Nema tome mjesec dana, početkom studenog, u Parizu su u sjedištu Europske ragbijaške federacije održani izbori za novo vodstvo u novom četverogodišnjem mandatu. Za novog predsjednika je izabran Nizozemac Janhein Pieterse, a "naš čovjek" Većeslav Holjevac jedan je od dva buduća potpredsjednika "Rugby Europe Boarda". Europskim svijetom ragbija godinama su drmali Francuzi i njihovi ljudi, a Holjevac je predvodnik "novog vala", ešalona mlađih ljudi, koji se odlučio na pokušaj unošenja novih vjetrova u prilično konzervativnu i zatvorenu organizaciju koja je povlašćivala velike ragbi nacije.
- Ušao sam u "Board of Directors" s najviše glasova, s 52 od ukupno 65. Predsjednik Pieterse s kojim sam bio u "koaliciji", dobio je 46 u odnosu na 19 njegovog konkurenta. U glasanju za ostale članove Boarda, ušle su predstavnice Malte, Švicarske, Danske i Italije, te Englez, Francuz, Irac, Latvijac, Portugalac i Portugalac...
Holjevac je već godinama involviran u europske "strukture", u kojima je već 15-ak godina i on tome, kao i svojem predanom radu, duguje svoj visoki rang i status u Rugby Europeu:
- Očito je da je to netko prepoznao. Predstavnici "Six Nations" u ovakvim izborima imaju po tri glasa, osam nacija iz prve Championships divizije po dva glasa i svi mi ostali "manji" po jedan glas. Francuz je puno lobirao, bio je uvjeren u pobjedu, no svima je očito bilo dosta i okrenuli su glasove u našu korist. Mi i nismo radili pravu kampanju, u svemu je presudio moj rad na terenu u zadnjih 15 godina. Kad sam ušao u cijelu priču, bio sam svojevrsni predstavnik regije, a sad sam dobio glasove i od najvećih nacija. Mnogi od njih su mi rekli da sam se trebao kandidirati za predsjedničko mjesto...
Mjesto jednog od dva dopredsjednika također je velika čast:
- Iz Hrvatske nas je jako malo u tim strukturama, to je posebna čast. Sad mi je pomalo žao jer sam se mogao kandidirati i za predsjednika i sigurno bih dobio, no u vrijeme priprema za izbore bio sam angažiran u organizaciji EP-a u ragbiju 7 u Makarskoj te sam se dogovorio s Nizozemcem. Ispalo je na kraju da sam mu ja donio veliku većinu glasova i da bih i sam bio predsjednik da sam se odlučio na taj korak. Postao sam toga svjestan u brojnim kontaktima, no nisam želio izigrati datu riječ.
Holjevac smatra da ima vremena te da će u budućnosti biti u mogućnosti preuzeti i glavnu ulogu:
- Ima vremena, ući ću u borbu u sljedećim izborima. Prije ovih izbora nisam želio privatnu ambiciju staviti ispred makarskog EP-a.
Istoimeni unuk nekadašnjeg najboljeg gradonačelnika Zagreba ima još i veću ambiciju. Želi u dogledno vrijeme sjedište Rugby Europea preseliti u Zagreb:
- To mi je neka vizija. Na postojeći veliki ured u Parizu troši se 135 tisuća eura godišnje. Mi u Hrvatskoj imamo potporu Vlade RH i premijera Plenkovića. To se pokazalo i sada pri organizaciji EP-a kojeg ćemo organizirati i sljedeće tri godine u Championships i Trophy diviziji. Dosad nikad nije bio slučaj da neka europska sportska federacija ima sjedište u Zagrebu i ako bi naišli na razumijevanje Vlade RH i grada Zagreba, to bih mogao "isposlovati". Kad bi nam Vlada ustupila neki besplatni ured, ja bih to u Boardu mogao izgurati, a to bi Hrvatskoj donijelo i značajne turističke benefite jer bi mnogi dolazili na sastanke u Zagreb gdje bi se donosile odluke. Taj novac, koji se daje za skupi najam za ured u Parizu mogao bi se davati manjim savezima da i neki kao što smo mi dobiju svoj teren, svoj "dom". Nije to mala stvar da tako mali savez ima takvu ulogu u ragbiju.
U trenutačnoj ulozi dopredsjednika, Holjevac u Rugby Europeu planira mnoge promjene:
- Tražit ćemo transparentni rad s fokusom na manje saveze kojima se i s malo novca puno može pomoći. Nešto ćemo mijenjati i u natjecanjima. Želimo promjenu sistema natjecanja i u 15-ici, posebno u diviziji Championships koji ima dvije grupe po četiri zemlje. Igra se jednokružno pa neke reprezentacije u ciklusu igraju samo jednu domaću utakmicu, a to nije dobro za popularizaciju ragbija. Razvoj je dosad zanemarivan, svuda osim u Six nations. Španjolska, Gruzija i mnoge druge reprezentacije iz europskog vrha, također su nezadovoljne. Ambicije mi sežu i do svjetske federacije što bi također bilo čudo za jedno tako malu ragbijašku zemlju. Želim da Rugby Europe bude otvoreniji, da međusobna komunikacija bude bolja. Poruka izbora je bila da želimo promjenu.
Holjevac je u ragbiju prošao sve, bio je klupski igrač i reprezentativac, bio je tajnikom HRS-a, terenski organizator, član ragbijaškog "boarda", sada dopredsjednik... Dobrobit hrvatskog ragbija ipak mu je na prvom mjestu:
- Trebamo raditi na promociji ovog sporta u školama, trebali bismo proširiti bazu. Najveći nam je problem ipak infrastruktura jer samo u Sinju imamo ragbijaški teren dok u ostalim gradovima molimo nogometne klubove da nam ustupe terene čak i kad igra reprezentacija. Novca nema, no nešto se mora na tom planu poduzeti. Smjestimo li u Zagreb centar europskog ragbija, učinili bismo veliku stvar...
Holjevac kao potencijalni budući "alfa" europskog ragbija ima velike planove. Ostvari li se to o čemu sanja, smanje li se na taj način troškovi EBU-a, preostali novac od te štednje iskoristio bi se svake godine za pomoć nekom od manjih saveza. Tako bi i oni koji nemaju adekvatne uvjete, baš kao i Hrvati, mogli jednog dana imati svoj ragbijaški "dom". Holjevac je čovjek kojem se može i treba vjerovati...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....