REUTERS/Wolfgang Rattay
UVIJEK POSEBNA UTAKMICA

SVE JE RIJEŠENO! HRVATSKA SLAVI NAJSLAĐU POBJEDU KOJA SE MOŽE ZAMISLITI Fenomenalni Šego i društvo u rukometnom klasiku srušili moćnu Francusku!

Hrvatski rukometaši pobijedili su Francusku sa 23-20 (11-11) i u posljednjem dvoboju grupne faze odigranom u srijedu u Koelnu, a naša je reprezentacija tako osigurala treću poziciju u skupini I, koja joj donosi utakmicu za peto mjesto na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj i Danskoj.
Piše: Dražen PinevićObjavljeno: 23. siječanj 2019. 15:28

HRVATSKA– FRANCUSKA 23:20 (11:11)

HRVATSKA: Šego (10), Stevanović; Duvnjak 1, Stepančić, Vida 1, Horvat 7 (3), Karačić 2, Blažević, Štrlek 2, Musa 2, Slišković, Mandić 4, Vranković 3, Šipić 1, Bečiri, Bičanić. Izbornik Lino Červar

FRANCUSKA: Dumoulin, Gerard (10); Remili 2, Lagarde 1, Richardson 5 (4), Mem 1, N. Karabaić, Mahe, Grebille 2, N'Guessan 3, Abalo 3, Guigou, L. Karabatić, Fabregas 2, Dipanda, Porte 1. Izbornik Didier Dinart

Eee, ne damo se mi tako lako. Ipak nas netko poštuje. A te Dance i Nijmece stići ćemo kada tad, nek' se drže… Pobijedili smo svjetske prvake i europske prvake, a ne daju nam u polufinale. Možda je malo pretjerano, ali je tako, ali znaju oni valjda zašto. Hrvatska je s pljeskom otišla iz Lanxess Arene. Francuska možda jest 'najveći neprijatelj', ali je tim koji strašno poštuje rukomet i to je pokazao u srijedu. I mi to nekad moramo malo više poštovati kada pričamo o njima. Nisu se ubijali, nisu stiskali gas, odigrali su korektnu utakmicu i mi smo to iskoristili na najbolji mogući način. E da nije bilo onog Brazila, o Njemačkoj da ne govorimo…

Francuzima nije bilo za glavu, jer su već bili u polufinalu, a to je uvijek dobra vijest, posebno kada znate da igrate s dvostrukim svjetskim prvakom. I bila je to jedna vrlo mirna utakmica, koju je na isti način popratila Lanxess Arena. Pljeskalo bi se samo za gol i to je to… Francuzima nije bilo drago da je njihov susret makar su bili broj 1 u skupini prvog kruga premješten prije utakmice domaćina Njemačke i Španjolske. No, oni su na tu vrstu korektnosti u Njemačkoj 2007. očeličili. Ako se sjetite, tada su izbacili nas i ostali bez ičega, pa i bez živaca.

Dakle, mirno se igralo. Mi u 5-1 formaciji s Duvnjakom ili Mandićem. Karačić je ulazio za napad. Kada je došlo vrijeme odmora Bičanić je ušao pomoći, pa je Karačić preskakao obranu, Duvnjak napad. Nismo se mogli previše trošiti, jer smo bili kritički sa snagom i pasala nam je igra s noge na nogu.

Francuzi su igrali 6-0, krenuli su u sredinis Dipandom i Lukom Karabatićem. Dipandu je u napadu miejnjao Richardson kao srednji vanjski. Kad su mogli potrčati, potrčali su, kada ne stali su. Jedino Abalo nije baš znao stati, kao i obično, pa je ispalo vrlo atraktivno. No, takav je on. Naša napadački problem bio je loš šuterski ulazak u utakmicu Štrleka i Stepančića. Prvog je zamijenio Mandić, drugog Vranković, išli smo dalje koliko se dalo. Ponovo je Šego na našem golu bio raspoložen, ali ga je s druge strane također sa 7 obrana u prvom dijelu pratio Gerard.

Do 11. minute vodili su Francuzi, Horvat je nakon odlične akcije napravio 4:3 za nas. Onda smo otišli na +2, Francuzi su se vraćali, stigli na 8:8 u 20. minuti i tako gol za gol do kraja prvih 30 minuta. Jako dobro je izgledalo 11:11 i činjenica da Francuska nije vozila prebrzo. Čak nas ni dva isključenja nisu koštala skupo, kako protiv njih inače znaju koštati.

Lagarde, Fabregas, Porte, Mahe ustali su s klupe u poluvremenu. Dinart ima takvu širinu momčadi da je to milina, može mijenjati sve što poželi i jako je pristojno od njega da je samo mijenjao bez nekog ekstra gasa koji bi nam mogao biti smrtonosan.

