
Biciklizam i atletika nekad su bili na stupu srama kao sportovi s najvećim brojem zvučnih dopinških slučajeva. Prilično neočekivano, štafetu je od njih u posljednje dvije godine preuzeo - tenis. Istina je da teniski šefovi gotovo sve visoko profilne slučajeve u svome sportu pokušavaju umanjiti i predstaviti kao nesretne okolnosti, u skladu s time su i kazne, ali činjenica je isto tako da svaki novi slučaj dodatno narušava ugled tenisa i otvara brojna pitanja. Simona Halep, Jannik Sinner i Iga Swiatek, sve redom bivše ili aktualne svjetske "jedinice", bili su "umočeni" u dopinške afere, a sada im se priključio i Australac Max Purcell (27). Najmanje zvučno ime, ali nikako anoniman tenisač - Purcell je jedan od najboljih svjetskih igrača parova, aktualni osvajač US Opena s Jordanom Thompsonom, a nekad i Wimbledona s Matthewom Ebdenom.
Nije ta priča o Purcellu nova, još u prosincu je bilo poznato da je suspendiran zbog kršenja antidopinških propisa, ali u utorak je ovaj slučaj dobio epilog i dodatna pojašnjenja. Australac je prihvatio 18-mjesečnu zabranu nastupa, a sve nakon što je priznao da je još 16. i 20. prosinca 2023. godine zbog bolesti na Baliju koristio zabranjenu metodu i primio infuziju s više od 500 ml vitamina. Prema Svjetskom antidopinškom kodeksu, ograničenje iznosi 100 ml unutar 12-satnog razdoblja.
"Nakon potpune istrage, koja je uključivala prikupljanje dokaza i razgovor s igračem, Purcell je priznao kršenje pravila. Igračeva puna suradnja i dijeljenje informacija s omogućili su smanjenje kazne za 25 posto", priopćila je Jedinica za integritet tenisa (ITIA).
Purcell je već odslužio dio kazne, tako da će se na turnire moći vratiti u lipnju sljedeće godine.
"Drago mi je što je ovo konačno iza mene i što mogu nastaviti sa svojim životom. Ovaj slučaj traje već mjesecima i ozbiljno utječe na kvalitetu mog života. Od toga da ne mogu spavati i pravilno jesti i da odbijam biti sam, do razvijanja nervoznih i tjeskobnih tikova s kojima se još uvijek borim iz dana u dan. Nisam mogao sjediti i uživati u bilo čemu bez razmišljanja o slučaju i o tome kakvu ću kaznu dobiti", požalio se Purcell na društvenim mrežama.
Australac će izgubiti novčane nagrade i bit će mu izbrisani svi rezultati od datuma prvog kršenja antidopinških pravila, 16. prosinca 2023., pa do prvog sljedećeg negativnog uzorka na doping-kontroli, 3. veljače 2024.
- Ovo je slučaj u kojem igrač nije bio pozitivan na zabranjenu tvar, ali pokazuje da su antidopinška pravila šira od toga. Također pokazuje da ITIA uzima u obzir obavještajne podatke iz niza izvora s glavnim ciljem zaštite svih obuhvaćenih antidopinškim pravilima i osiguravanja jednakih uvjeta za sve - rekla je izvršna direktorica ITIA-e Karen Moorhouse.
Upravo oko tih "jednakih uvjeta za sve" lomila su se koplja u prethodnim slučajevima. I u teniskom svijetu su se mnogi pitali jesu li pravila ista za sve, odnosno imaju li najveće zvijezde, ponajprije Sinner i Swiatek, povlašteni tretman.
Sinner je dvaput bio pozitivan na anabolički steroid klostebol u ožujku prošle godine, ali je 20. kolovoza, nakon zaključaka ITIA-e, neovisni sud odlučio da nije kriv. Sinner je kao svoju obranu iznio niz upravo nevjerojatnih okolnosti, što mnogima i dana zvuči u najmanju ruku - neuvjerljivo.
