Navigation toggle
 JOE KLAMAR Afp
PRVA UTRKA SEZONE

Ludnica u Söldenu i iznenađenje na vrhu! Filip Zubčić sjajan nakon prve vožnje, Hrvat u lovu na postolje

Nakon skijašica u subotu, najbolji svjetski skijaši svoju su sezonu otvorili u nedjelju u Söldenu
Piše: Renata BeluhanObjavljeno: 24. listopad 2021. 10:57

Odmah je prva vožnja ponudila odlične nastupe i iznenađujućeg vodećeg - domaćeg skijaša Rolanda Leitingera koji je startao 19. Prvih pet skijaša (Leitinger, Faivre, Odermatt, Kranjec i Caviezel) smjestilo se u 35 stotinki, a nije daleko iza njih bio ni Filip Zubčić, koji je na 8. mjestu zaostajao 71 stotinku. Dvanaest skijaša unutar sekunde zaostatka za vodećim najavljivalo je veliki obračun u drugoj vožnji od 13.30.

Naš skijaš je imao startni broj 5 i odlično ušao u utrku, napadački u svom stilu i nije ga puno koštala ni pogreška u gornjem dijelu staze u kojem je imao 23 stotinke bolje vrijeme od u tom trenutku vodećeg Slovenca Žana Kranjeca. Bolje je ovog puta odradio i prvi dio strmine, koja mu je prošlih sezona uzimala puno stotinki, ali u cilju nije uspio nadmašiti Kranjeca i zaostao je 44 stotinki. Odmah iza Zubčića startao je aktualni svjetski prvak u veleslalomu Francuz Mathieu Faivre i preuzeo vodstvo ispred Kranjeca, a jednako dobar nastup i tek 2 stotinke sporiju vožnju imao je Švicarac Marco Odermatt koji je zatvorio elitno društvo najboljih 7 veleslalomaša.

Rezultati u tom trenutku samo su potvrdili veliku izjednačenost u ovoj disciplini i pokazali da će ovo biti još jedna sjajna utrka - Faivre je vodio s vremenom 1:04.12, Odermatt je bio 2 stotinke iza njega, Kranjec samo 8, četvrti Alexis Pinturault zaostao je 38 stotinki, a Filip Zubčić na petom mjestu 52 stotinke.

No, to je bio tek početak, muška konkurencija je iznimno zgusnuta, a prvi koji je poremetio poredak pri vrhu bio je Švicarac Gino Caviezel, prošle sezone treći u Söldenu. Caviezel je startao 13. i sa samo 16 stotinki zaostatka smjestio se na 4. mjesto te potisnuo Zubčića na šesto. Ispred našeg skijaša ugurao se i Alexander Schmid koji je startao 17., a onda je erupciju oduševljenja navijača izazvao domaći skijaš Roland Leitinger koji je sa startnim brojem 19 imao najbržu vožnju i preuzeo vodstvo s 19 stotinki boljim vremenom od Faivrea.

Mladi Amerikanac River Radamus napravio je pravi spektakl sa startnim brojem 26, unatoč pogreškama i tome što se jedva zadržao na stazi ušao je u cilj odmah iza Zubčića, na 9. mjesto s 85 stotinki zaostatka za vodećim.

Filip Zubčić je u Söldenu do ove sezone skijao sedam veleslaloma za Svjetski kup, a prvi put još 2012. Rezultatski mu ovo nije jedno od najboljih mjesta, bodove je osvajao dvaput i oba puta je bio 12., prošle sezone i u listopadu 2015.

Zanimljivo, upravo u Söldenu posljednji put nije završio neki veleslalom i to točno prije dvije godine. U 16 utrka nakon toga u posljednje dvije sezone 14 je puta bio u Top 10 i samo dva puta izvan tog društva, ali ne daleko - prošle sezone je bio 14. u drugom veleslalomu u Banskom i 12. u Söldenu.

PRVA VOŽNJA

1. Roland Leitinger (Aut) 1:03.93

2. Matheiu Faivre (Fra) +0.19

3. Marco Odermatt (Švi) +0.21

4. Žan Kranjec (Slo) +0.27

5. Gino Caviezel (Švi) +0.35

6. Alexis Pinturault (Fra) +0.57

7. Alexander Schmid (Njem) +0.67

8. FILIP ZUBČIĆ (Hrv) +0.71

9. River Radamus (SAD) +0.85

10. Luca di Aliprandini (Ita) +0.88

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
20. srpanj 2025 11:07