Tijekom cijele prošle sezone Svjetskog kupa jako se puno govorilo i pisalo o ozljedama. Netko će reći "i previše", ali teško je bilo pobjeći od toga budući da su iz tjedna u tjedan "otpadale" neke od najvećih zvijezda, od Marca Schwarza i Wendy Holdener preko Aleksandera Aamodta Kildea, Alexisa Pinturaulta, Petre Vlhove do Sofije Goggie, Corinne Suter, Mikaele Shiffrin... Rijetki su se kao Mikaela Shiffrin vratili na stazu prije kraja sezone, za većinu je ona bila prekrižena i prije nego je ušla u drugi dio, a neki se, poput Vlhove i Kildea, još uvijek nisu vratili.
Oni kojima je smetalo neprestano komentiranje i raščlanjivanje ozljeda imali su argument koji objektivno stoji, a glasi otprilike "nije se dogodilo ništa dramatično drukčije nego inače, svake godine je jako puno ozljeda u skijanju". Ako ćemo biti iskreni, drukčije je doista bilo samo to što je na "bolničkom popisu" bilo puno onih najpoznatijih, najboljih.
U prilog tvrdnji "nije prošla sezona bila iznimka" govori i količina ozljeda i operacija ove sezone, a tek smo izašli iz kalendarske 2024. Evo samo "brzinskog nabrajanja" onih koji su već gotovi sa skijanjem u ovoj sezoni ili zbog zdravstvenih problema moraju ili su morali propustiti neke utrke: Marcel Hirscher, Mikaela Shiffrin, AJ Ginnis, Leona Popović, Alexander Schmid, Loïc Meillard, Alexander Steen Olsen, Katharina Gallhuber, Raphael Haaser, Clement Noël, Manuel Feller, Cyprien Sarrazin, Gino Caviezel... Da ne bi bilo zabune, to su samo oni najpoznatiji, a čim se maknemo iz tog kruga lista dodatno "buja": Zazzi, Germane, Grill, Mettler, Ellenberger, Kolly, Salzgeber, Bosca...
Dvojica u sjeni Sarrazina
Neke od priča onih izvan društva najboljih su doista teške, da ne upotrijebimo riječ "tragične". Recimo, Austrijanka Lisa Grill je 2020. osvojila tri srebra na Svjetskom juniorskom prvenstvu (spust, super G, kombinacija), godinu prije i broncu u spustu, da bi 2021. slomila obje kosti potkoljenice nakon čega je prošla kroz čak 8 operativnih zahvata i vratila se utrkama tek nakon gotovo 1000 dana, početkom prosinca 2023. Nije dugo uživala u povratku, tek malo manje od dva mjeseca, jer je krajem siječnja 2024. ozlijedila koljeno (istegnuće ligamenta, oštećenje kapsule koljena). I onda, prije nekoliko dana novi udarac - pad na treningu i ponovo je slomila obje kosti potkoljenice, ovog puta lijeve noge. Ili, Julia Pechhacher koja ima tek 18 godina, a početkom prosinca joj je pukao prednji križni ligament već drugi put.
Puno je takvih slučajeva, teških ozljeda onih koji su tek na početku, a njihove priče najčešće saznamo samo ako su uspjeli pobijediti sve te lomove i operacije i probiti se u vrh. Većina ne uspije, ali neki uspiju. Kao primjerice Cyprien Sarrazin. Francuz je poput mnogih imao iza sebe dugački popis ozljeda (trauma glave 2018., ozljeda leđa zbog koje je propustio SP 2023., prijelom tibije 2018...) prije nego se prošle sezone probio među one o kojima svi pričaju osvojivši spust u Bormiju, da bi apsolutni trijumf ostvario s dvije pobjede u dva dana na čuvenom Streifu u Kitzbühelu.
Sarrazinov težak pad na službenom treningu spusta u Bormiju očekivano je izazvao ogromno zanimanje, ali i izvukao na površinu - još jednom - priče o sigurnosti skijaša. Francuz je u padu i prevrtanju na stazi Stelvio zaradio ozljedu glave (nikakve druge ozljede se ne spominju), istu večer je podvrgnut operativnom zahvatu radi dekompresije intrakranijalnog hematoma što je dobro prošlo i očekuje se uspješan oporavak.
U sjeni njegove ozljede ostale su dvije koje su se dogodile istog dana. Josua Mettler, 26-godišnji Švicarac, stradao je na istom dijelu staze kao i Sarrazin, a njegova dijagnoza je puknuće prednjeg križnog ligamenta, medijalnog ligamenta i ozljeda meniska. Oba koljena!?
Talijan Pietro Zazzi je pao na drugom dijelu Stelvia, a u padu je zaradio prijelom obje kosti potkoljenice.
Nažalost, crni niz se nastavio i u nedjelju kad je u super G-u teško pao Gino Caviezel, koji je kao i Sarrazin i Zazzi sa staze helikopterom prebačen u bolnicu.
Skijaši su imali puno primjedbi na pripremu staze, organizatori se (očekivano) ne slažu kako je staza bila loše pripremljena, a na strani organizatora je i Markus Waldner, direktor utrka Svjetskog kupa, barem tako ispada iz njegovih izjava...
