Nije nikakva tajna da je plivanje sport koji nudi priliku za osvajanje više medalja na jednom natjecanju, a kad tome dodate i postojanje svjetskih i europskih prvenstava u tzv. malim, odnosno 25-metarskim bazenima na kojima je također moguće “bildati” životopis, logično je da mnogi veliki plivači završavaju karijeru s pozamašnim brojem odličja. Ali i uz sve navedene “privilegije”, skupiti čak 97 medalja na najvećim natjecanjima, a tu govorimo o Olimpijskim igrama te svjetskim i europskih prvenstvima, doista je pothvat vrijedan divljenja.
Mađarica Katinka Hosszu (35) osvojila ih je upravo toliko, pa i ne čudi da mnogi svjetski mediji nakon njezine objave o umirovljenju pišu o odlasku jedne od najvećih plivačica u povijesti.
Hosszu je svoju berbu otvorila još 2004. osvajanjem bronce na 400 m mješovito na EP-u u 25-metarskom bazenu u Beču, a zatvorila je 2022. štafetnom broncom na 4x200 slobodno na EP-u u Rimu. U tom razdoblju, a posebno nakon 2010., prometnula se u jednu od najdominantnijih figura svjetskog plivanja. Najveća godina u karijeri neupitno joj je bila 2016. kada je na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru osvojila zlatne medalje na 100 leđno, 200 i 400 mješovito, te srebro na 200 leđno. Prema podacima World Aquaticsa, na natjecanjima Svjetskog kupa osvojila je 461 medalju, od toga 309 zlatnih, po čemu je uvjerljiva rekorderka.
Dvadeset svjetskih rekorda
Tijekom bogate je karijere 20 puta rušila svjetske rekorde, od kojih je onaj na 200 mješovito (2:06.12) i dalje na snazi. U toj je disciplini od 2013. do 2019. bila potpuno nepobjediva, nanizavši čak 67 pobjeda na natjecanjima pod okriljem svjetske i europske federacije.
Upravo joj je jedan nastup na Svjetskom kupu, onaj u Pekingu 2012., donio nadimak koji će je pratiti do kraja karijere. Impresionirani njezinim nastupom u čak osam disciplina i osvajanjem pet odličja, u jednim su je kineskim novinama nazvali Željezna lady. To joj se toliko svidjelo da je uskoro pokrenula i liniju kupaćih kostima pod tim imenom.
Hosszu je briljirala tijekom studentskih dana u Americi, na University of Southern California, gdje se školovala od 2009. do 2012. Te 2012. je, međutim, doživjela i najveće sportsko razočaranje, slomila se pod pritiskom na Igrama u Londonu i ostala bez ijedne medalje. No, nije ju to poljuljalo, upravo suprotno, iskoristila je to kao snažnu motivaciju i uslijedilo je najveće razdoblje njezine karijere. Štoviše, o londonskom razočaranju je napisala i knjigu kako bi pomogla sportašima koji se nađu u sličnoj situaciji
“Tijekom karijere sam naučila vrijedne lekcije koje se protežu daleko izvan sporta. Plivanje me naučilo upornosti u suočavanju s poteškoćama, važnosti discipline i ljepoti timskog rada. Stekla sam prijateljstva za cijeli život, zajedno smo se smijali i plakali, iskusila sam radost pobjede i lekcije poraza. Svako natjecanje je bilo novo poglavlje, prilika da pomaknem svoje granice i otkrijem dubine svog potencijala”, napisala je Hosszu uz objavu o kraju karijere.
Zanimljivo je da, kad se tek počela baviti plivanjem, treneri u njoj nisu vidjeli veliki potencijal.
- Kad sam bila djevojčica, bila sam prilično bucmasta i ne baš visoka. Treneri su mislili da ne pripadam tamo, pa sam i ja vjerovala u to. No, iako sam mislila da vjerojatno nikad neću postati olimpijska pobjednica, ipak sam željela plivati jer je to uvijek bila moja strast - ispričala je jednom prilikom.
Kraljici se naklonio i Kralj
Kako su joj tata Istvan i braća Gergely i Adam bili košarkaši, ne čudi da i Katinka obožava taj sport i da joj je najveći uzor LeBron James. Njega toliko voli da se 2015., tada već kao višestruka svjetska prvakinja, pojavila na utakmici Clevelanda noseći veliki natpis na kojem je pisalo: “LeBrone, ja sam obična cura iz Baje u Mađarskoj koja ne bi ni trebala biti ovdje. Ti si mi inspiracija, hvala ti.” Uspjela je time privući pažnju i samog Kralja Jamesa.
“Na kraju prve četvrtine, nakon timeouta, gledao je izravno u mene i počeo škiljiti kako bi izdaleka pročitao moj natpis, a potom je spojio ruke i naklonio mi se, te uperio kažiprst prema meni. Nevjerojatno je da je to napravio, uzeo je vremena da pročita moj natpis i iskreno je reagirao na njega tijekom utakmice, a ja sam za njega stranac, samo jedan od više od 10 milijuna njegovih obožavatelja. Eto, zato je on moj heroj”, napisala je na Instagramu.
Nije LeBron tada znao, a vjerojatno ne zna ni danas, da se naklonio jednoj velikoj sportašici koja je, baš poput njega, ostavila duboki trag u olimpijskoj povijesti...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....