Srdjan Vrancic / CROPIX
JOŠ SAMO JEDNA PREPREKA

MLADOSTAŠI POBJEDOM U ZLATNOM SETU DOŠLI NA KORAK DO LIGE PRVAKA Bila je to drama, ali austrijski je prvak na kraju ipak morao priznati poraz

Piše: Zlatko KarloObjavljeno: 14. studeni 2019. 00:00

ZADRUGA AICH/DOB - MLADOST 3:1 (26:28, 25:18, 28:26, 25:23 - 9:15)

KLAGENFURT BSH Sportpark. Gledatelja: 1000. Suci: Ricardo Ferreira (Portugal) i Philippe Schürmann (Slovačka)

ZADRUGA AICH/DOB: Stelmach, Landfahrer, Hruška, Steiner (L), Palgut, Alcantara, Kolev, Mlinarčik, Pušnik, Krassnig, Kitzinger (L), Tröthann, Grabmüller, Kasnik. TRENER: Matjaž Hafner

MLADOST: Višić, Raič, Nikačević, Mitrašinović, Bakonji, Kovačević, Šarčević (L), Oršolić, Đirlić, Marelić, Poluian, Dukić. TRENER: Radovan Malević

POENI OD SERVISA: Zadruga AICH/DOB, Mladost

POENI OD BLOKA: Zadruga AICH/DOB, Mladost

POENI U NAPADU: Zadruga AICH/DOB, Mladost

POENI NA POGREŠKE SUPARNIKA: Zadruga AICH/DOB, Mladost

Dobro je uoči susreta predvidio jedan od ponajboljih mladostaša na ovoj utakmici, Marino Marelić, rekavši i najavi kako znaju da ih očekuje jedan jako težak meč za kojeg su se pripremali kao da je sasvim druga utakmica nego li prva u Zagrebu, I bila je, bila je drama u, na kraju pet činova, tijesni setovi, na razliku, pun lijepih poena i svega onoga što odbojku čini tako zanimljivim sportom.

Od početka su se bolje snašli gosti, Mladost je imala vodstvo od 2:0 u prvom setu i dala do znanja domaćinu da su došli ovdje po pobjedu, što je samo još više sputalo ruke Austrijancima. No, ovo su ozbiljne europske utakmice i tu nema velikog odvajanja u poenima, pa su 'domaći zadrugari' sustigli Zagrepčane već kod 7:7. Da bi mladostaši još jednom odjurili naprijed, na +4 (13:9). Odbojka je igra skokova, pa i rezultatskih, stoga ne čudi što su i Austrijanci stigli 'na štih', poveli prvi puta sa 16:15, ali imali i 20:18. Malevićeva momčad izjednačava na 21:21 i od tada kreće borba za svaki poen, gdje su domaćini prodali gostima nekoliko poena 'pajpom', napadom iz druge linije preko sredine, skoro pa bez bloka. Ipak, Mladost sa dva poena na kraju iskusnog Ivana Raiča osvaja prvi set sa 28:26. Za treći krug dovoljan je još jedan...

Zagreb, 071119.
Dom odbojke Bojan Stanic.
Utakmica drugog pretkola CEV Lige prvaka,
HAOK Mladost -  SK Zadruga Aich-Dob.
Na fotografiji: Stefan Kovacevic.
CROPIX

No, umjesto da pritisnu na gas još više u drugom setu, mladostaši rade baš suprotno, dužu nogu s papučice, prepuštaju inicijativu domaćinu, kod kojeg su se razigrali Mlinarčik i Landfahrer, pa na krilima njihove dobre energije Zadruga uzima drugi set sa 25:18, lakše no što bi trebalo. U drugom setu je trener Malević pokušao izmjenama zaustaviti nalet domaćih, pa je umjesto organizatora igre Višića ušao Bakonji, umjesto srednjeg blokera Kovačevića Nikačević, no niti to nije donijelo ploda.

U trećem setu ulazi i Dukić na srednjem blokeru umjesto Mitrašinovića, pa su zapravo jedini standardni u igri do sada primači-pucači Marelić i Poluian, korektor Raič te libero Šarčević. Nakon što su Austrijanci imali i 17:11 Mladost okreće rezultat u svoju korist, a u međuvremenu se i na poziciju tehničara vraća Višić. Kod 21:21 Mladost hvata doslovno priključak, te vodi sa 23:21. Imali su u ovom setu Zagrepčani i vodstvo od 24:22, dvije set lopte, koje bi u ovom sluaju značile i meč loptu, jer, podsjetimo, dovoljna su im i dva deta za prolaz dalje, no domaćin igra kao u transu a goste je napustila sreća. I tako Zadruga uzima treći set sa 28:26 i vodi sa 2-1 u setovima.

Zagrepčani svjesni propuštene prilike odlično otvaraju četvrti set, vode sa 6:2, no domaćin vidi svoju šansu i pritišće još jače, pa prelaze u vodstvo kod 15:14, na krilima nezaustavljivog Slovaka Mlinarčika. Repriza prijašnjih setova, ponovno egal u finišu, 21:21 i 23:23, a onda se domaćin ponovno bolje snalazi, ima više sreće, hrabrosti i želje i osvaja taj set za pobjedu od 3:1 ali i dodatni zlatni set koji će odlučiti o tome tko će dalje u Ligi prvaka.

Zlatni set u kojem su mladostaši pokazali pobjednički mentalitet, ali i puno hrabrosti i kvalitete, u kojem su deklasirali domaćina. Već nakon 0:2 je iskusni trener domaćih, Slovenac Hafner zatražio ime out, vidjevši da mu set ne ide u dobrom smjeru. No, lavinu više nije mogao zaustaviti, vodi Mladost 7:3, imaju 11:7 i na kraju osvajaju set sa 15:9, zlatni set koji ih vodi nadomak skupini lige prvaka, ostlo je još samo jedno pretkolo, još samo jedna drama u dva čina...

25. travanj 2024 07:52