Zrinka Ljutić je slalomskom pobjedom u Kranjskoj Gori preuzela vodstvo u poretku slaloma, ali i u ukupnom poretku Svjetskog kupa pa je to očekivano rasplamsalo puno priča o mogućem osvajanju globusa već ove sezone.
Nema potrebe bježati od činjenice da je slalomski moguć jer skijašice su odradile točno pola predviđenih slaloma, dok je Zrinka Ljutić vodeća s dvije pobjede, s tim da je u preostale tri utrke imala Top 10 plasmane (dvaput šesta, jednog deveta). To su dobri argumenti za napad na ukupnu pobjedu u disciplini, nikakvo pretjerivanje i nikakvo “nepotrebno stavljanje pritiska”.
Naravno da treba ići od utrke do utrke, naravno da je pola slalomskih utrka tek pred skijašicama, naravno da se svašta može promijeniti do kraja sezone, pogotovo jer su tri od preostalih pet slaloma tek nakon Svjetskog prvenstva, znači od kraja veljače do kraja ožujka, ali trenutačna situacija je takva kakva jest. A pritisak? Kad si na vrhunskoj razini to se ne može izbjeći, u pojedinačnoj utrci/utakmici ili kroz cijelu sezonu i s njim žive svi koji su bolji od prosjeka. Svakodnevno.
Puna samopouzdanja
Dodatna olakotna okolnost u borbi za slalomski Globus, i to ne mala, izostanak je Mikaele Shiffrin i Petre Vlhove za koje se ne zna kad će se vratiti. Vlhova i dalje ima problema s koljenom i pitanje je koliko će joj trebati a povratak na razinu prije ozljede, ali Shiffrin se recimo prošle sezone nakon pauze zbog ozljede vratila samo na dva posljednja slaloma sezone i oba je osvojila.
Zrinka Ljutić je trenutačno puna samopouzdanja, u odličnoj formi, oprema funkcionira i sve to skupa ju stavlja u ulogu jedne od favoritkinja u slalomu. I to nije nikakvo pretjerivanje, nego trenutačna realnost.
Ukupni poredak je nešto sasvim drugo i priča o mogućem osvajanju Velikog globusa je objektivno potpuno nerealna ako Lara Gut-Behrami, Federica Brignone i Sofia Goggia ne prekinu sezonu zbog ozljeda, a usput se Shiffrin ne vrati ili se vrati prekasno.
Matematika je, naime, vrlo jednostavna. Skijašice su do sada odradile 12 utrka što je trećina sezone, a pritom je od tih 12 čak devet bilo u tehničkim disciplinama i samo tri u brzim. Logično je onda da su na prva tri mjesta u ukupnom poretku tri skijašice koje odlično skijaju slalom i veleslalom - Zrinka Ljutić, Sara Hector i Camille Rast. Pogotovo što u situaciji kad nema Shiffrin dvije favoritkinje za ukupnu pobjedu ili nisu bile u najboljem veleslalomskom izdanju do sada (Gut-Behrami) ili su iskombinirale dvije pobjede s dvije nezavršene utrke (Brignone).
Svjetski kup nije složen s istim brojem utrka po disciplinama i ove sezone je recimo omjer 20:17 u korist tehničkih disciplina. U nastavku sezone trebalo bi se tako skijati još 14 utrka u brzim disciplinama i 11 u tehničkim disciplinama ako se nadoknade sve tri utrke koje su otkazane u prvom dijelu (2 veleslaloma i 1 super G). Ako sve tri definitivno “otpadnu”, omjer će biti 13:9 u korist brzih disciplina.
Brignone devet utrka više
No, ono što je bitnije u kontekstu borbe za Veliki globus, čak i kad bi do kraja sezone Ljutić ili Rast ili Hector bile na razini kao sada ili čak i bolje, omjer je između broja utrka koje će skijati one u odnosu na skijašice koje nastupaju u tri discipline kao Brignone, Gut-Behrami ili Goggia.
Razlika je čak 9 utrka više u korist Brignone, Gut-Behrami i potencijalno Goggiu (upitno je hoće li ona skijati sve veleslalome) ako sve otkazane utrke budu nadoknađene jer njih tri skijaju veleslalom, super G i spust.
Odnosno, one imaju 20 utrka do kraja, prema 11 utrka Ljutić, Rast ili Hector. Devet utrka više Brignone i Gut-Behrami, pogotovo jer su sposobne pobjeđivati u sve tri discipline, jako je puno. Previše.
Omjer se mijenja samo za jednu utrku ako uopće neće biti nadoknada (17-9), ali i ako se nadoknade dva veleslaloma, ali ne i super G (19-11). Naravno, brze discipline su podloženije otkazivanju i moguće je da otkaza bude još, ali trenutačna situacija je takva.
Veliki globus se teoretski može osvojiti s dvije discipline, ali za to bi se trebalo napraviti ono što je recimo napravila Mikaela Shiffrin u sezoni 2022/23. Amerikanka je taj Globus osvojila s ukupno čak 2206 bodova osvojenih u sve četiri discipline, ali te sezone bi joj za njega bili dovoljni i samo bodovi iz slaloma i veleslaloma. Naime, osvojila ih je čak 1745 u te dvije discipline, a drugoplasirana u ukupnom poretku Lara Gut-Behrami sezonu je završila s 1217 bodova. No, Shiffrin je tada 17 od 21 utrku tehničkih disciplina završila na postolju, od čega je imala 13 pobjeda.
Spust i super G za vikend
Sezonu ranije (2021/22) Shiffrin za ukupnu pobjedu ne bi bili dovoljni samo bodovi iz slaloma i veleslaloma jer je u te dvije discipline skupila 1008 bodova, dok je drugoplasirana u ukupnom poretku Vlhova imala ukupno 1309 bodova. Baš kao što Vlhovoj ne bi bili dovoljni samo “tehnički” bodovi za njezin Veliki globus u sezoni 2020/21. jer je u slalomu i veleslalomu skupila 994 bod (plus 100 iz paralela) i da nije tome dodala 322 boda iz brzih disciplina ispred nje bi bila Gut-Behrami (1256 bodova te sezone).
Dobar primjer što znači osvajati “hrpu” bodova u tri discipline u kombinaciji s većim brojem utrka u odnosu na suparnicu ili suparnice je prošla sezona. Gut-Behrami je u osvajanje Velikog globusa ugradila osam pobjeda i ukupno 16 postolja u 28 utrka koliko je skijala. U samo tri je bila izvan Top 10, a jednu nije završila. Za usporedbu, Shiffrin je imala dva postolja manje (14), pobjedu više (9), ali i sedam utrka manje u odnosu na Gut-Behrami i devet utrka manje u odnosu na Brignone (13 postolja, šest pobjeda), koja je sezonu završila na drugom mjestu u ukupnom poretku, odnosno između Gut-Behrami i Shiffrin.
Ovaj vikend je austrijski St. Anton domaćin spusta i super G-a i već nakon njega se može očekivati smjena na vrhu s obzirom na razlike u bodovima, ali dok se to ne dogodi itekako možemo uživati u pogledu na ukupni poredak Svjetskog kupa. I Hrvaticu na broju 1.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....