Kraljice šoka ponovo su na djelu. Doslovno izgledaju šokantno posljednje dvije godine. Osvoje medalju na Euru u Danskoj, što nitko nije ni sanjao, onda se raspadnu na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj, pa u kvalifikacijama za Euro izgube od Ukrajine u Rijeci, pa se izvlače, pa prođu, pa evo uskoro odlaze na Euro koji se igra u Sloveniji, Crnoj Gori i Makedoniji. Mi ćemo igrati u Ljubljani i ako bismo nešto poželjeli je da šokova bude što manje.
Počinje jako važan dio plana Nenada Šoštarića da ovu selekciju povede na Olimpijske igre koje će se 2024. godine održati u Parizu. Kao što je poznato, samo smo jednom u ženskom rukometu bili na OI, i to 2012. u Londonu, a svima je bilo žao da onako dobra reprezentacija iz Danske nije dobila priliku nastupiti u Tokiju. No, put do olimpijskog turnira je jako nezgodan i tu treba biti što manje šokova.
Dakle, dolazi nam Euro koji ćemo za manje od mjesec dana igrati u Sloveniji. S tog Eura, četiri najbolje selekcije idu direktno na SP, uz njih na SP će ići i Danska, Švedska i Norveška koje su mu 2023. domaćini. Sve ostale selekcije s Eura ići će u play-off europskih kvalifikacija za SP i tu realno trebamo tražiti svoje mjesto, ali što bolji plasman na Euru u Ljubljani znači nam i bolji ždrijeb i lakši mogući plasman i zato trebamo biti u maksimalnom izdanju.
Treba bez oscilacija
Izboriti SP dogodine znači izboriti šansu da se uđe među sedam najboljih selekcija koje ulaze u kvalifikacijski sustav za plasman u Pariz 2024. godine. U tom sustavu neće biti domaćina Francuske, svjetskog prvaka iz 2023. i europskog prvaka iz 2022. (ako je to Francuska, onda će biti drugoplasirani), te prvaka Afrike, Azije, Amerike i Europe. Podsjetimo, olimpijske kvalifikacije imat će tri turnira sa po četiri selekcije, a sa svakog će na OI po dvije najbolje iz skupina. Dakle, sve je jako važno. I Euro koji slijedi, i SP koje je dogodine. Tu nema mogućnosti za previše oscilacija, već samo za maksimalnu koncentraciju da nam se šokovi tipa Ukrajine u Rijeci više ne događaju.
Problema uvijek ima, oni su sastavi dio sporta danas. Važno je prilagoditi se na njih što je bezbolnije. Plakanje tu ne pomaže, tko god da nam falio. Vidjeli smo različite priče od savršene u Danskoj, do katastrofalne u Španjolskoj. Razlika je bila u pripremljenosti reprezentacije za veliko natjecanje, jer na velikoj sceni nema krpanja. Ili jesi ili nisi. Puno ovisi o realnoj situaciji, ali puno ovisi i o glavama samih igračica i njihovoj odlučnosti.
U Sloveniji možda neće biti za glavu, ali će biti dobar test, jer nas u skupini čeka Norveška, pa Mađarska, pa Švicarska. Tri tipa protivnika. Norveška koju je jako teško iznenaditi, Mađarska koju treba moći iznenaditi i Švicarska koju treba svakako pobijediti. A onda u drugom krugu dolaze još tri teške i vrijedne utakmice kao test mogućnosti u kojem plasman nije nebitan, a čekaju Danska i Švedska, domaćini SP godinu kasnije koje treba moći napasti te Srbija ili Slovenija vjerojatno, koje se mora biti u stanju pobijediti.
Zajednička pravila
Jako je važan način na koji će cure odgovoriti ovakvom izazovu. Nenad Šoštarić je formirao ovu selekciju, u njoj postoje određena pravila koja se ne narušavaju od nastupa do nastupa. U nju se ne ulazi preko noći, niti se iz nje preko noći ispada. Ona ima svoj put koji je prošlog ljeta bio na Mediteranskim igrama s uspjehom i Euro u Sloveniji samo je nastavak te priče.
Pojavile su se nove cure, kadar se proširio, znatno je zanimljiviji od onog prije dvije godine i zato moramo biti optimisti. Ali i svjesni da je svaka utakmica jako važna, jer ta reprezentacija nema mogućnost podcijeniti baš nikoga. Možda je šok njihov stil, ali šok jednom uspije pozitivno, jednom negativno. A mi težimo pozitivnom i šansi u Parizu 2024. oko koje se sve ovo prije izvjesnog vremena počelo slagati. Može se to, ali samo po zajedničkim pravilima, nikako pojedinačnim i povlaštenim. Na toj razini još nismo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....