Već po tradiciji u ovo doba godine u prvi plan dolaze skijaši skakači kojima je Novogodišnja turneja Četiri skakaonice središnja točka sezone. Pred nama je već 73. izdanje koje počinje subotnjim kvalifikacijama i nedjeljnim prvim natjecanjem u Oberstdorfu, no prije nego što se posvetimo aktualnim temama i favoritima, zaronit ćemo malo u povijest i podsjetiti vas na neke od najneobičnijih, najzanimljivijih i najbizarnijih priča koje su obilježile više od sedam desetljeća omiljene zimske sportske poslastice.
Thomina pogrešna odluka
Osim po silnim uspjesima, finski skakači su tijekom povijesti stekli i reputaciju “zločestih” dečki koji vole zaviriti u čašicu. Matti Nykänen, Toni Nieminen, Janne Ahonen... Svi su imali probleme s alkoholom, a jedan od začetnika takvog “životnog stila” među finskim orlovima bio je Hemmo Silvennoinen uz kojeg je vezana jedna od najluđih priča Turneje. Poznato je da se na samu Novu godinu tradicionalno održava natjecanje u Garmisch-Partenkirchenu. Za većinu skakača to znači izostanak dočeka i rani odlazak u krevet, ali Silvennoinenu, branitelju naslova u sezoni 1955./56., takvo što nije bilo ni na kraju pameti. Oglušio se o naredbe trenera i otišao u grad, ne mareći za činjenicu da ga ujutro čeka natjecanje.
Što je sve unio u sebe, ostalo je nepoznato, ali sljedeće je jutro toliko bazdio po alkoholu da mu je trener bez razmišljanja naredio da se vrati u hotel. Izbila je žestoka svađa, a tek nakon intervencije njegovih reprezentativnih kolega, dopušten mu je nastup. Ishod priče? Silvennoinen je osvojio prvo mjesto s dva skoka od 76,5 metara.
Finci su se nakon Garmischa povukli s Turneje kako bi se u miru pripremali za nadolazeće Olimpijske igre u Cortini d’Ampezzo, tako da je Silvennoinen ispao iz borbe za svog drugog Zlatnog orla, ali priča o “pijanoj” pobjedi ostala je za sva vremena.
Još i prije njegove male avanture, u sezoni 1953./54., drugo izdanje Turneje bilo je pred otkazivanjem. Točnije, kako u njemačkim Alpama nije bilo ni pahulje snijega, natjecanje u Oberstdorfu zakazano za 27. prosinca je i službeno bilo otkazano. No zbog nesporazuma, austrijski skakači nisu dobili tu informaciju i doputovali su na Schattenberg. Čim su stigli, počeo je padati gusti snijeg i u nekoliko sati ga je bilo u izobilju. Čelnici lokalnog skijaškog kluba i skakači koji su bili na licu mjesta odmah su počeli pripremati skakalište, prisilivši organizatore da otkažu otkazivanje i za novi datum natjecanja odrede 31. prosinca. Kako bi omogućio start sjevernoeuropskim skakačima, skandinavski zrakoplovni prijevoznik SAS u kratkom je roku promijenio red letenja. Norvežani, Šveđani i Finci su tako 31. prosinca doletjeli u Njemačku i odmah su po dolasku u zračnu luku München prevezeni na skakaonicu Schattenberg, a Norvežaninu Olafu Bjørnstadu to nije smetalo da pobijedi u Oberstdorfu, kao i na sljedeća dva natjecanja, te osvoji cijelu Turneju.
Blizu pobjedi u sezoni 1961./62. došao je čovjek iz drugog sporta. Nijemac Georg Thoma, stric kasnijeg osvajača Turneje Dietera Thome, primarno se bavio nordijskom kombinacijom u kojoj je 1960. osvojio i olimpijsko zlato. Dvije godine kasnije ravnopravno se na Turneji borio sa skakačima specijalistima i nakon tri natjecanja zauzimao treće mjesto u ukupnom poretku. Za drugim je zaostajao samo 0,4, a za prvim 20,2 boda. No, umjesto da skače u Bischofshofenu, odlučio je nastupiti u Rund um Neukirchu u nordijskoj kombinaciji. Iscrpljen zahtjevnim nadmetanjem na Turneji, napustio je stazu nakon samo kilometra i pol skijaškog trčanja. Imao je za čim žaliti jer lider Turneje Eino Kirjonen nije briljirao u Bischofshofenu i zauzeo je tek 12. mjesto, no ipak je došao do ukupne pobjede. Da se Thoma odlučio skakati, tko zna kako bi završilo, teoretski je mogao doći do ukupnog trijumfa i ući u povijest.
Ponekad se sve vrati
Zanimljiva je i pomalo bizarna priča i o Norvežaninu Ingolfu Morku. U sezoni 1970./71. je pobijedio na tri od četiri natjecanja i ostao bez Zlatnog orla, da bi godinu kasnije osvojio Turneju bez ijedne pojedinačne pobjede. U prvoj sezoni ga je koštao pad u Innsbrucku koji ga je bacio tek na 16. mjesto, no godinu kasnije je dočekao satisfakciju. Točnije, počastio ga je Japanac Yukio Kasaya koji se nakon uvodne tri pobjede povukao s Turneje kako bi se pripremao za Olimpijske igre u Sapporu. Mork je to iskoristio i proslavio trijumf bez ijednog prvog mjesta, štoviše na prvom je natjecanju bio tek 22.
I za kraj crtica o jednom televizijskom komentatoru. Zbog velikog pada temperature tijekom noći, skakaonicu u Garmisch-Partenkirchenu u 1. siječnja 1979. nije bilo moguće pripremiti za natjecanje. No, njemački ZDF nije želio prekinuti prijenos, pa je sportski reporter Bruno Moravetz četiri sata bez prekida bio u eteru, a da nije prokomentirao nijedan skok. Umjesto toga je zabavljao gledatelje pričama iz skijaških skokova i ušao u legendu...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....