Apr 16, 2019; Columbus, OH, USA; Columbus Blue Jackets center Alexandre Texier (42) celebrates scoring an empty-net goal with teammates against the Tampa Bay Lightning in the third period during game four of the first round of the 2019 Stanley Cup Playoffs at Nationwide Arena. Mandatory Credit: Aaron Doster-USA TODAY Sports - 12544574
USA TODAY Sports

NHL

HOKEJAŠI COLUMBUS BLUE JACKETSA ISPISALI KLUPSKU POVIJEST 'Metla' protiv Tampa BAy Lightinga za prvi prolazak u drugi krug doigravanja

• 17.04.2019. u 11:34

• Hokejaši Columbus Blue Jacketsa po prvi su put u klupskoj povijesti prošli prvi krug doigravanja u NHL ligi i to tako što sa 4-0 u pobjedama "pomeli" najbolju momčad ligaškog dijela sezone Tampa Bay Lightning, u četvrtom susretu igranom u Columbusu Blue Jacketsi su slavili s konačnih 7-3.

No, do pobjede Blue Jacketsi nisu niti izbliza došli lako kao što bi konačni rezultat sugerirao jer je do dvije minute prije kraja rezultat bio samo 4-3, a zatim su domaći tri puta pogodili praznu mrežu gostiju koji su u nastojanju da dođu do izjednačenja povukli vratara s leda.

Susret u Columbusu sjajno je krenuo za domaće koji su preko Alexandrea Texiera (2:26) i Pierre-Luca Duboisa (3:48) nakon manje od četiri minute imali prednost od 2-0. Kapetan gostiju Steven Stamkos (8:44) uspio je svojim prvim golom u seriji smanjiti na 2-1, no Seth Jones (26:28) je snažnim udarcem s plave linije vratio dva gola prednosti blue Jacketsima. Uslijedilo je najbolje razdoblje igre Tampe tijekom kojega su Cedric Paquette (33:03) i Brayden Point (37:52) uspjeli pogoditi za poravnanje na 3-3. Taj je rezultat vrijedio samo 54 sekunde jer je Oliver Bjorkstrand (38:46) uspio pronaći put pločici iza leđa Andreja Vasilevskog za vodstvo Columbusa od 4-3 uoči posljednjih 20 minuta. Domaći su umješno branili minimalnu prednost sve do same završnice kada su gosti morali riskirati i povući vratara s leda. Rizik se nije isplatio jer su Artemi Panarin (58:07), Alexandre Texier (58:26) i Matt Duchene (59:51) iskoristili izostanak vratara i pogađali za konačnih 7-3.

Apr 16, 2019; Columbus, OH, USA; Tampa Bay Lightning center Cedric Paquette (13) skates against Columbus Blue Jackets right wing Cam Atkinson (13) in the first period during game four of the first round of the 2019 Stanley Cup Playoffs at Nationwide Arena. Mandatory Credit: Aaron Doster-USA TODAY Sports - 12543581

Columbus Blue Jacketsi osnovani su 2000. godine i ovo im je peti put u klupskoj povijesti kako su izborili doigravanje, a treća sezona zaredom kako nastupaju u posezoni, ali po prvi su put uspjeli otići dalje od prvoga kruga. Time više nema momčadi u NHL-u koje nisu ostvarile barem jednu pobjedu u seriji u doigravanju. U drugom krugu Columbus će igrati protiv pobjednika serije između Boston Bruinsa i Toronto Maple Leafsa u kojoj trenutačno Toronto vodi sa 2-1.

Tampa je sa 62 pobjede u ligaškom dijelu sezone izjednačila 23 godine star rekord Detroit Red Wingsa, sa 128 bodova je uvjerljivo osvojila Presidents' Trophy, no u doigravanju je u potpunosti zakazala.

U utorak su sa 4-0 u pobjedama prolazak u drugi krug doigravanja na Istoku izborili i New York Islandersi i to protiv prvaka iz 2016. i 2017. godine Pittsburgh Penguinsa. U sjajnoj atmosferi u Nassau Coliseumu Islandersi su u četvrtoj utakmici slavili sa 3-1 iako su Pensi postigli prvi pogodak. Nakon samo 35 sekundi igre Jake Guentzel (0:35) je iskoristio dodavanje Sidneya Crosbyja, koji je tako upisao svoj jedini bod u ovogodišnjem doigravanju, no minutu i pol potom Jordan Eberle (2:09) uspio je poravnati da bi Brock Nelson (18:06) pred kraj prve trećine uspio pospremiti jedan odbijanac iza leđa Matta Murraya za prednost domaćih. Robin Lehner je sa 32 obrane čuvao minimalnu prednost Islandersa sve dok Josh Bailey (59:22) nije u posljednjoj minuti nakon osvojenog bulija u vlastitoj trećini pogodio prazna vrata gostiju za konačnih 3-1.

Apr 14, 2019; Pittsburgh, PA, USA; New York Islanders goaltender Robin Lehner (40) defends Pittsburgh Penguins right wing Phil Kessel (81) during the second period in game three of the first round of the 2019 Stanley Cup Playoffs at PPG PAINTS Arena. Mandatory Credit: Charles LeClaire-USA TODAY Sports - 12533021

Islandersi će u drugom krugu igrati protiv pobjednika serije između branitelja naslova Washington Capitalsa i Carolina Hurricanesa u kojoj je trenutačno 2-1 za Capitalse.

Prošlogodišnji finalisti Vegas Golden Knightsi stigli su nadomak prolaska u drugi krug doigravanja i u svojoj drugoj sezoni povevši sa 3-1 u pobjedama protiv San Jose Sharksa. U četvrtoj utakmici igranoj u Las Vegasu domaći su slavili sa 5-0, a junaci pobjede bili su vratar Marc-Andre Fleury koji je sa 28 obrana upisao svoj 15. "shutout" u doigravanju u karijeri i napadač Max Pacioretty s po dva gola i asistencije. Upravo je Pacioretty (1:11) postigao prvi gol u samom otvaranju utakmice, da bi nakon što je on osvojio pak u neutralnoj trećini u posljednjoj minuti prvog dijela Shea Theodore (19:13) pogodio za 2-0. Svojim drugim golom na utakmici Pacioretty (32:33) je sredinom druge trećine povisio na 3-0 iskoristivši igrača više na ledu, da bi isti igrač početkom treće trećine oduzeo pak gostima pred njihovim golom i asistirao Alexu Tuchu (46:37) za 4-0. Konačnih 5-0 postavio je Jonathan Marchessault (56:24).

Prednost domaćeg leda čini se kao nedostatak u seriji između Saint Louis Bluesa i Winnipeg Jetsa jer su i u četvrtoj utakmici pobijedili gosti. Jetsi su 2-1 pobjedom u produžetku u Saint Louisu uspjeli poravnati omjer u pobjedama na 2-2. Nakon što u prvih 40 minuta nije bilo golova, domaći su poveli iskoristivši igrača više u prvoj minuti trećeg dijela preko Vladimira Tarasenka (40:35). Uslijedio je veliki pritisak gostiju koji su uspjeli pronaći put do mreže iza sjajnog "rookiea" Jordana Binningtona za 1-1 preko Marka Scheifelea (47:33). Pobjednički pogodak Jetsi su postigli nakon malo više od šest minuta igre u produžetku kada je Kyle Connor (66:02) najbrže reagirao na odbijenu pločicu nakon udarca Schiefelea.