Navodno je njegov tadašnji fizioterapeut Giacomo Naldi u Indian Wellsu porezao mali prst na ruci, a posjekotinu je pošpricao sprejem koji se u Italiji kupuje bez recepta i koji sadrži sporni klostebol. Naldi je devet dana svakodnevno koristio lijek, a istovremeno masirao Sinnera bez korištenja rukavica. Tenisač je, pak, navodno imao manje ogrebotine na leđima i nogama te je preko njih, tako barem tvrdi, zabranjena supstanca ušla u njegov organizam. Na ruku mu je išlo to što je pronađena količina klostebola bila vrlo mala, pa je prvi igrač svijeta oslobođen krivnje.
Međutim, krajem rujna javila se WADA, uloživši žalbu i zatraživši od Sportskog arbitražnog suda (CAS) da tenisaču izrekne suspenziju u trajanju između jedne i dvije godine. Kako bi spriječili takav scenarij, u Sinnerovom su timu procijenili da je bolje pristati na nagodbu s WADA-om i uzeti tri mjeseca kazne koja uskoro istječe.
Swiatek je, pak, uoči lanjskog turnira u Cincinnatiju, u trenutku kad je bila na prvom mjestu svjetske ljestvice, bila pozitivna na trimetazidin (TMZ) koji se prvenstveno koristi kao lijek za srce. Nalazi se, međutim, i na popisu zabranjenih sredstava u sportu, ali ITIA je i u ovom slučaju presudila da je sve bilo nenamjerno.
Swiatek je navodno koristila tablete za rješavanje problema s jet lagom i spavanjem, a laboratorij WADA-e je potvrdio da je lijek bio kontaminiran TMZ-om. I kod nje je koncentracija zabranjene supstance u organizmu bila minimalna.
Poljakinja je dobila mjesec dana kazne i to na samom kraju godine, kad ionako nije bilo nikakvih natjecanja. Sinner, pak, svoju suspenziju odrađuje u razdoblju između dva Grand Slam turnira, što je također mnogima u teniskim krugovima dokaz da su dvije zvijezde imale povlašteni tretman.
Znatno veću muku prošla je još jedna bivša prva igračica svijeta. Simona Halep je u listopadu 2022. bila pozitivna na zabranjeni roksadustat, a naknadno je na to dodana i optužba za nepravilnosti u njezinoj biološkoj putovnici. Kažnjena je s četiri godine zabrane igranja, ali u ožujku prošle godine joj je Sportski arbitražni sud smanjio suspenziju na devet mjeseci. Cijelo je vrijeme tvrdila da je nevina i da je krivac za pad kontaminirani dodatak prehrani. Kad je slučaj Ige Swiatek izašao u javnost, Rumunjka je očekivano bila među najglasnijim kritičarima.
- Pitam se otkud tako velika razlika u tretmanu. Kako je moguće da u identičnim slučajevima koji se događaju otprilike u isto vrijeme ITIA ima potpuno različite pristupe - pitala se Halep koja je ranije ove godine zaključila karijeru.
No, ono što ni ona, ni ostali "grešnici" ne žele priznati jest da su sportaši odgovorni za ono što unose u svoj organizam, bili to lijekovi, dodaci prehrani ili kreme i preparati koje koriste njihovi fizioterapeuti. Ili kako je to prije nekoliko dana objasnila velika talijanska plivačica Federica Pellegrini, govoreći o Sinnerovom slučaju:
- Oduvijek su nas učili da je ponašanje našeg tima naša odgovornost. Ako moj fizioterapeut popije pivo i nokautira nekoga, to nije moja krivnja, ali ako me masira kremom zbog koje mogu pasti na doping-testu, to postaje moja odgovornost.
Dakle, čak i ako Sinner, Swiatek, Halep i Purcell nisu svjesno išli uzimati supstance za poboljšavanje performansi, u najmanju su ruku krivi za nemar. I da, kažnjeni su zbog toga, ali nameće se pitanje, posebno u slučaju Sinnera i Swiatek, bi li u drugim sportovima za iste prekršaje bili sankcionirani znatno teže. Pa i u samom tenisu da nisu tako velike zvijezde i zaštitna lica svog sporta.
Komentari (0)