Mi nismo mijenjali ništa, tek smo ustalili Šipića za napad i Musu za obranu. I tjerali dalje kako se god moglo. Pozitivno je da smo u svemu tome željeli biti i atraktivni,, što samo govori da su uložili zadnje atome snage ne bi uspjeli pobijediti velikog favorita. Čak smo dobrom obranom izborili i dvije kontre u koje je snage imao istrčati Mandić, pa smo u 39. minuti vodili 15:13. Treba reći da je naša obrana doista djelovala odlično, da smo dali posla Francuskoj da se dobro pripremi za ono što je čeka u Hamburgu.

Nije se lako dolazilo do šuta, a tu su najjači, a uz to i Šego je bio na visini. Čak smo u 48. minuti opet kontrom Mandića nakon presječene lopte u obrane od Duvnjaka vodili 19:16. Jakov Vranković je išao na glavu, borio se kao lav. Njegov izboreni sedmerac digao nas je na 20:16 i to je izgledalo nestvarno.

Digao je Dinart s klupe ponovo Karabatića, uveo u starog dobrog Guigoua, no Hrvatska je igrala neku svoju pomalo nestvarnu osmu utakmicu na turniru. I na kraju ju je zaključio mladi Vida sa 3 razliek protiv Francuske. Ludo čudo!

HRVATSKA - FRANCUSKA 23:20

HRVATSKA: Šego, Horvat, Mandić, Musa, Duvnjak, Stepančić, Karačić, Stevanović, Štrlek, Vida, Šipić, Kozina, Bećiri, Bičanić, Blažević, Vranković

FRANCUSKA: Gerard, Dumoulin, Porte, Grebille, N'Guessan, L. Karabatić, Mem, Mahe, Guigou, Abalo, Fabregas, Lagarde, Richardson, Remili, N. Karabatić, Dipanda, Claire

KRAJ UTAKMICE

56. minuta - Štrlek zabija s krila

55. minuta - Mem se diže na deset metara i neobranjivo šalje loptu u gornji lijevi kut

54. minuta - Sjajna reakcija Šipića na crti koji podiže na +3

53. minuta - Francuska je prepolovila zaostatak i stigla na samo -2. Porte je bio strijelac

52. minuta - Richardson zabija iz semderca za smanjenje vodstva Kauboja

50. minuta - Još jednom je Vranković ušo u obranu Francuza koja radi prekršaj za sedam metara, a ponovno je precizan bio Horvat

48. minuta - Prijetilo nam je oduzimanje lopte, ali Vranković nakon solo prodora zabija za Hrvatsku, a zatim i Mandić iz brze kontre

44. minuta - Francuzi su odigrali pasivan napada, a Mandić iz kontre zabija novi pogodak za Hrvatsku

42. minuta - Francuzi su povukli brzu kontru, a zajednički su sedmerac skirvili Šipić i Štrlek kojeg u pogodak pretvara Richardson

41. minuta - Bomba Dunjaka s desetak metara za povratak na +2

39. minuta - Lagarde smanjuje zaostatak Francuza

38. minuta - Hrvatska je ponovno u vodstu. Mandić nakon brze kontre zabija za Kauboje, a odmah u idućem napadu još jedan za +2

37. minuta - Igor Karačić nakon solo prodora zabija za izjednačenje

36. minuta - Francuzi su zaradili semderac kojeg je pokušao obraniti Stevanović, ali siguran je Richardson

33. minuta - Francuzi zabijaju za izjednačenje, ali valja istaknuti kako je Hrvatska ovdje dobro prošla jer mogli smo lako ostati bez igrača na dvije minute

32. minuta - Mahe je opalio prizemno s devet metara, ali lopta je odsjela na vratnici, a na drugoj strani Šipić je izborio sedmerac kojeg u pogodak pretvara Horvat

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

28. minuta - Dobra akcija Hrvatske. Duvnjak je proigrao Horvata na krilu koji zabija za izjednačenje

25. minuta - Francuzi su povukli brzu kontru, a Horvat je skrivio sedmerac kojeg u pogodak pretvara Richardson

24. minuta - Gerard brani zicer Musi na crti, a Francuzi preko N'Guessana dolaze do izjednačnja

22. minuta - Šego fenomenalni brani, a nakon brze akcije novi pogodak zabija Vranković. Ipak, odmah u idućem napadu zabija N'Guessan

21. minuta - Vranković nakon solo prodora dovodi Hravtsku u novo vodstvo

20. minuta - Nakon neiskorištenog napada Hrvatske Grebille zabija za izjednačenje

