Uoči početka Svjetskog rukometnog prvenstva, najviše nedoumica u hrvatskim redovima vezalo se uz ime Luke Cindrića. Početak reprezentativnih priprema propustio je zbog Veszpremova veta, nije ga bilo u kadru za prijateljski ogled s Italijom, utakmicu protiv Sjeverne Makedonije odgledao je s tribina, a potom je izbornik Dagur Sigurðsson otkrio da jedan od naših ključnih igrača ima zdravstvenih problema te kako nije u punom trenažnom procesu od sredine prosinca.
"Slučaj Cindrić" postao je tada gotovo nacionalni problem, dovodio se u pitanje čak i njegov nastup na Mundijalu, no sve su sumnje otklonjene nakon što je 31-godišnji srednji vanjski startao u utakmici sa Slovenijom, a onda na otvaranju SP-a protiv Bahreina i službeno upalio motore te u drugom poluvremenu režirao kratku, ali zapaženu, sekvencu s tri potpisana pogotka. Nacija je odahnula, odnosno barem onaj (nemali) dio nje koji prati i podržava rukometnu reprezentaciju. Cindrić je, dakle - ovdje - u pogonu, zdrav, rastrčan i, prema svemu sudeći, motiviran, a što će nam biti od vitalne važnosti ako doista ciljamo na rezultatski iskorak.
Neupitna klasa
Od hitronogog Ogulinca očekuje se da, uz Domagoja Duvnjaka, na ovom turniru bude organizator i glavni dirigent hrvatske igre, onaj koji vuče konce, daje ton napadima Sigurðssonovih trupa te, u prijelomnim trenucima donosi krucijalne odluke. Kada je na sto posto, Cindrić je neupitna svjetska klasa i pripada krugu najboljih srednjaka rukometnog globusa, i to već godinama, što dokazuje i njegova impresivna klupska karijera, kao i širok asortiman oružja kojima je sposoban probiti svaku obranu na svijetu.
U prošlosti, međutim, hrvatski "playmaker" tijekom brojnih reprezentativnih akcija nije bio na svojem maksimumu, čemu su nerijetko kumovale i ozljede, a dio domaće rukometne javnosti, stručne i nestručne, znao je u pitanje dovoditi čak i njegov voljni moment, ocjenjujući pritom da Cindrić nije isti kada igra za reprezentaciju, ili, primjerice, svojedobno, Barcelonu, čiji je stožerni član bio četiri godine, i u tom je razdoblju podigao 23 trofeja, od čega dvije Lige prvaka.
Potaknuti takvim narativom, ali i činjenicom da je Cindrićev reprezentativni staž (debitirao 2014.) doista obilježen oscilacijama, odvezli smo slalom kroz njegove nastupe za nacionalnu vrstu na velikim natjecanjima.
Prvo takvo bio je EP 2016., na kojem smo osvojili broncu, a Cindrić imao malu minutažu i turnir završio s dva gola na kontu. Na SP-u godinu kasnije završili smo četvrti, a glavni junak ove priče zabio je 39 golova u devet utakmica. Euro 2018. smo, kao domaćini, završili na petom mjestu, a Cindrić je u šest utakmica zabio 25 puta. U Danskoj i Njemačkoj 2019. devet se puta upisao među strijelce, i na otvaranju drugog kruga (nakon poraza od Brazila) zbog ozljede aduktora i zadnje lože završio turnir koji je Hrvatska završila kao šesta. Sljedeće smo godine na EP-u osvojili srebro, a Luka je Crnoj Gori utrpao sedam komada, Bjelorusiji i Srbiji po tri, te Austriji pet. Protiv Njemačke je triput bio precizan, ali je i zaradio ozljede lista i gležnja, zbog kojih je propustio oglede s Češkom i Španjolskom, te je u polufinalnom trijumfu protiv Norveške odigrao 20 minuta i zabio jedan gol, a onda u finalnom porazu od Španjolske na parketu proveo pet minuta.
Oscilacije i ozljede
Treće veliko natjecanje koje je ostalo upamćeno po Cindrićevoj agoniji s ozljedama jest SP 2021., koji smo završili kao 15. Hrvatski srednjak zabio je četiri gola u remiju s Japanom na otvaranju, a potom je, zbog ozljede prepona, bio prisiljen pozdraviti se sa suigračima. Na EP-u u Mađarskoj, Hrvatska je završila osma, a Cindrić je odigrao šest utakmica i zabio 13 golova. Deveti smo bili 2023. na Mundijalu u Poljskoj i Švedskoj, s njegovih 29 golova u šest utakmica, a istu poziciju zauzeli smo i na OI u Parizu, gdje je "Cindra" zabio 15 golova u pet utakmica. Sličan učinak imao je i na lanjskom EP-u, na kojem je poentirao 14 puta u sedam utakmica, a Hrvatska stigla tek do 11. mjesta.
Summa summarum, Cindrić je, od 2014. naovamo nastupio na deset velikih natjecanja, i od moguće 73 utakmice zaigrao u njih 58, te pritom postigao 172 pogotka, uz prosjek od 2,96 gola po utakmici.
Pitanje koje se, zaključno, nameće jest - može li 31-godišnji Ogulinac upravo na ovom SP-u iskočiti iz limba diskontinuiteta i na visokoj razini odigrati cijeli turnir, te figurativno, ali i doslovno, od Duvnjaka preuzeti baklju lidera? Apsolutno može - pa i mora. Kao što je navedeno, Cindrić je jedan od najboljih srednjih vanjskih na planetu, a Mundijal kojem smo (su)domaćini idealna je pozornica da, noseći nacionalni dres, zabljesne (i ostane sjajiti) u svom punom sjaju, te povede hrvatske trupe prema velikom rezultatu i oplemeni karijeru novim reprezentativnim odličjem. Uostalom, i sâm je nedavno istaknuo kako bi mijenjao sve klupske trofeje za zlato s reprezentacijom. Kad su hrvatski navijači u pitanju, ne mora biti zlato, neka bude bilo kakva medalja - ali sa snažnim Cindrićevim pečatom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....