MARCO BERTORELLO Afp
SAMUEL KOLEGA ZA SN

‘Pokazao sam da konkuriram najboljima. Imam postolje u nogama i samo je pitanje trenutka kad će se dogoditi‘

U Madonni di Campiglio (17.45 i 20.45) na petom muškom slalomu sezone skijat će četiri hrvatska skijaša
Piše: Renata BeluhanObjavljeno: 08. siječanj 2025. 08:42

Nakon što smo 2024. ispratili slalomskom pobjedom Zrinke Ljutić u Semmeringu, a 2025. otvorili njezinim drugim uzastopnim slavljem u Kranjskoj Gori, fokus se ovaj tjedan prebacuje na naše skijaše. Večeras je u talijanskoj Madonni di Campiglio, na legendarnoj stazi Canalone Miramonti, peti slalom skijaša, a već u subotu i nedjelju veleslalom i slalom skijaša u švicarskom Adelbodenu. Potom slijede Wengen, pa Kitzbühel i Schladming, siječanj je mjesec koji skijaški zaljubljenici posebno vole.
Hrvatsko skijanje će u Madonni, na noćnom slalomu, imati četiri predstavnika. Tvrtko Ljutić (20), koji ima premijeru u Svjetskom kupu, priključuje se uobičajenom slalomskom triju - Filipu Zubčiću, Istoku Rodešu i trenutačno našem najboljem slalomašu Samuelu Kolegi. Mladi Zagrepčanin za nekoliko će dana navršiti 26 godina, trenutačno je 6. slalomaš u Svjetskom kupu, na posljednjem slalomu u Alta Badiji ostvario je do sada svoj najbolji rezultat (5. mjesto), a pritom ga je “mrvičastih” 6 stotinki dijelilo od prvog postolja u karijeri.

Prvi dio sezone je bio onakav kakav ste priželjkivali?

- Da, može se reći da sam želio na ovakav način krenuti u sezonu, a sad želim na sličan način i nastaviti, a ciljevi se logično povećavaju iz utrke u utrku - kaže Samuel Kolega.

Ono što je bitno naglasiti, Kolega iz sezone u sezonu napreduje.
- Nekad malo brže, nekad malo sporije.

image
MATTIA RADONI/IPA SPORT/IPA-AGEN/SHUTTERSTOCK EDITORIAL/PROFIMEDIA

Ali nema koraka unatrag.

- Trenutačno nema i to mi je drago, kao što mi je drago da mi nije teško držati tu neku konstantu. Za sada stvarno sve ide u smjeru u kojem bih htio ići i samo treba ostati uporan i nastaviti na tom putu što duže.

Između posljednjeg slaloma u Alta Badiji i ovog u Madonni di Campiglio je prošlo malo više od dva tjedna, to je za vas dobro ili...

- Meni je to dobro došlo jer sad ćemo imati pet slaloma u tri tjedna i to je, hajdemo tako reći, onaj dio sezone za koji se pripremam cijelu godinu. Sad treba zapeti i pokazati se. Forma je stvarno na mjestu, zdravlje je dobro, odmoran sam, tako da mislim da je sve na mjestu na kojem treba biti za ta tri tjedna u kojima treba “eksplodirati”.

U prilog tvrdnji kako idete korak po korak, ali uporno prema vrhu, govori i činjenica da ste ulazak u drugu jakosnu skupinu slalomaša (prvi put startao u 15 najboljih u Val d’Isereu) potvrdili s dva odlična rezultata (6. mjesto u Val d’Isereu, 5. u Alta Badiji).

- Jako sam zadovoljan zbog toga, pokazao sam da mogu i da konkuriram najboljima i sad samo tu treba ostati konstantan.

Kad skijaši ulaze u Svjetski kup prvi veliki cilj im je probiti se i ustaliti u najboljih 30, potom to isto napraviti u prvih 15. Kad se počnu ostvarivati rezultati u top 10, a Samuel Kolega je tri iz prošle sezone već sad nadogradio s tri u ovoj sezoni, počinje se gledati i prema vrhu....

- Kad zaredaš nekoliko utrka u top 10 logično je gledati prema vrhu i tom još jednom koraku više. Uvijek treba težiti tom koraku više.

image
JOHANN GRODER Afp

A vaš sljedeći “korak više” je postolje.

- Definitivno, da. U Alta Badiji sam stvarno bio blizu, bilo je na knap, nažalost malo mi je falilo, ali imam to u nogama, sigurno. Mislim da je samo pitanje vremena kad će se dogoditi.

U Alta Badiji ste napravili i ono što niste u prethodna tri slaloma ove sezone, spojili ste dvije podjednako odlične vožnje, imali 7. vrijeme prve i 5. vrijeme druge vožnje (u Leviju 9. + 15. vrijeme, u Gurglu 7. + 23. i u Val d’Isereu 17. + 4.).

