Valent i Martin Sinković

 BRAĆA LONČARIĆ FACEBOOK
IZNENAĐENJE U POLUFINALU

‘Ako pobijedimo u finalu i osvojimo zlato neće me biti briga ni za kakvu drugu brojku‘

Valent i Martin Sinković očekivano su se plasirali u finale, ali u polufinalnoj skupini nisu bili najbrži
Piše: Renata BeluhanObjavljeno: 24. rujan 2022. 21:04

Od kad su 2014. sjeli u dvojac na pariće Valent i Martin Sinković nisu pobijedili samo u dvije utrke. U prvoj, na Svjetskom kupu u Aiguebeletteu u lipnju 2014. i u četvrtak u polufinalu Svjetskog prvenstva u Račicama. Između toga su veslali 43 utrke u ovoj disciplini i 43 puta došli u cilj prvi. Prvi niz od 29 pobjeda na utrkama Svjetskog kupa, na Europskim i Svjetskim prvenstava i na Olimpijskim igrama ostvarili su od 2014. do 2016. godine, a dodatnih 14 utrka osvojili su ove godine (tri Svjetska kupa, Europsko prvenstvo i dvije utrke na SP).

U četvrtak su bili treći u svojoj polufinalnoj skupini, iza Francuza Huga Boucherona i Matthiea Androdiasa te Grka Ioannisa Kalandaridisa i Athanasiosa Palaiopanosa. Francuzi ove godine do Svjetskog prvenstva nisu veslali u dvojcu na pariće, ali oni su olimpijski pobjednici iz Tokija i europski prvaci iz prošle godine i izgubiti utrku od njih nije ni čudo ni iznenađenje, ali način na koji su Sinkovići veslali i činjenica da su ih dobili i Grci koji su mlada posada, bez velikih seniorskih rezultata (5. na EP u Münchenu) izazvali su dosta upitnika. I strah da možda nije riječ o nekoj ozljedi ili bolesti, pogotovo jer su prve dvije utrke na SP dobili lagano i stalno isticali da su pripreme odradili jako dobro i da se odlično osjećaju u čamcu.

- Ne, nikakvih problema nismo imali, nema nikakve ozljede, dobro smo se i osjećali uoči utrke i s te strane je sve bilo dobro. Jednostavno smo loše odveslali - kaže Valent Sinković i nastavlja:

- Od početka utrke se nismo osjećali skupa i tehnički nismo veslali kako znamo, a očito više ne možemo s lošom utrkom pobijediti. Da smo imali neki problem to bi nam olakšalo analizu, ali ipak je bolje da takvih problema nema.

Ne možemo lošije

Naravno da je bolje jer to što su bili treći u polufinalu zapravo ne znači ništa. Medalje se ne osvajaju u polufinalima. Najbitnije je kakav si onaj dan kad je najvažnije, onaj posljednji - finalni.

Iako niste taj tip sportaša, je li moguće da vas je niz pobjeda malo uljuljkao, makar podsvjesno.

- Ne, nije to problem, a sigurnost su nam davale i jako dobro odrađene pripreme za Svjetsko prvenstvo. Meni se čini da je to bio takav dan, a sad kako će biti u finalu ne znamo.

Ali oko jedne stvari nema dvojbi.

- Definitivno ćemo bolje odveslati finale nego ovu utrku jer lošije ne možemo. Recimo, te Grke dobivamo 5-6 sekundi s normalnim veslanjem i to što su bili ispred nas više je do našeg veslanja, nego do njih. Dogodilo se.

Francuzi su bili nepoznanica jer nisu nastupali u dvojcu na pariće ove godine, a i prvu utrku na SP nisu odradili u nekom posebnom stilu, ali očito su se brzo “uhvatili”.

- Očekivali smo da će oni biti brzi i dogovorili smo se da idemo malo jače, možda smo u tome pogriješili i možda smo zbog toga krivo ušli u utrku. Nismo protiv njih još veslali, a ipak su oni olimpijski pobjednici, znali smo da su dobri pa smo ih možda malo previše željeli dobiti. Vjerojatno i u tome ima dio razloga, a kad loše uđeš, loše ti ide i loše na kraju ispadne. Na kraju smo mi i mogli dobiti te Grke, ali Francuzi su nam bili toliko naprijed da nam nije bilo presudno jesmo li drugi ili treći.

I dalje su favoriti

Kako je trener Nikola Bralić reagirao nakon utrke?

- Bio je miran. Rekao je svoje viđenje i otprilike smo se složili sva trojica. Jednostavno smo najviše pali u drugih 500 metara. U prvih 500 smo još i bili dosta dobri, ali nakon toga, kako smo loše veslali, “ubili” smo se i Martin i ja i više nije bilo energije da ih pratimo u drugoj polovici utrke.

Kakva će biti taktika za finale?

- Probat ćemo najviše misliti na sebe, a bit će drukčije nego inače kad ulazimo kao izraziti favoriti. Sad ni ne znam što smo...

Favoriti i dalje. Jedna utrka to nije promijenila, niti su oni drukčiji Sinkovići samo zato što su nakon 43 pobjede jednu utrku završili na trećem mjestu.

