Utakmica Velux EHF Lige prvaka, RK PPD Zagreb - PSG. Na fotografiji: utakmica.
MARKO TODOROV / CROPIX

ZAGREBAŠI ZAMRZNUTI NA -10

KOMENTAR DRAŽENA PINEVIĆA Nije problem kad te razbiju PSG ili Veszprem, ali jest kad to napravi Aalborg

• 23.09.2019. u 10:08

• Da je u pitanju slab PPD Zagreb, a ne samo jak protivnik, imali smo priliku vidjeti i u Aalborgu. Strah iskazanom formom našeg prvaka na startu sezone bio je realan.

Nakon poraza od Veszprema i PSG-a, mnogi su to proglašavali realnostima, no poraz u Aalborgu pokazao je da tu ima i nešto više. Što točno, najbolje će si odgovoriti sami. Ako su od Veszprema izgubili 8, od PSG-a 9, a u Aalborgu čak 10 razlike (30:20), to je ipak puno previše za momčad koja pretendira biti ozbiljna europska. To nas je iskreno jedino i bilo strah... Najveći poraz Zagreba do sada u Danskoj!

Muči se Zagreb s obranom na početku ove sezone, a mučio se dobro i u Aalborgu, iako je agresivni pomak bio vidljiv. Nisu čekali u 6-0 da vide što će se dogoditi, nego su krenuli s 5-1, i to je bio pokušaj. No, Danci su bili dosta koncentrirani i uspjeli pokažnjavati greške. Na početku su to učinili s tri kontre, onda se sredina Zagrebove obrane, pa Vekić, na momente raspala, Smarasson se previše igrao Balića, a da stvar bude gora, dva penala zagrebaši su promašili u prvom dijelu utakmice, što je taman bila razlika na kraju prvih 30 minuta.

Dva isključenja na sve to su imali zagrebaši, Mandića i Božića Pavletića, koja to i nisu morala biti, no Ristanović, koji je zamijenio ozlijeđenog Ašanina koji je ostao u Zagrebu, branio je pet zicera, pa je bilo donekle OK. Šteta da s igračem manje nisu navlačili zagrebaši prema desnom krilu, kojeg je Ristanović na startu zaustavio, no to su već sitnice. Problemi su bili puno veći.

Počeo je Zagreb s Bičanićem - Vlahom - Vekićem u vanjskoj liniji, no to je izgledalo presporo protiv tradicionalno agresivne danske 6-0 obrane koja nagurava na sredinu i rješava sve probleme. Tamše je zato brzo "u vatru" gurnuo prvo Horvata, pa Vistoropa, a Bičanića zamijenio Hrstićem. U sredini obrane zaigrao je Stojnić, Vlah je igrao samo napad, jer želja je bila ne mijenjati previše u dva pravca, jer Danci to opako kažnjavaju.

IZJAVE

Branko Tamše, trener PPD Zagreba:

- Čestitam Aalborgu na pobjedi i publici koja zna rukomet. Znali smo kako igra Aalborg i postavili smo taktiku za koju smo mislili da će biti uspješna. Prvo poluvrijeme smo koliko, toliko to uspjeli napraviti, ali u drugom poluvremenu, nakon 14:12, imali smo puno isključenja, napravili smo neke tehničke greške koje je Aalborg odlično kaznio. I jednostavno se više nismo mogli vratiti.

Zlatko Horvat, kapetan PPD Zagreba:

- Težak poraz za nas koji smo se nadali i bodovima ovdje. Nismo bili pravi, posebno u napadu. Obrana još kako tako, no napad prestatičan. Nažalost, cijela je momčad bila na lošoj razini i Aalborg je zasluženo dobio ovoliko. Ovo treba zaboraviti, posebno rezultatski, pogledati snimku, vidjeti greške i krenuti dalje. Drugo nam ne preostaje.

Filip Vistorop, svijetla točka potopa u Aalborgu:

- Prvo poluvrijeme smo bili dobri, ali kasnije smo potonuli, i svi naši problemi došli su do izražaja. Sad nas čeka Barcelona za koju se dobro zna kakva je i nadam se da ćemo u toj utakmici biti na razini prvog dijela ovdje. Jako teška utakmica za nas sigurno, ali vjerujem da možemo bolje.

Stefan Madsen, trener Aalborga:

- Mi smo sretni zbog pobjede i dobre utakmice koju smo odigrali. U prvom dijelu smo propustili dosta prilika. U drugom smo to uspjeli popraviti i pokazali koncentraciju i bolju fizičku i taktičku pripremu u obrani, iz koje je potekla naša prednost. Navijači su nam pomogli u ovoj dobroj izvedbi. Sad idemo u Celje, i bili bismo zadovoljni svakim bodom tamo. Nakon ovakvog starta u Ligi prvaka, puno bi nam to značilo uoči dolaska Szegeda u Dansku. Moram biti zadovoljan, jer to je start koji smo priželjkivali.

