obje organizacije mogli postaviti pitanje - čemu oni uopće postoje? Oni u UN su vrlo skup debatni klub, a SSGZ je protočni bojler. S puno rupa. Lova dolazi iz Grada, jer jasno da SSGZ ne raspolaže sa svojim novcem već sve što imaju dobivaju iz Grada. To je, treba ih podsjetiti - naš novac. Novac građana Zagreba, poreznih obveznika i građani Zagreba imaju itekako pravi pitati - što, kako, na koji način, temeljem kojih kriterija SSGZ dijeli taj novac. Naš novac!
Prvo što valja pripomenuti je formulacija tog tijela. Sportski savez Grada Zagreba je, kako mu ime kaže, udruga ili savez sportova. Dakle, ne savez klubova grada Zagreba. To je važno stoga što bi onda SSGZ, temeljem te logike, novac dijelio isključivo gradskim sportskim savezima, a ne i klubovima. Tada bi gradski savezi svakog sporta dijelili novac “svojim” klubovima, ali bi se tada dogodilo sljedeće. Ne bi sumanuto nicali klubovi, samo da ih je nominalno više, pa da se temeljem svojeg postojanja prikače na “gradsku sisu”.
U raščlanjivanju samo ovog dijela, obuhvatili smo četiri kolektivna loptačka sporta koji zaokupljaju vrlo velik broj sportaša. Izuzeli smo nogomet koji je doista po svim parametrima ionako svijet za sebe. Dakle, predočavamo vam brojke iz košarke, rukometa, vaterpola i odbojke.
BROJ KLUBOVA KOJI SE FINANCIRAJU IZ SSGZ
Košarka - 20 (15 muških i 5 ženskih) - ukupno 1.526.404 eura
Rukomet - 15 (12 muških i 3 ženska) - 1.879.143 eura
Odbojka - 12 (3 muška i 9 ženskih) - 769.607 eura
Vaterpolo - 5 (4 muška i 1 ženski) - 583.474 eura
Jasno, protivimo se socijalističkoj “uravnilovki”, ali na prvi pogled čudi da rukomet koji ima pet klubova manje od košarke dobiva 350.000 eura više. Nadalje, u sva četiri sporta postoji tek po jedan kategorizirani klub u muškoj konkurenciji, ali novčani su iznosi i dalje solidno različiti. S tim da je tu upečatljivo najviše oštećen vaterpolo koji je, to vjerojatno u SSGZ ne znaju, jedini u 1. kategoriji sportova Međunarodnog olimpijskog odbora, a o uspješnosti reprezentacija je bespredmetno i govoriti.
IZNOSI KOJIMA SE FINANCIRAJU GRADSKI SAVEZI
Tu se radi o izdvajanju novca za stručni rad i materijalna prava trenera, za troškove međunarodnih natjecanja, plaće administratora, tehničkog tajnika, glavnog tajnika itd. Prva nelogičnost koja odmah upada u oči da gradski savezi rukometa, košarke i odbojke primaju dvostruke iznose na dvije stavke - na muški i ženski sport. Za vaterpolo to ne postoji!? Kako, zašto? Što, ženski klubovi nemaju trenera, ne trebaju im tajnik, administrator? Ili oni nemaju natjecanja, pa im ne treba dati ni kunu, pardon euro?
Rukomet - 195.821 eura (174.609 muški i 21.212 žene)
Košarka - 165.653 eura (135.886 muški i 29.767 žene)
Odbojka - 134.630 eura (79.392 muški i 55.238 žene)
Vaterpolo - 71.769 eura
Ima u ovoj rubrici još svakojakih nelogičnosti. Recimo, za “Međunarodna natjecanja” samo je Zagrebački rukometni savez dobio novac (8.000 eura, ali samo muškarci), ostali sportovi i ženski rukomet 0 eura. Opa, to je novost! Dakle, ove godine ZG klubovi se neće natjecati u niti jednom međunarodnom natjecanju? Poručuju li nam to iz SSGZ?
MUŠKI KLUBOVI NOSITELJI KVALITETE
Izdvojili smo četiri muška kluba koji su, kako se to službeno veli “nositelji kvalitete” odnosno “klubovi od posebnog značenja” - RK PPD Zagreb, KK Cibona, HAVK Mladost i HAOK Mladost.