- Da, uspio sam odraditi dvije vožnje na jako visokom nivou, a za postolje i treba tako. Jednostavno, ako se se želi na slalomsko postolje uglavnom nije dovoljno imati jednu odličnu, a jednu samo dobru vožnju. Trebaju dvije vrhunske i ako se to posloži, onda to može biti vrijednog samog vrha.

Iz Madonne di Campiglio nemate lijepih uspomena, u pet nastupa niste niti jednom izborili drugu vožnju.

- Madonna mi nije nikad legla i jako me zanima kako će biti ove godine. Baš sam jako motiviran za tu utrku, forma je dosta bolja nego što je bila kad sam ranije dolazio ovdje, skijanje je bolje, sve je na boljoj razini. Na kraju krajeva, i startni broj je bolji, ali opet sve to ništa ne garantira. Treba se odskijati kako spada, ali definitivno idem probati sam sebi pokazati da mogu i u Madonni biti dobar, da mogu i tu nešto napraviti.

Prošle sezone ste bili samo stotinku udaljeni od prolaza u drugu vožnju.

- Nije čak stvar te stotinke, nego toga da se nikad ovdje nisam uspio odskijati kako sam htio i to mi najviše smeta. Ne to što sam bio 31., nego što nisam uspio do sada pokazati svoje pravo lice u Madonni.

U čemu je bio problem, zašto vam staza Miramonti nije legla?

- Teško je reći. Staza je malo specifična, treba se dosta beskompromisno baciti već u prvoj vožnji. Meni to nikako do sada nije uspjelo. Na posljednjoj utrci zapravo jest, ali sam i napravio dosta veliku pogrešku pa sam skoro izletio... Nekad zapravo i ne možeš točno reći zašto ti neke staze odgovaraju, a neke druge manje odgovaraju, jednostavno je to tako, ali trebam i to pobijediti, prijeći preko samog sebe i na svakoj stazi si pokazati da mogu.

Je li vas nešto iznenadilo u slalomu u dosadašnjem dijelu sezone?

- Nije, ali jako je zanimljivo trenutačno biti slalomaš, kalo je nedavno netko izjavio. Stvarno nas ima jako puno dobrih, plasman na postolje bilo koga iz prvih 15 nije nikakvo iznenađenje, čak mislim da sam ja jedini koji do sada nemam postolje iz tog društva. I svi skijaju, čak i oni s brojevima oko 20, na jako, jako visokom nivou.

image
SEVERIN AICHBAUER Apa-picturedesk Via Afp

Muški slalom je i dalje najizjednačenija disciplina u Svjetskom kupu.

- Već je nekoliko sezona tako, prošle godine se Manuel Feller odvojio, a ove se jako muči, Linus Strasser je prošle sezone “letio”, a sad ima isto problema, ali to je tako, brzo se okreće, ali da je zanimljivo, stvarno jest.

Ekipno gledajući, do sada su se izdvojili Norvežani koji imaju 6 postolja u prva četiri slaloma, od čega dvije pobjede.

- Oni su doista jaki kao reprezentacija i očito rade jako dobro i sustavno. Imaju jako dobru selekciju skijaša, tešku selekciju, ali oni koji prođu su svi jako dobri. Kod njih nema ubacivanja u Svjetski kup ako se prije toga nisi dokazao u Europskom kupu. Nije kao kod nas, mi smo često znali preskakati taj neki dio i rano smo ulazili u Svjetski kup. Kod njih toga nema, nema šanse da dobiješ priliku u Svjetskom kupu ako se nisi dokazao prije, tako da svi ti dečki koji dođu na start Svjetskog kupa su već su jako, jako ozbiljni i konkurentni i to se odmah vidi.

Za razliku od Madonne, za Adelboden u kojem se u nedjelju skija slalom vežu vas jako dobra sjećanja iz prošle sezone - 6. mjesto.
- A odmah potom dolazi Wengen, pa Kitzbühel i Schladming. To su baš utrke gdje se treba dokazati, svakom slalomašu je to najbolji dio sezone, utrke za koje se živi. Prošle godine sam i Adelboden i Wengen dobro odradio, ove mi je Kitzbühel dosta veliki cilj da ga pogodim kako treba, a nadam se i da u Schladmingu završiti opet na malo višem nivou nego prošle sezone. Ako sve te klasike odradim na višoj razini nego prošle godine, onda će to biti dobro, a znam da to definitivno mogu. Sad se stvarno borim za visoke plasmane.

