Hrvoje Horvat

JOZO CABRAJA/KOLEKTIFF Jozo Cabraja/kolektiff
KVALIFIKACIJE ZA EURO

Kauboji slavili u velikom trileru! Novi hrvatski heroj fantastičnim obranama zaustavio Belgiju

Hrvatska je pobijedila u Belgiji i nastavlja kvalifikacije s maksimalnim učinkom
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 16. listopad 2022. 15:27

BELGIJA - HRVATSKA 27:30 (13:15)

HASSELT Dvorana Alverberg. Suci: Ramesh i Suresh Thiyagarajah (Njemačka)

BELGIJA: Lettens (10), Deekens; Glorieux 3 (3), Brixe 2, Vancosen 5, Qerimi 3, S. Spooren, Kotters, Braun 3, de Beule 1, Denesi, Colman 1, Kedziora, R. Spooren, Serras 2, Gille 7. Izbornik Jerime Sylla

HRVATSKA: Šego (2), Kuzmanović (9+1); Mandić 1, Glavaš 1, Musa, Duvnjak 5, Cindrić 6, Martinović 6 (3), Jelinić 3, Marić 1, Šipić, Lučin 6, Šarac, Jaganjac, Karačić 1, Klarica. Izbornik Hrvoje Horvat

SEDMERCI: Belgija 4 (3), Hrvatska 3 (3)

ISKLJUČENJA: Belgija 4 minute (Glorieux 15, Colman 46), Hrvatska 4 minute (Duvnjak 4, Mandić 36)

Hrvatska je pobijedila u Belgiji i nastavlja kvalifikacije s maksimalnim učinkom. Bila je to očekivana izvedba naše reprezentacije od koje znatno više očekujemo u siječnju na SP u Švedskoj. U ožujku iduće godine ćemo nastaviti kvalifikacije s dvije utakmice protiv Nizozemske koja slovi za najjačeg protivnika u našoj skupini.

Utakmica u Belgija bila je najvažnija zbog bodova. Neki spektakularan nastup nije se mogao očekivati, jer je sredina sezone. I prvo poluvrijeme je pokazalo da Belgija zna kojim putem ide i da s njima treba biti oprezan.

Počeli smo dobro, ulovili nešto brzih golova, nešto na praznu mrežu, ali sve u svemu u igri šest na šest nismo briljirali. Individualno smo rješevali napade, prvo Cinrdić, pa kasnije Martinović i Lučin. Obrana nam nije izgledala dobro, bila je tradicionalna 5-1 s Duvnjakom, spuštala se na 6-0, ali je bila mlitava, pa su belgijski igrači prečesto dobivali čiste lopte na crtu i mirno zabijali golove.

Igrali smo od starta s dvije izmjene obrana – napad, Musa i Duvnjak su više bili obrambeno orijentirani, a Cindrić i Šipić koji je dobio kompletnu minutažu u prvom dijelu, napadački. Teško je bez žustrine u obrani bilo uloviti neki ozbiljniji razmak u odnosu na Belgiju koja se plitkom obranom odlučila kockati, pa je tjerala naše igrače na šutersku izvedbu.

Novost u našoj izvedbi bila je činjenica da je penale preuzeo Martinović koji to radi i u Melsungenu i to mu je sa 4/4 u prvom dijelu išlo jako dobro. No, zabiti, a ne obraniti se, samo je polovičan posao, pa se tako može gledati i na naše prvo poluvrijeme u sudaru s Belgijom koja se pokazala iznimno pristojnim protivnikom, makar nema dosad odlazaka na velika natjecanja uopće.

Horvat je u prvom dijelu inzistirao na napadu sa Šipićem na crti, dobio je dobar odgovor Lučina i Martinovića koje su dvije neupitne opcije u koncepciji naše vanjske linije. Vidjelo se dosta komunikacije na terenu u postavljanju napadačkih opcija i to je svakako detalj koji je jako važan u ovakvim situacijama kada je vrijeme za dorađivanje detalja prije SP-a skraćeno.

Belgija je riskirala i s igrom 7 na 6, morala je, jer nadigravati se s kvalitetnijom protivnikom nije bilo lako. No, kvalitetnijem protivniku nije se dalo, pa je Belgija imala dvije šanse za egal koje je sjajnim obranama, među ostalima i penala, riješio Kuzmanović. No naš napad je nastavio sporo i bez ideje, pa je Belgija iz trećeg pokušaja došla na 17:17 u 38. minuti. A onda je Gille pogodio za prednost domaćih, pa je Horvat pozvao roditeljski sastanak, jer da ćemo gubiti u Belgiju u 39. minuti ipak nitko nije očekivao. Jeff Lettens je naravno probranio, blok ispred njega izgledao je odlično kraj naše spore igre. Zabavno.

