U utorak navečer u Beču polufinale Europskog prvenstva izborile su rukometašice Norveške. Tako sada imamo tri sigurna polufinalista smotre najboljih Starog kontinenta: Norvešku, Francusku i Mađarsku, dok će odluka o posljednjim polufinalisticama pasti u dvoboju Danske i Nizozemske u posljednjem kolu drugog kruga u Beču.
Naime, Nizozemska je pregazila “strašnu” Švicarsku, dok je Danska lako svladala Sloveniju, koja je prije toga pregazila “strašnu” Švicarsku. Uglavnom posljednjih godina stalna trojka polufinala je Norveška, Francuska i Danska, a mijenjaju se Španjolska kao domaćin, Švedska ili sada Mađarska, opet kao domaćin. Jedino Nizozemke mogu promijeniti tijek u posljednjem kolu skupine u Beču.
Čak 36. ‘veliko’ polufinale
Norvežanke su u polufinalu očekivano. Norveška je aktualni olimpijski pobjednik, svjetski doprvak i aktualni prvak Europe, pa će u Beču braniti ovaj naslov, točnije ako uspije do zlata bit će to njeno treće uzastopno europsko zlato, ali to je prava sitnica, jer Norveška je četiri puta, od 2004. do 2010. godine, bila uzastopni prvak Europe.
Ta priča o Norveškoj je apsolutna posebnost svjetskog rukometa. Zamislite, ovo u Beču bit će njihovo 36. polufinale na velikim natjecanjima. Od 2018. u svim su polufinalima na velikoj sceni uzastopno. To uzastopno znači da im je ovo osmo u nizu. A sve skupa imaju nevjerojatnih 8 olimpijskih, 12 svjetskih i 13 europskih medalja od čega je 15 zlatnih. Igrale su Norvežanke na svih 15 Eura dosad i znate li da samo dva puta nisu osvojile odličja, 2000. u Rumunjskoj i 2018. u Francuskoj? To su joj bili najgori plasmani, 2000. su bile šeste, a 2018. pete. Blago njima.
Thorir Hergeirsson bio je asistent Marit Breivik do 2009. godine, a onda je reprezentaciju preuzeo sam i s Norveškom otad osvojio sva zlata, čak 16 medalja u 15 godina kontinuiteta na klupi. I nikad ništa osim rukometa, nikad ništa protiv bilo koga - gospodin. I samo rezultati pričaju o njemu, on nikad sam osim ako ga pitaju, a pitaju ga sada kada odlazi s čela selekcije nakon 15 godina.
U toj Norveškoj nema mladih i starih, ima samo dobrih i loših, onih koje mogu i onih koje ne mogu, razlog je nebitan, a mijenja se od godine do godine, no bez obzira na sve Norveška traje. Zato što znaju što žele i kako to ostvariti. I Thorir je okružen s Tonje Larsen koja je tu selekciju nosila godinama, Matsom Olsson koji je apsolutna legenda švedske zlatne generacije Bengta Johanssona. Ljudi koji imaju težinu, koji su odigrali puno velikih utakmica.
Zašto smo rekli da nema starih i mladih, nego samo dobrih i loših? Pa zato što jedna Katrine Lunde ima 44 godine, odigrala je 24 velika natjecanja i osvojila čak 19 medalja s Norveškom. Ima čak 368 nastupa u nacionalnom dresu. Camilla Herrem ima 38 godina, 328 nastupa za Norvešku i 942 zabijena gola, treći je strijelac Norveške svih vremena, iza Kjersti Grin i Linn Kristin Rigelhuth, odigrala je 20 velikih natjecanja i ima 16 medalja. Silje Solberg ima 34, a odigrala je 15 velikih natjecanja i osvojila 11 medalja, pa je jedna velika i posebna Nora Mork među njima “mala beba” s 13 velikih natjecanja i 12 osvojenih medalja. To su nevjerojatne brojke, brojke koje se vjerojatno nikad u povijesti rukometa neće ponoviti.
I znate što je još zanimljivo kod te skromne Norveške? Nije opterećena da mora biti prva, vidite i sami da imaju igračice sa 44, 38, 34, 33 godine, ali znaju što i kako rade i kako biraju. Pa, evo, jedan mali detalj za sve poznavatelje ženskog rukometa, a malo ih je u Hrvatskoj, kako je rekao jedan gospodin prije neki dan i nikom ništa.
