MARCO CANONIERO/SHUTTERSTOCK EDITORIAL/PROFIMEDIA Marco Canoniero/Shutterstock Editorial/Profimedia
HRVATSKA BEZ PORAZA

Savršena pobjeda! Gojo trijumfom karijere donio bod, Čilić u ludom meču slavlje, Pavić i Mektić razvalili

Hrvatska teniska reprezentacija pobijedila je Australiju u Torinu u prvom meču završnice Davis Cupa
Piše: Vladimir Zrinjski/Jutarnji listObjavljeno: 25. studeni 2021. 18:39

Hrvatska Davis Cup reprezentacija vratila se sa stilom! S maksimalnih 3:0 svladala je Australiju u susretu 1. kola skupine D završnog turnira Svjetske skupine Davis Cupa u Torinu.

Hrvatska je povela nakon pobjede karijere Borne Goje protiv Alekseja Popirina s 7-6 (5), 7-5 nakon sat i 49 minuta igre, a pobjedu je osigurao Marin Čilić u velikoj borbi s 34. igračem svijeta Alexom de Minaurom 6-1, 5-7, 6-4 nakon dva sata i deset minuta igre.

Konačnih 3:0 donio je najbolji svjetski par Nikola Mektić i Mate Pavić trijumfom nad Minaurom i Johnom Peersom 6-3, 6-1. U briljantnoj predstavi, u kojoj hrvatski par nije dopustio nijednu "break-loptu", Nikola i Mate su oduzimanjem servisa u sedmom i devetom dobili prvi set s 6-3, a u drugom su protivnicima dopustili tek jedan gem.

Marin Čilić

SCREENSHOT: HRT

To je ujedno bila i prva pobjeda Pavića u Davis Cupu.

Ćilić je prohujao prvim setom za svega 27 minuta zahvaljujući "breakovima" za 3-1 i 5-1, a de Minaurov je servis oduzeo i odmah na početku drugoga seta, te poveo s 3-1. No, kada se očekivala sigurna egzekucija, Člićeva se igra raspala, Australac je sve preokrenuo i s dva "breaka" dobio drugi set i poravnao.

NDERIM KACELI Dppi Via Afp

Čilićev pad nastavio se i u trećem setu, koji je započeo s 0-2, a tada Marin pronalazi snage za svoj veliki preokret. Sjajnom igrom dobio je četiri gema zaredom, poveo s 4-2 i servisima došao do velike pobjede, koja će mu puno značiti u psihološkom smislu.

Čilić je u pobjedu ugradio devet aseva, ali i šest dvostrukih pogrešaka, a imao je i 29 winnera prema samo šest Australčevih.Ovo je bio njihov treći međusobni dvoboj i druga Čilićeva pobjeda.

Mektić i Pavić

LAPRESSE/DDP USA/PROFIMEDIA Lapresse/Ddp Usa/Profimedia

Borna Gojo je pobjedom protiv Alekseja Popirina opravdao povjerenje izbornika Vedrana Martića koji je u posljednji trenutak dao prednost njemu ispred Nine Serdarušića.Tijekom čitavog susreta Gojo nije izgubio gem na svoj servis iako je nesigurno krenuo u dvoboj. U trećoj i petoj igri prvoga seta bio je suočen s pet "break-lopti", tri kod 1-1 i dvije kod 2-2, no odličnim serviranjem uspio se izvući iz tih situacija. S druge strane, svoju jedinu priliku za oduzimanje servisa suparniku u 11. igri drugog seta je i iskoristio.

Nakon početnih Gojinih nsigurnosti u prvom setu, do kraja te dionice niti jedan igrač nije zaprijetio "breakom", a u "tie-breaku" je Popirin napravio dvije ogromne pogreške forhendom što je Goji bilo dovoljno za osvajanje prvog seta.

U drugom setu opet nije bilo prilika za "break" do 5-5, a onda je Popirin kod 30-30 napravio dvostruku servis pogrešku i ponudio priliku za "break", da bi na "break-loptu" izbacio bekhend u aut. Potom je Gojo odličnim servisima stigao do vrijedne pobjede.

U ovoj skupini je još Mađarska, s kojom Hrvatska igra u nedjelju.

RASPORED

Četvrtak, 25. studenog

16.00: Kanada - Švedska, Francuska - Češka, HRVATSKA - Australija.

Petak, 26. studenog

16.00: Španjolska - Ekvador, Srbija - Austrija, SAD - Italija.

Subota, 27. studenog

10.00: Kazahstan - Švedska, Francuska - V. Britanija, Australija - Mađarska

16.00: Rusija - Ekvador, Srbija - Njemačka, Italija - Kolumbija.

Nedjelja, 28. studenog

10.00: Kanada - Kazahstan, V. Britanija - Češka, HRVATSKA - Mađarska

16.00: Španjolska - Rusija, Njemačka - Austrija, SAD - Kolumbija.

ČETVRTFINALE

Ponedjeljak, 29. studenog

16.00: Pobjednik D - Pobjednik E (Torino)

Utorak, 30. studenog

16.00: Pobjednik C - Pobjednik F (Innsbruck)

Srijeda, 1. prosinca

16.00: Pobjednik B - Drugoplasirani 1ili 2 (Madrid)

Četvrtak, 2. prosinca

16.00 Pobjednik A - Drugoplasirani 1 ili 2 (Madrid)

16.00

Nema Nadala, Zvereva, Thiema, Tsitsipasa, Hurkacza, FAA, Shapovalova...

Olimpijski pobjednik i osvajač ATP Finalsa Alexander Zverev jasno je dao do znanja da ga ne zanima ovaj format natjecanja u Davis Cupu, pa njemački izbornik Michael Kolhmann ne može računati na njega. Zverev je pomogao Njemačkoj da se kvalificira na ovaj turnir, ali dalje od toga ne želi ići.

Iz Top 10 zbog ozljeda nema još Rafaela Nadala i Mattea Berrettinija, dok Grčka (Stefanos Tsitsipas), Norveška (Casper Ruud) i Poljska (Hubert Hurkacz) nisu među 18 najboljih reprezentacija. Finalist otprije dvije godine, Kanada, nema na raspolaganju dva najbolja tenisača Felixa Auger-Aliassimea i Denisa Shapovalova, dok će domaćinu u Innsbrucku, Austriji, silno nedostajati ozlijeđeni Dominic Thiem. Amerikanci imaju prilično snažnu momčad, no nema najbolje rangiranog Taylora Fritza. (db)