I taj napad Zagreba ponovno je nakon ubrzanja bio dobar, stvarao prilike i da nije bilo dva promašena sedmerca, ne bi mu se moglo previše prigovoriti. Odličan je bio Filip Vistorop u oba pravca, a zanimljivo da nije u postavi bilo Gadže koji je protiv PSG-a odigrao zapaženo. Danskoj obrani brza lopta Zagreba nikako nije pasala, kao ni zagrebašima danska brzina iz prvog naleta ili brzog centra. I bilo je samo pitanje tko će u čemu biti bolji u nastavku.

I sve loše što se može dogoditi dogodilo se na startu drugog dijela utakmice. Jača strana Zagreba, napad, raspao se. Obrana i tako nije štimala, i prednost Aalborga je rasla. 15 minuta u nastavku Zagreb nije postigao gol, tome se malo što treba dodati. Bila je to potpuna katastrofa, garnirana nervozom, zbog koje su opravdano crvene kartone dobili Mandić i Stojnić. Zagreb nije djelovao ozbiljno, vrijedan Lige prvaka, i to je dokaz da protiv Veszprema i PSG-a nije u pitanju bio samo prekvalitetan protivnik, nego jednostavno preslab Zagreb.

Aalborg se razletio, kontrama je Barthold razbio sve nade Zagreba da se može vratiti u utakmicu. Stigli su Danci na +10 već u 45. minuti, a nakon prvog dijela, sjetite se, bilo je 13:11, uz dva promašena penala Zagreba. Smarasson je radio što je htio, pa je proslavio i pivota Saugstrupa. Tamše je pokušao izmjenom vratara, Jović za Ristanovića, ali se nisu previše sastajali s loptom.

Jednostavno, sve je to izgledalo loše, i Danci su napravili veliku prednost pred Zagrebom, ako se uzme u obzir da bi im PPD Zagreb trebao biti konkurent za plasman u drugi krug. Preolako potrošena prilika zagrebaša definitivno, jer to se stiže teško ili preciznije rečeno, nikako. Nije se smjelo dogoditi, a sada dolazi Barca koja je "unakazila" Celje sa +24. Čemu se nadati?

PSG bez Hansena lako sa Szegedom

S pet odigranih susreta u nedjelju zatvoreno je 2. kolo Lige prvaka. U skupini A u derbiju PSG bez Mikkela Hansena lako sa Szegedom +5, Nikola Karabatić 8 golova, za goste Luka Stepančić 1. U skupini B, Vardar je spriječio Porto da ostane senzacija, Čupić je zabio 7 golova za pobjedu 32:27. Kielce je u velikoj formi, razbijen je Motor. Čak 22 gola u prvih 30 minuta zabili su Poljaci za +11. Na kraju "samo" +7, Karačić 3 gola. U neelitnim skupinama sigurni Danci protiv Čehovskih medvjeda. Treće kolo igra se već ovaj tjedan.

SKUPINA A: Flensburg - Elverum 26:19, Barcelona - Celje 45:21, Aalborg - PPD Zagreb 30:20, PSG - Szeged 30:25; POREDAK: Aalborg 4 (+20), PSG 4 (+13), Flensburg 4 (+8), Szeged 2 (-2), Elverum 0 (-17), PPD Zagreb 0 (-18), Celje 0 (-25)

SKUPINA B: Meškov - Montpellier 25:27, Veszprem - Kiel 31:37, Vardar - Porto 32:27, Kielce - Motor 33:26; POREDAK: Vardar 4 (+7), Kielce 3 (+7), Kiel 3 (+6), Veszprem 2 (+6), Montpelllier 2 (0), Porto 2 (-3), Meškov 0 (-4) - Motor 0 (-19)

SKUPINA C: Savehof - Rabotnik 25:24, Bidasoa - Cocks 35:19, Sporting - Tatran 32:24; POREDAK: Bidasoa 4 (+17), Sporting 4 (+9), Savehof 4 (+6), Rabotnik 0 (-2), Tatran (-10), Cocks 0 (-20)

SKUPINA D: Dinamo Bukurešt - Kristianstad 28:25, Wisla - Schaffhausen 27:23, GOG - Čehovski medvjedi 38:31; poredak: GOG 4 (+16), Dinamo 3 (+3), Wisla 2 (+2), Čehovski medvjedi 2 (-5), Schaffhausen 1 (-4), Kristianstad 0 (-12).