
Udruga profesionalnih tenisačica i tenisača (PTPA), čiji je suosnivač Novak Đoković, pokrenuo je pravni postupak protiv glavnih rukovodećih tijela tenisa, ATP-a, WTA-a, ITF-a i ITIA-a, podnoseći tužbu za "provođenje anti-natjecateljske prakse i očito zanemarivanje dobrobiti igrača".
PTPA, koji je svojevrsni sindikata tenisačica i tenisača osnovan 2020. na inicijativu Novaka Đokovića, tužbu je istovremeno predao na sudu u New Yorku, Londonu i Bruxellesu, kao metropoli EU, kako bi ukazao na globalnu problematiku.
U srži tužbe ispisanoj na 163 stranice jest nezadovoljstvo kalendarom natjecanja, sustavom rangiranja i kontrolom nad medijskim pravima. Konkretno u tužbi stoji da su "profesionalni tenisači zapeli u namještenoj igri" koja im daje "ograničenu kontrolu nad vlastitim karijerama i brendiranju". Nadalje, ATP, WTA, ITF i ITIA (Međunarodna jedinica za teniski integritet), koja su glavna upravljačka tijela u tenisu, označena su kao "kartel" koji ograničava plaće, prilike za igrače i konkurentske turnire "na štetu igrača i navijača".
- Korumpirana upravna tijela tenisa sustavno zlostavljaju, ušutkavaju i iskorištavaju igrače kako bi ostvarili osobni profit kroz monopolističku kontrolu - naglasio je pak glasnogovornik PTPA-e u izjavi povodom podnošenja tužbe.
Formalno su nositelji žalbe PTPA i poimence 12 igrač(ic)a, među kojima nije Novak Đoković, ali jesu neka poznata imena iz svjetskog vrha, poput Nicka Kyrgiosa, Reillyja Opelke, Sorane Cirstee i Zheng Saisai. Đoković, koji je jedan od inicijatora osnivanja PTPA (s namjerom da se jače čuje glas tenisačica i tenisača, odnosno smanji većinska kontrola ATP-a, WTA-a i ITF-a) je dvojio hoće li i on svojim imenom stati iza tužbe, ali je na koncu, prema pisanju američkog The Athletica, odbio želeći navodno da fokus bude na kolektivnom interesu tenisačica i tenisača, a da se slučaj ne predstavi kao izravni rat 24-strukog Grand Slam osvajača s najvećim teniskim organizacijama. No, bez sumnje je Đoković i ovako i onako jedan od glavnih aktera ove tužbe koja bi mogla, ili već jest zapravo, izazvala veliki potres u teniskom svijetu.
Tektonski poremećaji
Jer koristiti terminologiju poput kartel, zavjera, monopol, drakonska pravila i to sve staviti na leđa ATP-u, WTA-u, ITF-u, s ciljem rušenja temeljne strukture jednog od najpopularnijih svjetskih sportova, svakako bi moglo izazvati tektonske poremećaje.
- Tenis je pokvaren - rekao je Ahmad Nassar, izvršni direktor PTPA-e.
- Iza glamurozne slike našeg sporta koji promoviraju optuženici, igrači su zarobljeni u nepoštenom sustavu koji iskorištava njihov talent, suzbija njihovu zaradu, a istovremeno ugrožava njihovo zdravlje i sigurnost. Iskoristili smo sve opcije dijaloga za provedbom reforme i vladajuća tijela nisu nad ostavila drugu mogućnost nego da tražimo njihovu odgovornost preko suda.
Što se konkretnih problema tiče, PTPA ističe kako se ATP, WTA i ITF ponašaju kao kartel jer ograničavaju nagradni fond u svoju korist, a na štetu tenisača, iako postoji tržišna mogućnost da ne bude tako, odnosno da se tenisači(ce) financijski izdašnije nagrade. Istovremeno se igrače obeshrabruje na sudjelovanje u konkurentskim "ligama", gdje bi mogli maksimizirati svoju zaradu, jer za sudjelovanje u tim konkurentskim ligama ne dobivaju bodove za rangiranje. A ako, pak, nemaju dovoljno dobar renking onda ne mogu sudjelovati na Grand Slamovima i ostalim prestižnim turnirima. Time ATP, WTA i ITF stvaraju monopol.
Nepodnošljivi uvjeti
Ističe se da je nepodnošljiv natjecateljski kalendar koji traje 11 mjeseci u godini, a da se često nameta igračima da igraju u nepodnošljivim uvjetima, po visokoj temperaturi, mečevima u 3 sata ujutro...
Tužba spominje da tenisači trpe ozljede lakta, ramena zbog stalnih promjena podloga na turnirima, a još više zbog vrsta loptice, jer svaki turnir koristi drugačije.
Što se tiče ITIA-e, optužena je za "masovno kršenje privatnosti" zbog svojih postupaka prilikom provođenja antidopinških mjera (upadi u hotelske sobe; oduzimanje i "kopanje" po pametnim telefonima zbog sumnje u korupciju i doping...)
- Ova tužba je za ostvarivanje poštenja, sigurnosti i temeljnog ljudskog dostojanstva - rekao je bivši tenisač Vasek Pospisil (34), uz Đokovića suosnivač PTPA-a.
- Ja se smatram jednim od sretnijih igrača s obzirom na karijeru, a svejedno sam morao spavati u svom automobilu kad sam putovao na turnire na početku svoje karijere. Neki su prošli i puno lošije. Zamislite da igračima, primjerice NFL-a, kažete da trebaju spavati u automobilu. Niti jedan drugi veliki svjetski sport ne tretira svoje sportaše na ovakav način.
- Igrači nemaju luksuz da beskonačno čekaju na značajne promjene. Unatoč tome što smo opetovano izražavali zabrinutost i govorili, susreli smo se s praznim obećanjima. Zahtjevni rasporedi, financijska nesigurnost i neadekvatna podrška neodrživi su - dodala je i Sorana Cirstea (34), rumunjska tenisačica.
Odgovori organizacija optuženih za zavjeru, ATP-a, WTA-a, ITF-a i ITIA-e trebaju uslijediti...
Komentari (0)