No, srećom i mi smo imali raspoloženog Kuzmanovića, pa smo brzo vratili prednost s nadom da ćemo se uozbiljiti i početi igrati obranu, te trčati u nju nakon napadačkih grešaka. No, utakmica je ušla u ritam gol za gol. I trajalo je dok nas Belgija nije počastila uzastopnim greškama s kojima smo došli na +2, a da se nismo posebno pokrenuli. I dalje su se belgijski pivoti zabavljali odlično.

Ušli smo u dramatičnu završnicu, u kojoj je Belgija imala tri minute prije kraja 26:26. Lučin je solo zabio za plus, Qerimi je izgubio loptu, Duvnjak zabio za +2 i kamen je pao sa srca. No, Belgija se nije predala, ali na kraju nije izdržala i sretno smo došli do bodova. Duvnjak je zaključio priču sa +3, ispalo je uvjerljivo, a uopće nije bilo tako. Ni dobro, da ne bude zabune.

PRIJENOS UŽIVO:

Gotova je utakmica. Hrvatska je uspjela teže od očekivanog pobijediti Belgiju 27:30

59‘ Lučin novim pogotkom dovodi Kauboje do dva gola razlike, manje od minute je do kraja susreta

58‘ Vanjska linija nas dovodi do dva gola razlike. Lučin i Duvnjak pogodcima vode Hrvatsku do nove pobjede, Belgija zove time-out

57‘ Qerimi nastavlja sjajno, nalazi pivota odličnom loptom iza statične obrane Hrvatske, a u napadu Glavaš ne realizira šansu i Belgija napad za neriješeno riješava brzo. Čeka nas napeta završnica

53‘ Tin Lučin uspjeva dovesti Kauboje do dva gola razlike, ali odmah na drugoj strani odgovara domaćin

50‘ Igra se gol za gol, Hrvatsku u egalu drži Jelinić sa dva pogotka, dok za napade domaćih u obrani nemamo riješenja, Kuzmanović kao da je na streljani

46‘ Nakon pogotka Cindrića, Qerimi vraća istom mjerom i nameće se za mogućeg igrača utakmice, ne uspjevamo zaustaviti napade Belgije i kvalitetnom obranom pomoći Kuzmanoviću

43‘ Kuzmanović sjajan na golu, svojom sedmom obranom spriječava novo vodstvo Belgije, Jelinić pogotkom preko cijelog terena vraća Hrvatsku na gol razlike

39‘ Horvat gubi strpljenje i zove time-out. Belgija angažmanom stiže do svog prvog vodstva na utakmici

38‘ Gille dovodi Belgiju do prvog izjednačenog rezultata od desete minute, Hrvatska se počela mučiti i u napadu

36‘ Hrvatska ne izgleda dobro, posebno u obrambenom dijelu. Belgija to koristi i do izjednačenja ne mogu doći samo zbog dvije odlične reakcije Kuzmanovića, koji brani sedmerac i odbijenu loptu

33‘ Martinović nastavlja sjajno, ali na drugoj strani odgovara Qerim. Na poziciju pivota prvi put u današnjoj utakmici ulazi Marino Marić

31‘ Počinje drugi dio u Hasseltu, dva gola prednosti iz prvih pola sata igre ima Hrvatska, napad ima Blegija

POLUVRIJEME: Vodi Hrvatska 15:13 u belgijskom Hasseltu, ali daleko je to od očekivanog protiv Belgije koja, barem po imenima, nije naša razina...

30‘ Sjajna akcija Martinovića i Lučina, zahvaljujući vanjskoj liniji odlazimo na odmor sa dva gola prednosti. Za sigurniji drugi dio trebati će Horvat motivirati igrače da se više angažiraju u obrani. Kraj prvog poluvremena

28‘ Nakon odlične obrane, Kuzmanović predaje loptu Belgiji koja se sa dva pogotka s crte vraća na gol zaostatka

25‘ Igramo na pogon vanjske linije, obrana i dalje najveći problem, Karačić, Lučin i Martinović drže nas na sigurnih tri gola razlike od Belgijaca

22‘ Hrvatska ne koristi tri napada zaredom, Belgija se vraća na samo gol zaostatka, time-out Hrvoja Horvata

15‘ Prvi time-out na utakmici pripada Belgiji. Kao i u utakmici s Grčkom, Hrvatske je dobra u napadu, ali u obrani dopušta previše

12 ‘Na pogon vanjske linije i pogotkom Davida Mandića Hrvatska dolazi do ugodnih tri pogotka razlike

9‘ Hrvatska se ne uspjeva odvojiti, igra se gol za gol

4‘ Dva uzaspotna gola Belgije i kratko vodstvo prije pogotka Luke Cindrića za izjednačenje

2‘ Prvi pogodak na utakmici djelo je Domagoja Duvnjaka

1‘ Hrvatska je protiv Belgije krenula po drugu pobjedu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2024. godine

25. travanj 2024 14:30