Prethodnih godina nam je često znao reći “moja očekivanja su puno veća od očekivanja koja bilo tko drugi ima od mene”, sad se polako ta vaša velika očekivanja potvrđuju rezultatima i jako je lijepo to pratiti.

- Da, istina, počinju se “ravnati”, a vjerujem da će biti i sve bolje.

Korak po korak prema slalomskom vrhu. Ide to njemu...

Zrinka je sad u idealnoj formi u koju je jako teško ući, ali kad uspiješ, onda možeš - sve

Mlađa kolegica iz reprezentacije je trenutačno glavna skijaška priča. Kako ste vi doživjeli dvije uzastopne pobjede Zrinke Ljutić?

- A kaj reći - nasmijao se i nastavio:

- Samo da ostane zdrava, jer u fokusu će ostati, odmorna će ostati, a ima i dobre ljude oko sebe, to je sigurno. Ako nastavi u ovom ritmu, po meni, teško će ju netko zaustaviti u slalomu. Vidi se dok skija da je to sad baš ona idealna forma kad se može jako puno riskirati, a da se ne griješi. To izgleda jednostavno, ali je dosta teško doći do toga, a ona je sad baš ušla u tu zonu i to je sad to. Samo treba zadržati to što duže može. Dobro je da ima sad vrlo brzo i utrku u Flachauu, da iskoristi tu formu još jednom, a vrlo vjerojatno hoće i onda je već odradila jako puno toga.

Oduševila je i njega i ostale naše skijaše, to je jasno, ali ih nije i iznenadila.

- Ne previše, ha, ha. Znali smo nekako cijelo vrijeme da će to kad-tad doći. Eksplodirala je sad u Semmeringu i potvrdila odmah u Kranjskoj Gori, stvarno je prekrasno gledati, ali doista nije bilo neko preveliko iznenađenje jer znali smo kako ona skija. Dan prije Semmeringa smo zajedno trenirali u Kranjskoj Gori i to se jednostavno vidi. Bile su na treningu i Slovenke, Talijanke, ali Zrinkino skijanje je trenutačno na jednom drugačijem nivou. Sad je formi koju si svaki natjecatelj priželjkuje dostići, nekima uspije samo jednom u životu, nekima nikad, jer to je jako, jako teško, ali kad uđeš u nju, onda znaš da možeš sve.

O ‘poplavi‘ ozljeda u skijanju...

Prošle sezone je bila prava “poplava” teških ozljeda u Svjetskom kupu, ali jednako je i ove. Zapravo, kako je krenulo, do kraja sezone će lista ozlijeđenih biti i duža nego lani.

- Da, puno nas se slomilo, puno ih “puca”, teško je, teški su tereni, i trening staze postaju sve teže i teže, jako ledene. Nekad tu ulogu odigra i frustracija, nakon loše utrke želiš na treningu dati još više od sebe i tu se dogode i loše stvari. Nažalost, doista nas ima previše ozlijeđenih, to je činjenica.

Ozljede koje se dogode na utrkama su logično u fokusu jer su vidljivije, ali praktično nema tjedana u kojem se ne dogodi teška ozljeda ili ozljede na treninzima.

- Treba se paziti, treba nekako ostati čitav cijelu sezonu, ali hoćeš sve, i dobru utrku i odmoriti se i dobro trenirati, a malo, jako malo je potrebno da se nešto loše dogodi.

Koliko se skijaš može paziti, zaštiti od ozljeda?

- Najviše je ozljeda koljena, a tu se ne možeš previše zaštiti. Recimo, vidio sam kad se Sebastian Holzmann ozlijedio, ništa to specijalno nije bilo, malo je jače stisnuo, dignulo ga je i pukao je križni ligament. Tommaso Sala, slično, na treningu. Hirscher isto. To nisu teški padovi, mnogi ni ne padnu, nego je samo u tom trenutku bila takva sila da je prednji križni ligament popustio. Nitko od njih se nije “razbio”. Jako dobra kondicijska priprema je bitna, kondicijski trener je bitan, fizioterapeut je bitan, ali na kraju je do tebe i zapravo se ne možeš previše zaštititi. Ne možeš tu ni nikoga okriviti, to je jednostavno tako.

Sve češće se priča kako je materijal sve agresivniji, kako je prostor za pogreške praktično nestao i sve je otišlo do ruba.

- Materijal je agresivniji zbog podloga. Ako je led, moraš imati agresivan materijal jer će ti se inače klizati i ne možeš ništa. Nekad možda ostane preagresivni materijal i kad nije toliko ledeno, pa to onda “čupa”... Je, sve je agresivnije, a na kraju krajeva, agresivnije je brže u nekim pogledima, recimo kad je led. Samo što u toj silnoj želji da stisneš tu skiju, da izvučeš što više iz zavoja, jednom možda malo pretjeraš i tu odlazi prednji križni ligament. Leđa isto jako stradavaju, tu razlog nisu padovi, nego sile utječu, trenutačno recimo Loïc Meillard ima velikih problema s leđima. Jednostavno, udarci, grbave staze, ledene staze, sve to ostavlja trag na tijelu.

