ADRIAN DENNIS Afp
KRENUO WIMBLEDON

Novak Đoković izgubio set na putu do 80. pobjede, Španjolac Fokina kreirao veliku senzaciju

U prvim mečevima nije bilo iznenađenja, prošle su sve nositeljice i nositelji koji su bili u akciji
Piše: HinaObjavljeno: 27. lipanj 2022. 19:59

Branitelj naslova osvojenog prošle godine na travi All England Cluba, srpski tenisač Novak Đoković otvorio je ovogodišnji nastup pobjedom u četiri seta (6-3, 3-6, 6-3, 6-4) protiv Korejca Kwona Soon-wooa (ATP - 81.).

Đokoviću je to ukupno 80. pobjeda u Wimbledonu (80-10), a 22. zaredom u All England Clubu, gdje nije poražen još od četvrtfinala 2017., kad je bio prisiljen predati meč početkom drugog seta dvoboja protiv Čeha Tomaša Berdycha. Više pobjeda od Đokovića u Wimbledonu imaju samo Jimmy Connors (84) i rekorder Roger Federer (105).

"Ovaj teren je nešto posebno za mene. Svi moji snovi su ostvareni na ovom terenu. Ovaj sport mi je dao sve i još uvijek mu puno dugujem. Strast me i dalje nosi, posvećen sam tenisu, iako više nisam jedan od mladića. U dijelu sam karijere kad pokušavam najbolje igrati na najvažnijim turnirima i najvećim terenima. Što reći, došao sam do 80, idemo po sto", izjavio je Đoković nakon pobjede na središnjem terenu koji ove godine slavi stoti rođendan.

U prvim mečevima odigranim na ovogodišnjem Wimbledonu nije bilo iznenađenja, a svih šest nositelja i sve tri nositeljice koji su bili u akciji izborili su nastup u drugom kolu.

Španjolski 23-godišnji tenisač Alejandro Davidovich Fokina (ATP - 37.) napravio je prvo veliko iznenađenje na ovogodišnjem Wimbledonu svladavši u prvom kolu prošlogodišnjeg polufinalistu Poljaka Huberta Hurkacza (ATP - 10.) sa 7-6 (4), 6-4, 5-7, 2-6, 7-6 (8)

Hurkacz je lošije počeo meč u doveo se u zaostatak od dva seta, ali je zatim počeo preokret Poljaka koji je osvojio treću i četvrtu dionicu te poveo sa 5-3 u petom setu. Međutim, do meč-lopte nije došao.

Davidovich Fokina je odveo meč u odlučujući 'tie-break', koji se od ove godine na svim Grand Slam turnirima igra pri rezultatu 6-6, a pobjednik je onaj koji u posljednjem gemu prvi osvoji deset poena uz najamnje dva poena razlike. Poljak je poveo sa 6-3, imao i 7-5, ali je potom izgubio četiri poena zaredom. Davidovich Fokina nije uspio realizirati prvu meč-loptu sa servisom, ali je kod 9-8 još jednom osvojio poena na servis suparnika i tako došao do svoje prve pobjede u All England Clubu.

WIMBLEDON, tenisači - 1. kolo

Novak Đoković (SRB/1) - Kwon Soonwoo (J. KOR) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4

Thanasi Kokkinakis (AUS) - Kamil Majchrzak (POLJ) 7-6 (5), 6-2, 7-5

Nikoloz Basilashvili (GRU/22) - Lukaš Rosol (ČEŠ) 6-7 (4), 7-6 (6), 3-6, 6-3, 6-3

Jaume Munar (ŠPA) - Thiago Monteiro (BRA) 6-2, 6-4, 7-5

Tommy Paul (SAD/30) - Fernando Verdasco (ŠPA) 6-1, 6-2, 7-6 (4)

Adrian Mannarino (FRA) - Max Purcell (AUS) 6-3, 7-6 (0), 4-6, 4-6, 6-4

Jiri Vesely (ČEŠ) - Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2, 7-6 (3)

Alejandro Davidovich Fokina (ŠPA) - Hubert Hurkacz (POLJ/7) 7-6 (4), 6-4, 5-7, 2-6, 7-6 (8)