- Zapravo to i nije presudno. Gledat ćemo da odveslamo što bolje, da se ne “ubijemo” na početku kao u ovoj utrci iako to ne mora značiti da ćemo ići sporije prvih 500 metara. U prvoj utrci smo, recimo, imali daleko najbržih prvih 500, a nije nam bilo preteško. Najvažnije je da “nađemo” jedan drugoga i da se dobro osjećamo u čamcu. To ćemo probati ostvariti u finalu.

Kvartet podjednakih

Najveći suparnici će biti oni koje ste kao takve najavljivali i uoči Svjetskog prvenstva - Francuzi, Španjolci i Australci?

- Da, mislim da su te tri posade, uz nas, ispred ostalih. Podjednaki smo i bit će to dobra borba u finalu. Moldavci su dobri, mladi, ali nisu još za medalju, a isto mislim i za Grke.

Posade koje imaju treće vrijeme u polufinalnim skupinama u finalu veslaju u krajnjim stazama, Sinkovići nikad nisu bili u toj poziciji do sada.

- Krajnja staza, to će sigurno biti malo čudno. Mislim da mi nikad nismo izgubili utrku u polufinalu, ni na jednom natjecanju u dvojcu ‘bez’ ili dvojcu na pariće. U četvercu i dvojcu ‘bez’ smo znali izgubiti u finalu, ali u polufinalu nikad. Možda smo izgubili neko polufinale u četvercu na pariće, ali čak bih rekao da od 2010. nismo nikad.

U pravu je, provjera podataka to potvrđuje. Posljednji put nisu bili prvi u polufinalnoj skupini još 2010. u četvercu na pariće na Svjetskom kupu u Münchenu. Kako je završilo finale? Pobjedom hrvatskog četverca.

Što ako ne bude zlato? Pitanje zvuči glupo, ali kad imaš iza sebe takvu dominaciju i kad si to što su Sinkovići u veslanju, onda je i logično.

- Spremni smo na sve ishode, a mi nikad nismo ni razmišljali na način da smo predodređeni da uvijek budemo prvi. Ako ne bude zlato, napravit ćemo analizu i probati biti bolji. No, meni se i dalje čini da smo se dobro spremili, da smo u dobroj formi i samo to treba realizirati na stazi i to je to.

Niz pobjeda je stao na brojci 43, je li vam žao?

- Nije, nisam ni previše razmišljao o njemu. Naravno da bih više volio da smo pobijedili, ali to nije presudno. Ako mi pobijedimo u finalu i osvojimo zlato neće me biti briga ni za kakvu drugu brojku, baš nimalo.

Španjolci najbrži u polufinalu, Moldavci ugodno iznenađenje

Najbrže vrijeme od svih dublova u polufinalu imali su Španjolci Aleix Garcia Pujolar i Rodrigo Conde Romero (6:11.46), koji su u završnici utrke prestigli Australce Davida Bartholota i Caleba Antilla, ali najveća priča ove skupine je slavlje Moldavaca Chirilla Visoči-Sestacova i Ivana Corsunova, koji su u završnici izdržali napad Talijana i prošli u finale.

Štroker Ivan Corsunov je 2000. godište i ove je godine ovojio srebro na SP do 23 godine u ovoj disciplini, a Visoči-Sestacov (1997.) je na nedavnom seniorskom EP s drugim partnerom bio tek 12. No, očito jako dobro funkcioniraju zajedno i samo nešto više od mjesec dana nakon EP i 12. mjesta na njemu, Moldavija ima finaliste na SP.

POLUFINALE

Skupina 1

1. ŠPANJOLSKA 6:11.46

2. AUSTRALIJA 6:12.98

3. MOLDAVIJA 6:13.90

4. Italija 6:15.29

5. Češka 6:18.09

6. SAD 6:21.25

Skupina 2

1. FRANCUSKA 6:12.43

2. GRČKA 6:14.98

3. HRVATSKA 6:15.27

4. Norveška 6:16.71

5. Poljska 6:26.20

6. Kanada 6:28.18

Braća Sinković i sestre Jurković već imaju zlata iz Račica

Račice su česti domaćin velikih natjecanja u veslanju, a Hrvatska je ovdje već osvojila pet medalja.

Dvije su osvojili upravo naši finalisti na ovom SP - braća Valent i Martin Sinković i sestre Ivana i Josipa Jurković i obje su bile zlatne.

Sinkovići su u četvercu na pariće s Damirom Martinom i Davidom Šainom 2009. u Račicama osvojili prvo od dva svjetska zlata do 23 godine, a sestre Jurković su ovdje lani postale svjetske prvakinje do 23 godine u dvojcu ‘bez’.

Damir Martin je u Račicama 2017. postao europski seniorski prvak u samcu, a preostale dvije medalje su iz juniorske konkurencije. Braća Anton i Patrik Lončarić su 2018. osvojili broncu na Svjetskom juniorsjom prvenstvu u dvojcu ‘bez’, a Teuta Lea Stojković je ovdje osvojila europsku juniorsku broncu u samcu 2015.

Linker
25. studeni 2024 08:20