Je li dio rješenja u tome da se staze ne zaleđuju toliko?

- Kad je ledena staza, onda je fer staza i na njoj šansu imaju i visoki brojevi. Meni bi sad kad imam broj među prvih 15, najlakše bilo reći “nemojte zalediti stazu” jer meni će biti dobro, ali treba uzeti u obzir da kad na takvu nezaleđenu stazu dođe broj 50, imat će rupe i možda će se ozlijediti baš zbog toga.

Kompleksa priča u kojoj nema jednostavnih rješenja?

- Da, u Madoni je palo pola metra snijega u utorak i organizatorima sigurno nije lako pripremiti stazu i donijeti neke dobre odluke jer ima toliko faktora. Nije to dvorana, nemaš konstantne vrijednosti, recimo temperatura će biti takva, vlaga takva... Tu se mijenja temperatura 17 puta, vidljivost, vlaga i vrlo zahtjevno je napraviti idealnu podlogu za sve, da nije ni preledeno, ni premekano. Teško je reći nešto konstruktivno. Najlakše je kritizirati, ali mislim da ne bi baš puno ljudi moglo dati neko konstruktivno rješenje.

Ivica Kostelić pobjednik u Madonni, Rodeš sedmi 2018.

Ivica Kostelić je jednu od svojih 26 pobjeda u Svjetskom kupu proslavio i u Madonni di Campiglio - 2003. godine. Uz pobjedu, Ivica ima još tri top 10 plasmana (7. i dva 10. mjesta).

Od naših aktualnih skijaša rezultat u Madonni s kojim se može pohvaliti ima samo Istok Rodeš - 7. mjesto u prosincu 2018. Uz taj top 10 plasman, Rodeš ima još 25. mjesto 2020. i 26. prošle sezone, a skijao je sedam utrka na stazi Miramonti.

Filip Zubčić je u Madonni skijao 8 slaloma, u četiri nije izborio drugu vožnju, a prošle godine je diskvalificiran u drugoj nakon što je u prvoj bio 8. Od plasmana ima 16. mjesto 2021., 18. mjesto 2022. i 20. mjesto 2020.

Samuel Kolega je skijao 5 slaloma i niti jednom se nije plasirao u drugu vožnju.

POREDAK U SLALOMU (4/12)

1. Henrik Kristoffersen (Nor) 270

2. Loïc Meillard (Švi) 245

3. Clement Noël (Fra) 240

4. Atle Lie McGrath (Nor) 222

5. Timon Haugan (Nor) 179

6. SAMUEL KOLEGA (Hrv) 129

7. Lucas Braathen (Nor) 122

8. Dave Ryding (VBr) 112

9. Kristoffer Jakobsen (Šve) 104

10. Steven Amiez (Fra) 90

19. Filip Zubčić (Hrv) 45

41. Istok Rodeš (Hrv) 10

MUŠKI SLALOMI OVE SEZONE

ODRŽANI (4)

LEVI

1. Clement Noël (Fra)

2. Henrik Kristoffersen (Nor)

3. Loïc Meillard (Švi)

9. Samuel Kolega (Hrv)

10. Filip Zubčić (Hrv)

26. Istok Rodeš (Hrv)

GURGL

1. Clement Noël (Fra)

2. Kristoffer Jakobsen (Šve)

3. Atle Lie McGrath (Nor)

16. Samuel Kolega (Hrv)

DNQ Filip Zubčić (Hrv)

DNF1 Istok Rodeš (Hrv)

VAL D’ISERE

1. Henrik Kristoffersen (Nor)

2. Atle Lie McGrath (Nor)

3. Loïc Meillard (Švi)

6. Samuel Kolega (Hrv)

23. Filip Zubčić (Hrv)

DNF1 Istok Rodeš

ALTA BADIA

1. Timon Haugan (Nor)

2. Loïc Meillard (Švi)

3. Atle Lie McGrath (Nor)

5. Samuel Kolega (Hrv)

20. Filip Zubčić (Hrv)

26. Istok Rodeš (Hrv)

PREOSTALI (8)

8. I. Madonna di Campiglio (Ita)

12. I. Adelboden (Švi)

19. I. Wengen (Švi)

26. I. Kitzbühel (Aut)

29. I. Schladming (Aut)

2. III. Kranjska Gora (Slo)

16. III. Hafjell (Nor)

27. III. Sun Valley (SAD)

08. siječanj 2025 08:42