18. minuta - Francuzi odigravaju kratki napad i smanjuju zaostatak preko Grebillea. Mogli su Francuzi izjednačiti odmah u idućem napadu, ali Šego brani

17. minuta - Francuzi imaju igrača više što i koriste preko Abaloa koji postiže novi pogodak s krila, ali na drugoj strani uzvraća Karačić

16. minuta - Nakon promašaja Francuza Zlatko Horvat na drugoj strani leti s desnog krila i lobom vara Gerarda

14. minuta - Francuzi su nas 'prebrojali', loptu je dobio Abalo na desnoj strani i zabio

13. minuta - Richardson se diže na deset metara i šalje loptu u suprotan kut Šege za smanjenje zaostatka Francuza, ali uzvraća Musa na drugoj strani

12. minuta - Francuzi su riskirali s igračem više u polju, ali to im se nije isplatilo. Horvat preko čitavog terena šalje loptu u praznu mrežu

11. minuta - Hrvatska je prvi put u vodstvu! Nakon brze kontre Horvat zabija s krila

10. minuta - Duvnjaku ispada lopta koju na crti kupi Musa i šalje u mrežu za novo izjednačenje

9. minuta - Na nepostavljenu obranu novi pogodak za Francuze postiže Remili

8. minuta - Još jedna velika obrana Marina Šege, točnije četvrta na utakmici (4/6)

7. minuta - Šego brani, baca u kontru Štrleku koji šalje loptu u praznu mrežu uz puno sreće

7. minuta - Nakon Stepančićevog udarca koji je odsjeo u bloku, Francuzi su povukli brzu kontru, ali naši su se brzo vratili u obranu.

6. minuta - Karabatić je odlično proigrao Abaloa koji je izašao na crtu, a legendarno krilo Francuza postiže novi pogodak za Tricolore

5. minuta - Musa je izborio semderac kojeg u pogodak pretvara Horvat

4. minuta - Stepančić se digao na desetak metara, ali lopta odlazi daleko od gola, s druge strane Remili zabija za vodstvo Francuske

2. minuta - Niti Francuzi nisu realizirali svoj prvi napad, točnije Šego je na razini

1. minuta - Hrvatska je imala prvi napad, ali nakon duge i izrađene akcije Štrlekov udarac s krila brani Gerard

--------------------------------------------------------

>>> Rukometaši Brazila pobijedili su Island sa 32-29 (15-15) u utakmici posljednjeg kola skupine I na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj i Danskoj te su na taj način izborili mogućnost plasmana na četvrto mjesto u skupini koja donosi dvoboj za 7. mjesto koje vodi u kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju 2020. Ovo nisu dobre vijesti za Hrvatsku.

OVDJE PROČITAJTE OPŠIRNIJE

IHF Handball World Championship - Germany & Denmark 2019 - Main Round Group 1 - Brazil v Iceland - Lanxess Arena, Cologne, Germany - January 23, 2019   Brazil's Jose Toledo celebrates       REUTERS/Wolfgang Rattay
REUTERS/Wolfgang Rattay / REUTERS
Brazil

Tradicija velikih obračune Hrvatske i Francuske traje od ‘94. kada smo se sreli prvi put na otvaranju prvog Eura u Portugalu. Otad pa do danas odigrali smo dvadesetak dvoboja, a među njima je bilo puno posebnih. Počelo je u Almadi na prvom Euru šokantnim porazom, završilo kod nas lani realnim porazom.

Najposebnija su svakako tri finala od kojih su sva tri na našu veliku žalost dobili Francuzi - SP na Islandu 1995, SP u Hrvatskoj 2009. i EP u Austriji 2010. Šest puta smo igrali polufinala, rezultat je tu 3-3, a naša najslađa pobjeda je iz olimpijske Atlante 1996. kada smo otišli do zlata. Oni su na isti način uzvratili duplo, u Pekingu 2008, pa Londonu četiri godine kasnije.

IHF Handball World Championship - Germany & Denmark 2019 - Main Round -  Group 1 - Iceland v France - Lanxess Arena, Cologne, Germany - January 20, 2019   France's Nikola Karabatic celebrates during the match    REUTERS/Annegret Hilse - RC13691CE4D0
REUTERS/Annegret Hilse

Igrali smo i dva četvrtfinala, i tu je egal. Mi smo njih dobili u Španjolskoj 2013, a oni nas u Njemačkoj 2007.

Dakle, nekako još i dobivamo, samo finala protiv njih nikako ne možemo. Pa evo samo da se prisjetite tih velikih obračuna i velikih igrača koji su u njima sudjelovali od ‘94. do danas.