REUTERS/David Gray
SA STILOM DO ZLATA

Piše: HinaObjavljeno: 04. kolovoz 2018. 21:16

Britanski plivač, 23-godišnji Adam Peaty u finalu je utrke na 100 metara prsno na Europskom prvenstvu u Glasgowu postavio novi svjetski rekord u toj disciplini.

Peaty je do zlata stigao s vremenom od točno 57.00 sekundi čime je za 13 stotinki popravio vlastiti rekord kojega je postavio na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru prije dvije godine.

Inače, pobjedom u Glasgowu Peaty je treći put zaredom osvojio europsko zlato na ovoj dionici, najbolji je bio i u Berlinu 2014. te Londonu 2016. Uz tri europska zlata, Peaty je i dvostruki svjetski prvak na 100m prsno (Kazan 2015, Budimpešta 2017) te aktualni olimpijski pobjednik iz Rija.

Srebrno odličje osvojio je još jedan Britanac James Wilby sa 58.54, a do bronce je stigao Rus Anton Čupkov sa 58.96.

EP plivanje: Svjetski rekord Kolesnikova na 50m leđno

Mladi ruski plivač, 18-godišnji Kliment Kolesnikov osvojio je naslov europskog prvaka na 50 metara leđno u Glasgowu s novim svjetskim rekordom u toj disciplini.

Kolesnikov je u finalu slavio s vremenom od točno 24.00 sekunde čime je za četiri stotinke nadmašio dosadašnji najbolji rezultat u ovoj disciplini, a kojega je punih devet godina držao Britanac Liam Tancock.

Srebrno odličje osvojio je Rumunj Robert-Andrei Glinta sa 24.55, a brončano Irac Shane Ryan sa 24.64.

Dva zlata za Sjostrom

Sjajna švedska plivačica, 25-godišnja Sarah Sjostrom u subotu je u Glasgowu stigla do svojih 11. i 12. zlata s europskih prvenstava u 50-metarskim bazenima. Prvo je bila najbrža na 100 metara leptir gdje je slavila s vremenom 56.13, što je bilo za čak 1.17 sekundi brže od srebrne Ruskinje Svetlane Himrove (57.30) te 1.45 sekundi od brončane Talijanke Elene di Liddo (57.58). Za Sjostrom je ovo četvrto zlato na 100m leptir, prvi je put slavila još prije 10 godina u Eindhovenu, a najbolja je bila još i 2010. u Budimpešti te 2016. u Londonu.

Mnogo teže je Sjostrom stigla do svog prvog europskog zlata na 50 metara slobodno. U izravnom dvoboju aktualne svjetske prvakinje Sjostrom i olimpijske pobjednice na ovoj dionici Dankinje Pernille Blume uspješnija je za samo jednu stotinku bila Sjostrom. Ona je rub bazena dodirnula u vremenu od 23.74 stotinke, što je samo sedam stotinki slabije od njezina svjetskog rekorda, dok je Blume ostvarila vrijeme 23.75. Broncu je osvojila nizozemska veteranka Ranomi Kromowidjojo sa 24.21.

U subotu je održano i finale plivačica na 800 metara slobodno u kojem je dominirala Talijanka Simona Quadarella koja je do zlata stigla s vremenom 8:16.35 minuta ispred srebrne Mađarice Ajne Kesely (8:21.91) te brončane Ruskinje Ane Jegorove (8:24.61).

Svoju premijeru na europskim prvenstvima imala je i mješovita štafeta 4x200 metara slobodno u kojoj su zlato osvojili plivači i plivačice iz Njemačke sa 7:28.43 minuta, srebro predstavnici Rusije sa 7:29.37, a broncu domaćini iz Velike Britanije sa 7:29.72.

19. travanj 2024 18:40