Hrvatska rukometna reprezentacija

 GORAN MEHKEK Cropix
STRUČNJACI IZVAN PARKETA

Hrvatski junaci iz sjene: ‘Igrači su izraubani, nitko od njih nije imao ni dva tjedna slobodno‘

Kako prevenirati ozljede i je li to uopće moguće?
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 03. veljača 2025. 06:20

Liječnička služba HRS-a odradila je ovo iznimno zahtjevno natjecanje na vrlo visokoj razini, a ta razina u budućnosti će kako stoje stvari morati biti sve veća i veća, jer bez toga nijedan rukometni sustav danas ne može funkcionirati. U toj liječničkog službi su četvero. Predsjednik službe je akademik, neurokirurg dr. Krešimir Rotim, prvi operativac na ovom prvenstvu dr. Domagoj Gajski, također neurokirurg, a uz njih su mlađi Rotim, Ante, također neurokirurg i dr. Magda Gajski.

Trebalo je jako puno pregleda, odluka koje nisu uvijek bile lagane, ali liječnici su na takve navikli i Hrvatska je na nogama dočekala kraj SP-a, bez teških ozljeda izuzmu li se slomljeni Mandići.

Specifičan sport

Predsjednik Zdravstvene komisije HRS-a Krešimir Rotim kaže:

- Rukomet je jedan vrlo specifičan sport, puno je kontakta, utakmica, opterećenja i igrači su načeti ozljedama, nekad i poluzaliječeni, ali s nevjerojatnom voljom i željom da nastupa i daju sve od sebe za nacionalni dres. Tu ima svakakvih situacija, često ne laganih, ali s takvim stvarima se moraš znati nositi. Recimo, imali smo situaciju s vratarem Matejom Mandićem, koja nije bila lagana, ali je ozljeda bila toliko rizična da se morala donijeti odluka da on ne nastupi. Nije bilo lako nikome, najmanje njemu samom, ali on je mlad sportaš i pred njim su još mnoga velika prvenstva. On se vratio treningu, to je najvažnije i brzo će biti na golu. U tom trenutku to nije bilo moguće. David Mandić je došao načet, nažalost pukla mu je šaka, ekspresno smo ga operirali i on će uskoro ponovo biti na terenu. Inače, ovaj je period nezgodan i po pitanju viroza, prehlada koje haraju i ta liječnička skrb na jačanju imuniteta je jako važna u funkcioniranju.

image

Matej Mandić

RONALD GORSIC Cropix

Ozljeda je sve više, kako ih prevenirati, može li se to uopće?

- Igrači u klubovima imaju zdravstvenu skrb i mi se u to ne možemo petljati. Imamo dobru komunikaciju uglavnom, puno razgovaramo s igračima, imamo nutricioniste, imamo odličnog kondicijskog trenera Šimu Tomaševića, izrađujemo programe, ali sve dalje ovisi od samih igrača – zaključio je dr. Rotim.

Snažan tempo

Domagoj Gajski je uz fizioterapeute je prvi operativac kada je u pitanju tim, on o situaciji kaže:

- Igrači su izraubani. Ovo je treće veliko natjecanje u 12 mjeseci i još su dvije polusezone između. Nijedan od tih igrača nije imao dva tjedna slobodno. I nitko od nas na to ne može utjecati. Svako tijelo i treba odmor. Kada bi igrači imali 3-4 tjedna preko ljetnog odmora i 2 preko zime, rizik od ozljede bi bio puno manji.

image

Krešimir Rotim

BRUNO KONJEVIC/CROPIX Cropix

Definitivno segment bez kojeg se danas ne može. Segment u kojem se zna red, u kojem nitko ne može sam sebi davati dijagnozu, u kojem se poštuju odluke bile one nekad teške ili lagane. Kako se rukomet razvija, ta liječnička služba bit će sve više zahtjevna, a priprema igrača mogla bi otići i korak dalje, prema onome što Amerika već davno radi. Svako radi i priprema se za sebe, na treningu se samo radi sport. Tko to ne može pratiti, jednostavno, nije tu. Istina je da su se napori povećali, ali je isto tako istina da je zbog tih povećanih napora rukomet znatno popularniji, da su cijene igrača posljednjih deset godina u odnosu na one nekad otišle u nebo. Za to treba puno odricanja. To nisu cijene ni kao u nogometu, ni kao u košarci, ali su cijene koje jedino uz te principe mogu nastaviti rasti. I svatko tko želi uspjeti tome će se morati prilagoditi što je moguće bolje.

Danas ne možeš otići na pripreme s 10 kilograma viška, iz ležanja, danas nema vremena za podizanje te vrste, jer danas se iz takvog starta ozljede pojavljuju pod normalno. Jednostavno, sport se mijenja i tko to ne prihvati, teško će u vrhunskom sportu funkcionirati.

03. veljača 2025 06:46