
Glumac na Broadwayu, pjevač u La Scali i plesač u Boljšoj teatru razumiju što tenisač osjeća na Wimbledonu - upečatljivu rečenicu iz 14. poglavlja knjige "The education of a tennis player" potpisao je Rod Laver, danas 86-godišnjak, koji je u osobnu trofejnu riznicu pospremio 11 Grand Slamova 60-ih godina prošlog stoljeća, a četiri trijumfalna pohoda režirao je na najpoznatijoj travi "bijelog sporta".
Nakon što je velikan iz Australije uzeo prve dvije "kante" u Open Eri na Wimbledonu (1968. i 1969.), najstariji turnir na svijetu od ponedjeljak sa svojim zaštitnim, zeleno-ljubičastim tonovima otvara audiciju za novog člana u "klubu besmrtnika". Iako se 138. natjecanje održava na 18 službenih terena, u pogonu je ukupno njih 88, a pedantni organizatori svakog dana testiraju visinu odskoka loptice i tvrdoću površine. Uz travu, pak, na elitnom turniru ove se godine sadi i 28 tisuća biljaka diljem All England Cluba, gdje se svako jutro na terene za trening dostavlja 2000 malih, žutih loptica, a dan na svim terenima počinje s 21 kutijom neotvorenih lopti.
Porast fonda i cijena
Iako je Wimbledon sinonim za tradiciju, treći Grand Slam sezone ove će se godine, ipak, oprostiti od dijela običaja. U povijest odlaze svi oni, elegantno dotjerani linijski suci na rubovima terena, čije će usluge u iduća dva tjedna biti zamijenjene tehnologijom, koja će "zvati" sve udarce izvan linije. Sustav je, navodno, gotovo savršen, a u ovogodišnjim kvalifikacijama imao je jednu pogrešku. Nagradni fond raste za sedam posto, pa će ove godine poskočiti do ukupno 62,5 milijuna eura, od čega će 3,5 pripasti pobjedniku, odnosno pobjednici. Oni koji se, pak, od natjecanja oproste na prvoj stepenici, za utjehu će dobiti 77 tisuća eura. Val inflacije, doduše, zahvatio je i najpoznatiji specijalitet turnira, jagode sa šlagom, koje će nakon 15 godina, i cijene od 2,50 funti, skočiti na 2,70 funti (3,16 eura).
Nakon što smo okrznuli najvažnije novitete izvan travnjaka i lopticom triput udarili o pod, spremni smo za servis na Centralnom terenu. Na njemu je 12. srpnja po rasporedu finale za tenisačice, dok će tenisači na isto poprište izaći dan kasnije i zaokružiti dvotjedni spektakl. Te su daske prošle godine gazile Barbora Krejčíková i Jasmine Paolini, nakon čega je Čehinja ugrabila svoju drugu Grand Slam titulu, a Carlos Alcaraz u tri je seta nadvisio Novaka Đokovića i s 21 godinom obranio najveću titulu. U lov na "hat-trick", na treću uzastopnu titulu u Londonu, Španjolac će ugaziti kao najveći favorit, nakon što je konkurenciju pokorio na Roland Garrosu, a zatim i na travi Queen‘s Cluba prije osam dana.
Stroju iz Murcije u zadnjih godinu i pol dana blizu je došao samo Jannik Sinner, pa su njih dvojica kombinirano podijelila prethodnih šest Grand Slamova s fer omjerom - tri naprema tri. Talijanski predstavnik, pak, još čeka prvi finale Wimbledona, na kojemu je najdalje otišao prije dvije godine, kada ga je Đoković zaustavio u polufinalu.
Dok ostatak teniske karavane iz "top" 10 i dalje čeka na prvi veliki naslov, 38-godišnji srpski tenisač, koji je sedmi na ATP ljestvici, u All England Club stiže sa snom o 25. Grand Slamu i osmom Wimbledonu, na putu do kojega će, ipak, mlađoj gardi morati pokazati da je klasa vječna, ako želi nakon gotovo dvije godine i US Opena osvojiti jedan od četiri velika turnira.
Goran i Stefanos
Uz spomenuti trojac, u ždrijebu su još samo dva igrača koja su okusila slad osvajanja Grand Slama: Daniil Medvedev i Marin Čilić. Hrvatski tenisač na Wimbledon se vraća nakon četiri godine, s 36 ljeta na leđima, a u prvom će kolu zaigrati Belgijca Collignona, dok bi ga u slučaju prolaza vjerojatno čekao meč s Jackom Draperom, domaćim predstavnikom i četvrtim igračem svijeta. Međugorac je prije devet dana odjurio do titule na travnatom Challengeru u Nottinghamu, čime je naznačio optimalnu radnu temperaturu za Grand Slam.
U akciji će, također, biti i Goran Ivanišević, koji će svom novom učeniku, Stefanosu Tsitsipasu, nastojati prenijeti dašak čarolije iz 2001., kada je pronašao pobjedničku formulu s elementima prvoklasne filmske priče.
Blizu takvog epiloga bila je i Donna Vekić, koja se prošle godine prerušila u "WimbleDonnu" i stigla do polufinala, gdje je u dramatičnom okršaju poražena od Paolini, a u prvom kolu ove godine igra s Australkom Birrell. Na treći Grand Slam sezone, doduše, stiže s tri poraza u četiri meča na travi u zadnja tri tjedna. Petra Martić, posljednja od troje naših predstavnika u pojedinačnoj konkurenciji, turnir nakon uspješnih kvalifikacija otvara protiv Francuskinje Parry, koju je pobijedila na istom mjestu prije dvije godine. Hrvatske boje u konkurenciji parova brane Mate Pavić sa Salvadorcem Arevalom, Nikola Mektić s Novozelanđaninom Venusom i Ivan Dodig s Brazilcem Luzom.
Komentari (0)