- Svaki tjedan imamo kritike, u Gurglu je tako staza navodno bila pretvrda, u Leviju premekana. Skijanje je sport na otvorenom. Organizatori su napravili sve kako bi stazu pripremili najbolje koliko je bilo moguće i Stelvio je bio pripremljen kao i svake godine - prenio je Waldnerovu izjavu France 24.
Preagresivno je to sve
E sad, Stelvio godinama ima reputaciju (pre)zaleđene i grbave staze pa bi se možda moglo pričati je li argument "pripremljen je kao svake godine", najbolji argument za potvrdu tvrdnje organizatora kako su i pojačali sigurnost uoči ovosezonskih utrka.
Kako god, Waldner glavni problem vidi u razvoju opreme koja skijašima omogućuje da skijaju sve brže.
- Preagresivno je to sve, dosegnuli smo limite, nikakav prostor više nije ostao. To je problem, ako ideš do limita, dobiješ ono što se dogodilo na treningu u Bormiju.
Rješenje po Waldneru? Suradnja svih zainteresiranih strana, od proizvođača oprema do nacionalnih saveza, ali takva "rješenja" zvuče utopijski u svjetlu činjenica da je nedavno Svjetska skijaška federacija (FIS) donijela jedno pravilo koje se izravno tiče upravo sigurnosti u brzim disciplinama i odmah ga sama "sabotirala".
Riječ je o obveznom korištenju zračnih jastuka, koji zapravo nisu obvezni jer nacionalni savezi mogu tražiti izuzeća za svoje skijaše, a kruži informacija kako je takvih zahtjeva 40-ak.
Sarrazin je skijao sa zračnim jastukom i s obzirom na silinu kojom je "tresnuo" na podlogu i po njoj se prevrtao, logično je zaključiti da mu je pomogao. Skijao je s njim i Marco Odermatt dan kasnije u utrci spusta kad se spašavao i spasio od pada, ali mu se pritom aktivirao zračni jastuk što ga je usporilo i koštalo još jednog postolja. No, Švicarac nije nimalo žalio što ga je samo 8 stotinki dijelilo od trećeg mjesta...
- Što je nekoliko stotinki kad je u pitanju sigurnost. Imamo sam sreće kako sam se izvukao iz opasne situacije.
Švicarski Blick je odmah ponovo izvukao priču, kojom se nedavno bavio, o posebnim karbonskim štitnicima za potkoljenice koje koristi Cyprien Sarrazin i koji mu navodno omogućuju izravniju liniju tijekom skijanja. Sarrazin ih je počeo koristiti nakon loma potkoljenice kako bi mogao i dalje skijati bez boli.
- Jako sam iznenađen što se smije skijati s takvom opremom - rekao je austrijski trener Sepp Brunner za Blick i objasnio što on smatra spornim:
- Sve postaje agresivnije i izravnije i bojim se da takvi štitnici mogu dovesti do još više ozljeda u budućnosti, pogotovo jer se mladi ugledaju u zvijezde poput Sarrazina i žele raditi isto što i on.
Za sada niti jedan savez nije zabranio njihovo korištenje, ali Blick tvrdi kako je sve više onih koji se zalažu da se potpuno zabrane za mlađe od 18 godina.
Problemi od početka karijere
Za Helmuta Kruga, glavnog trenera švicarskih veleslalomaša, upiranje prstom u štitnik kakav nosi Sarrazin nema smisla...
- Josua Mettler i Lars Rösti su pali na istom mjestu kao i Sarrazin, a ne nose karbonsku zaštitu za cjevanicu. Glavni problem u Bormiju bio je isti kao i u veleslalomu u Alta Badiji i Val d‘Isereu, priprema staza nije bila dovoljno dobra.
Zanimljivo je kako i Marco Odermatt koristi posebne štitnike za potkoljenice, koje su mu "slaba točka" i dok je bio mlađi, odnosno dok ih nije počeo koristiti, imao je velikih problema s bolovima.
- Problemi su počeli na početku moje karijere u Svjetskom kupu. Toliko me boljela potkoljenica zbog upale da sam vrištao.
Odermatt je probao različite tretmane, ali problem je riješio tek kad mu je kolega iz reprezentacije Reto Schmidiger preporučio posebne štitnike za potkoljenice. Od tada Odermatt koristi model koji mu omogućuje bezbolno skijanje i nije jedini.
Zašto su onda baš Sarrazinovi štitnici izazvali najviše polemika? Zato što on koristi karbonsku konstrukciju koja potpuno obavija potkoljenicu, slična je "cipeli u cipeli", kako je napisao Blick.
Za Odermatta uopće nije sporno da ovakvi štitnici moraju ostati dopušteni...
- Neki skijaši sudjeluju u utrkama s pojasom za bubrege zbog problema s leđima. Lindsey Vonn se natjecanjima vraća s protezom koljena. Zašto bi zaštite poput Sarrazinove ili moje bile zabranjene?
Čak i ako budu zabranjeni, na temelju priče o "obveznim zračnim jastucima" nije teško pretpostaviti kako bi i priča sa štitnicima mogla završiti s "nisu dozvoljeni, ali moguće su iznimke".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....