TONCI PLAZIBAT/CROPIX
DEMONSTRACIJA MOĆI

Utakmica za pamćenje: Hrvatska deklasirala jednu od najboljih reprezentacija svijeta i vječnog rivala!

Očekivao se neizvjestan dvoboj dviju svjetskih velesila, a sve je riješeno u osam minuta
Piše: Davor BuconićObjavljeno: 13. lipanj 2020. 20:51

Hrvatska – Crna Gora 14 : 5 (4:0, 3:1, 3:2, 4:2)

Dubrovnik. Gradski bazen u Gružu. Gledatelja: 800. Suci: Maro Savinović (Hrvatska) i Veselin Mišković (Crna Gora). Delegat: Nikola Curić (Hrvatska).

HRVATSKA: Bijač (10 obrana), Macan, Fatović, Lončar 1, Joković 2, Bukić 4, Buljubašić, Bušlje, Miloš, Vrlić 2, Benić 3, Garcia, Marcelić (1 obrana), Lozina 1, Burić 1. Izbornik: Ivica Tucak.

CRNA GORA: Lazović (1 obrana), Brguljan 1, Radović 1, Petković 1, Baničević 1, Obradović, Vidović, Popadić, Ivović 1, Spaić, Matković, Pješivac 1, Tešanović (1 obrana), Perković, Moskov. Izbornik: Vladimir Gojković.

PETERCI: Hrvatska 2-3, Crna Gora
ISKLJUČENJA: Hrvatska 10, Crna Gora 12
REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 5-9, Crna Gora 1-10

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kako je dobro vidjeti te opet – jedan je od bezvremenskih hitova Novih fosila. A upravo je tako izgledao povratak vaterpolu nakon tri mjeseca korona prijetnje. Najbolji hrvatski vaterpolisti ponovno u bazenu u službenoj utakmici, gledatelji ponovno na tribinama. Subota, 13. lipnja, 2020. godine sigurno će ostati zapamćena. U odnosu na posljednji međusobni susret 26. siječnja ove godine u Budimpešti u dvoboju za treće mjesto na Europskom prvenstvu kada je Crna Gora slavila 10:9, naš izbornik Ivica Tucak je u Dubrovniku sastavu iz Mađarske dodao Lozinu i Burića. Ipak je ovo bila prijateljska utakmica nakon dugog razdoblja bez natjecateljskog naboja pa su se izbornici očekivano dogovorili za po 15 igrača u zapisniku.

Iako se u Gružu očekivao neizvjestan susret dvije ponajbolje reprezentacije na svijetu, pobjednik je bio poznat već nakon uvodnih osam minuta. Očito su se naši vaterpolisti zaželjeli vaterpola jer teško će izbornik Tucak pronaći puno zamjerki za prikazano u prvom poluvremenu. Raspoloženi i s jasnom idejom u napadu, pokretljivi i moćni u obrani na čelu s odličnim Bijačem. Prava demonstracija kvalitete i snage!

Crnogorci su bili bliže početnom vodstvu no prvo Spaić, a potom i Radović pogađaju gredu. Hrvatska je povela u 4. minuti preko Jokovića nakon što je Vrlić zaradio isključenje Matkovića, a već u idućem napadu prednost je povećao Luka Lončar također s igračem više na asistenciju Garcije. Najveći aplauz je u uvodnim minutama zaslužio Hrvoje Benić koji je s vanjske pozicije, sa šest – sedam metara, dijagonalom pronašao mrežu Lazovića. Bravo majstore! Četvrtinu je zaključio Luka Bukić koji je uz pomoć bloka pogodio tri sekunde prije kraja.

U drugih osam minuta još i veća dominacija Hrvatske. Prvo se u strijelce upisao Luka Lozina na asistenciju Miloša, a do sredine četvrtine već je 6:0 jer je Luka Bukić realizirao peterac. Pomalo nestvarno, ali Bukić u 14. minuti pogađa i za 7:0. Crnogorci su na prvi pogodak čekali 14 minuta i 34 sekunde. Sve je napravio Draško Brguljan koji je prvo odlično reagirao u obrani, a potom isplivao kontru i prebacio Bijača. Mini seriju gostiju na otvaranju drugog poluvremena preko Petkovića i Baničevića, izbornik Tucak je brzo prekinuo minutom odmora pa su do kraja četvrtine pogađali samo – Hrvati. Prvo odlični Bukić, potom i Joković iz peterca, a onda još jedan prekrasan pogodak Hrvoja Benića s vanjske pozicije za 10:3.

U prvim minutama posljednje četvrtine prvo ime bio je centar Josip Vrlić s dva uzastopna pogotka, a nakon što je smanjio Pješivac, Benić je ponajbolju predstavu u kapici reprezentacije okrunio još jednim neobranjivim projektilom.

Izbornik Ivica Tucak može biti i više nego zadovoljan igrom u Dubrovniku jer nakon duge pauze puno toga je u igri podsjetilo zašto je Hrvatska već dugi niz godina u samom vrhu svjetskog vaterpola. Vrijedi spomenuti na golu raspoloženog Marka Bijača koji je u tri četvrtine imao 10 obrana te u napadu efikasne Bukića i Benića. Vaterpolo se nakon pandemije koronavirusa konačno vratio, a naši reprezentativci su odigrali na visokoj razini. Isplatio se u subotu poslijepodne biti na bazenu u Gružu!

17. listopad 2020 19:21