Dajete znanje, a nešto se vraća
Dakle, u tu reprezentaciju već sada spadaju, a nema ih na ovom Euru Kristina Novak, gle slučaja, djevojka koja je mogla igrati i za Hrvatsku, kao što je bilo i s Martom Tomac ne tako davno. Pa, recimo, sjajna šuterica Emili Artnzen koja igra za CSM Bukurešt, a već ima 155 nastupa za Norvešku, ili Malin Aune odlično desno krilo s preko stotinu nastupa već u nacionalnom dresu. I nije to sve. Mlada vratarka Krogh (21) je na golu Storhamara, u kojem igraju vanjske igračice Mathilde Toft (27) i Kjerstin Solas (26), pivot Oda Madstad (27), desno krilo Tina Abdula (27). Krila Mina Hasselberg (24) i Tuna Hove (24) nose dres Vipersa, lijeva vanjska Guro Nestaker (26) je u Ludwigsburgu, pivot Caroline Jakobsen (29) u Nykobingu. I što to znači za slabe poznavatelje rukometa? Ništa. Ali važno je znati da su svi spomenuti klubovi dio Lige prvakinja. I kada na kraju godine ode Thorir Hergeirsson na njegovo će mjesto doći Ole Gustav Gjekstad, nekad briljantno desno krilo Sandefjorda, čovjek koji je s Vipesom prije par godina osvojio tri uzastopna naslova prvaka Europe.
E, tako to rade pravi poznavatelji rukometa koji znaju što je reprezentacija i kako se grade velike priče. A ovaj slabi poznavatelj rukometa sjeća se kada je sjedio za stolom s Josipom Šojatom i Marit Brevik, kada je Marit, koja je sve to stvorila, rekla da je uvijek i najviše učila od hrvatskog rukometa. A onda su gospođa i stari dobri Šojka u Sankt Peterburgu otplesali ruski valcer, dok su Jelena Grubišić, neka cura iz Kuće slavnih, i Kika Franić stajale i pljeskale uživajući u prilici. A znamo da Marit i danas misli isto. I Šojka, ali tko ga pita... No, samo lijepe uspomene.
I sad malo Thorira Hergeirssona za kraj, malo...
- Bio sam u ovoj momčadi gotovo 30 godina. Bilo je to vrlo zanimljivo i lijepo putovanje. Sada mislim da je bilo dobro za mene prestati (rođen 1964., najbolja godina), jer moje kolege će imati četiri godine pripreme za Olimpijske igre u Los Angelesu. Nedostajat će mi, ali želim raditi nešto drugo.
Pa onda kaže:
- Zašto smo uspješni? Imamo igračice koje igraju dugo vremena. Ovaj kontinuitet za stručni stožer i igračice je vrlo važan. Otkad je krenuo s Marit 1994. mi smo izgradili jak trenerski tim. Nemam pomoćnika; sa mnom rade samo treneri koji me izazivaju. Oni su dobri u stvarima u kojima ja nisam tako dobar i obrnuto. Radeći u timovima puno naučite. Obvezujete se i dajete svoje znanje drugima, a vama se nešto vraća. Zatim gurate jedno drugo i razvijate jedno drugo. Ono što je stvarno dobro s norveškim trenerima u reprezentaciji, oni se ne boje reći. Morate se razvijati cijelo vrijeme, inače ono što ste učinili jučer neće biti dovoljno dobro sutra u vrhunskom sportu. I znate, ja sam samo jedna mala mala kap u sustavu, ali zajedno možemo biti velika rijeka.
Uvijek krećemo od nule
A što kaže o Thoriru Maren Aardahl, snažna kružna napadačica jedna od ključnih u obrani…
- On je izvrstan vođa. Ima vrlo posebnu sposobnost da nas zbliži i da radimo kao tim, te da nas prizemlji prije svakog prvenstva i turnira. Unatoč svim uspjesima koje smo imali, uvijek krećemo od nule i vrlo smo skromni, radimo marljivo i razmišljamo o svakoj utakmici svaki korak po korak.
E da, i zato je cijeli svijet znao onu Heja Norge. Pa bili prvi ili četvrti predstojećeg vikenda u Beču. Ima i lijepih stvari u rukometu, da ne bi bilo zabune.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....