Rukometni klub PPD Zagreb - 840.886 eura
Košarkaški klub Cibona - 482.362 eura
Vaterpolski klub Mladost - 360.524 eura
Odbojkaški klub Mladost - 200.231 euro
Cibona i Mladost (vaterpolisti) pamte možda i bolje dane, ali da su baš zajedno vrijedni kao PPD Zagreb, voljeli bismo osluhnuti i tu argumentaciju. Napominjemo, ovo je sve praktički prekopiran proračun iz 2022., pa onda i iz 2021. itd. Možda u SSGZ ne znaju Cibona je bila prvakom Hrvatske 2022., vaterpolisti Mladosti 2021., a o kupovima i regionalnim ligama da ne govorimo. Da, ovdje sada postoji novac izdvojen za “međunarodna natjecanja”, ali ima još jedna, oprostite, glupost. U rubrici “Pripreme” izdvojen je novac (30.000 eura) samo za KK Cibona. Za ostale klubove - ništa. Dakle, rukometaši, odbojkaši i vaterpolisti ove godine neće trenirati!? Šalite li se? Ako je šala u pitanju... nije smiješna.
FINANCIRANJE OSTALIH MUŠKIH KLUBOVA
Na ovom popisu je 20 klubova (košarka 9, rukomet 8 i vaterpolo 3). Kao Zagrepčanina nas obuzimlje osjećaj pregolemog ponosa što izgleda da svaki kvart u gradu ima rukometni i košarkaški klub. Ovi u Euroligi/Ligi prvaka još nisu shvatili naš potencijal, ali polako. Ovim tempom ćemo za 10 godina imati dvostruko više ovih klubova.
Nego, od svih klubova samo jedan dobiva dodatan iznos u rubrici “Priredbe” (4.645 eura). Pretpostavka je da nisu lutkarske ili priredbe za djecu, već organizacija možda nekog turnira. U redu, ali znamo još neke klubove s ovog popisa koji također organiziraju turnire, pa i međunarodne, primjerice “Mali Medo”, jedan od najjačih kadetskih vaterpolskih turnira u Europi. Organizator je VK Medveščak. Što ćemo s tim? To ste zaboravili ili jednostavno ne znate?
MRK Sesvete - 134.581 euro
RK Dubrava - 127.915 eura
KK Cedevita Junior - 116.545 eura
KK Dubrava - 105.602 eura
KK Dinamo - 92.023 eura
KK Bosco - 77.302 eura
VK Medveščak - 63.289 eura
KK Zagreb - 49.711 euro
RK Maksimir Pastela - 46.978 eura
RK Metalac - 41.307 eura
KK Mladost - 38.642 eura
KK Medveščak - 36.868 eura
KK Hermes Analitika - 34.578 eura
KK Sesvete - 32.645 eura
VK Zagreb - 24.814 eura
RK Medveščak - 23.813 eura
VK ZPK - 18.756 eura
RK Novi Zagreb - 19.031 euro
RK Zagrebačka Dubrava - 17.841 euro
RK Trnje - 12.931 euro
Toliko zasad. Uskoro slijedi nastavak, malo manji, ali tada samo glede raspodjele novca za ženski sport i ženske klubove. Stanje ne da nije bolje, već je užasnije. No ovo je upozorenje i Gradskoj upravi, vlastima u Zagrebu. Vrijeme je da se uhvate malo posla. Ondje postoji nekakav kontrolni ured, pa gradski uredi, odbor, “zavirite” malo pomnije u te papire, onako kako to činimo mi.
S time da je utjecaj Grada ipak moćniji jer Grad je taj koji daje novac SSGZ, pa bi bilo logično dobro promotriti kako se on dijeli, na što troši. Znamo da u Gradu baš i ne drže osobito do sporta, niti im je do toga stalo (osim biciklističkih staza, dakako), ali od nečeg ne smiju bježati, te ćemo ubuduće upirati prstom na Trg Stepana Radića. O novcu se radi. Našem novcu, novcu građana Zagreba. U SSGZ se on trenutačno dijeli po “babi i stričevima”. Kao u doba pokojnog gradonačelnika. Ništa se promijenilo nije, a s tim se nikako nećemo pomiriti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....