RANKO SUVAR Cropix
EHF LIGA PRVAKA

Szeged do pobjede u Areni, Zagreb umalo stigao veliki zaostatak, ali onda su se upalili Mađari

Zagreb nakon četiri utakmice ima dva osvojena boda, a sljedeće srijede će u 5. kolu biti domaćin Barceloni
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 09. listopad 2024. 20:29

ZAGREB– SZEGED 30:35 (12:19)

ZAGREB: Mandić (6), Grbavac (6); Kos, Walczak 1, Klarica 7, Gojun 1, Srna 1, Molc, Svržnjak 1, Pavlović, Dibirov 3, Beljavski 9 (4), Kavčić 3, Glavaš 4, Trivković, Radojković. Trener Andrija Nikolić

SZEGED: Thulin (12), Mikler; Smarasson 2, Bodo 2, Jelinić 2, Bogojević 1, Šoštarić 10 (4), Frimmel 1, Banhidi 5, Kalaraš 1, Toto 1, Kukić 1, Garciandia 2, Mačkovšek 3, Rod 4, Szilagyji. Trener Michael Apelgren

SEDMERCI: Zagreb 4 (4), Szeged 4 (4)

ISKLJUČENJA: Zagreb (Srna 3, Dibirov 25, Gojun 33), Szeged

Zagreb je zasluženo poražen od Szegeda. To je treći poraz ove sezone u Ligi prvaka. Zagreb je sve izgubio u prvom dijelu kada je izgledao kao na dva prethodna gostovanja u Trondheimu i Kielcu. A sada dolazi Barcelona…

Da je Szeged bolji nego lani, to je bilo jasno po prvim utakmicama ove sezone, no da je bolji sedam razlike u samo 30 minuta malo je tko mogao prepostaviti. Zagreb nije djelovao dobro, djelovao je razbijeno. Ništa što su pripremili se nije pokazalo kao pogodak. Ni obrana 5-1 koja je kao trebala usporiti napad Szegeda, a koja je izgledala sa milijun pukotina kroz koje su lako prolazili protivnici, nekad i sami iznenađeni lakoćom dolaska u šansu za gol. Ni, promjena dva igrača obrana – napad nije bila pogodak. Obranu su igrali Gojun i Srna, a Srna je silno nedostajao napadu, jer Kos je bio na razini dosadašnjih susreta u Ligi prvaka ove sezone, pa je nakon 20 minuta završio na klupi. Pa se Zagreb krpao s tri mala igrača u vanjskoj liniji kako je mogao, a Srna je mirno presjedio napad na klupi. Ne znamo umara li obrana toliko, ali definitivno to nije bio dobar potez.

Sve ono što je radio na gostovanjima dosad Zagreb je uspio napraviti i u prvom dijelu utakmice protiv Szegeda. Krenuli su sa 1:4, Srna je ekspresno završio vani već u trećoj minuti i to ih je izbacilo iz takta. Vratili su se, ali nakon 8:8 ni to nije potrajalo. Pokušali su brzo stizati prednost Szegeda, ali su naišli na sjajno raspoloženog Thobiasa Thulina koji je serijom obrana pogurao svoj tim do visoke razlike. U jednom trenutku Szeged je napravio Zagrebu 0:6, a završilo je sa 7 golova prednosti za Mađare na kraju poluvremena i tu je ustvari sve bilo gotovo. Bilo je nerealno očekivati da se tu bilo što može napraviti.

Mandić je dobro počeo, ali je šuplja obrana i njega razbila, pa je uskočio kao spasitelj Grbavac, no ni njemu nije bilo lako. Szeged je propisno razbio obranu Zagreba koja je u svim dosadašnjim susretima bila najbolji segment momčadi i Mađari su zasluženo vodili. I realizacija je bila problem, Trivković je fulao tri zicera, ali ništa čudno za igrača koji je prvi puta u Ligi prvaka, pa ga je mijenjao Walczak, pa je Dibirov morao forsirati, ali forsiranje nije bilo od pomoći. Loš Zagreb u prvom dijelu, čak 19 primljenih golova, pola s crte – Banhidi 4, Šoštarić 5, Jelinić i Kalaraš po 1.

U drugom dijelu Zagreb je krenuo sa 6-0 obranom, sa Srnom u napadu, sa 4:0 na samom početku, pa se prednost Mađara malo istopila, no Thulin nije dao da to ide baš prebrzo, makar je Szeged upao u probleme, pa je Apelgren morao s klupe aktivirati Smarasona koji je pravi kompjutor njihovog napada. Morao je Zagreb biti jako strpljiv za skidanje prednosti protivnika, tu nije bilo juriša kao mogućnosti. Stabilizirali su se na tri – četiri gola minusa zagrebaši i čekali novu priliku. Ali ona nije bila realna protiv jedne ozbiljne momčadi kakva je ove sezone Szeged. Otišli su Mađari na +7 (26:33), Nikolić je zvao time out ne bi li spriječio totalni potop. Zanimljivo je primijetiti da u tom trenutku Szeged još nije imao niti jedno jedino isključenje. U seriji šansi za kontru razletio se Mario Šoštarić i uz uobičajeno izvođenje penala dosegnuo 10 golova.

Bit će to za zagrebaše jako teška sezona Lige prvaka. Ulazak nije bio dobar, a nastavak će biti jako, jako težak.

09. listopad 2024 21:49