Screenshot / Facebook
TALIJAN NOVI EUROPSKI PRVAK

HRVATSKI PLIVAČ NASTUPIO U FINALU EUROPSKOG PRVENSTVA U GLASGOWU Mladi Puljanin izvrsno krenuo u utrku, no na kraju ipak ostao bez medalje

Piše: HinaObjavljeno: 05. kolovoz 2018. 20:48

Trećega dana natjecanja na Europskom prvenstvu u plivanju u Glasgowu podijeljeno je šest kompleta medalja, a najviše razloga za radost imali su domaćini jer su natjecatelji iz Velike Britanije jedini osvojili dva zlata. U nedjelju je u finalnim utrkama bila zastupljena i Hrvatska, 20-godišnji Bruno Blašković zauzeo je osmo mjesto na 100 metara slobodnim stilom.

Blašković je ostvario vrijeme od 49.02 sekunde, a za novim europskim prvakom, Talijanom Alessandrom Miressijem zaostao je 1.01 sekundu. Mladi je Puljanin odlično krenuo u utrku i nakon 50 metara držao drugo mjesto, odmah iza branitelja naslova, Talijana Luce Dotta. No, u drugih 50 metara i Blaškovć i Dotto su platili danak prejakom startu, naš je predstavnik pao na posljednje osmo mjesto dok je i iskusni Dotto ostao bez medalje završivši kao peti sa 48.45.

Srebrnu medalju osvojio je domaći predstavnik Britanac Duncan Scott sa 48.23, samo stotinku sporiji bio je brončani Francuz Mehdy Metella sa 48.24.

Britanci su zlatne medalje osvojili na 50 metara leđno za plivačice gdje je najbolja bila 27-godišnja Georgina Davies te u utrci muških štafeta na 4x200 metara. Davies je do svog prvog individualnog zlata, dosada je imala dva europska naslova iz štafetnih utrka, stigla s vremenom 27.23 sekundi, osam stotinki zaostala je srebrna Ruskinja Anastazija Fesikova (23.31), a 47 stotinki slabije vrijeme ostvarila je brončana Finkinja Mimosa Jallow (27.70).

Britanci su do zlata u utrci na 4x200 metara slobodno stigli ujednačenim nastupom sve četvorice svojih plivača u vremenu od 7:05.32 minuta. U posljednjoj izmjeni James Guy se odvojio od Rusa Mihaila Dovgaljuka i Talijana Mattije Zuina te lakoćom zadržao prednost. Rusi su do srebra stigli s vremenom 7:06.66 minuta, a Talijani do bronce sa 7:07.58.

Sjajnu utrku na 200 metara leptir otplivao je 18-godišnji Mađar Kristof Milak koji je deklasirao konkurenciju vodeći od prvog do posljednjem metra. Dugo vremena činilo se kako bi Milak mogao srušiti i 10 godina stari europski rekord svog legendarnog sunarodnjaka Laszla Cseha, no na kraju je ostao "kratak" za devet stotinki. U cilj je stigao s vremenom 1:52.79. Srebro je osvojio još jedan Mađar Tamas Kenderesi sa 1:54.36, a broncu Talijan Federico Burdisso sa 1:55.97.

U utrci na 1500 metara slobodno slavio je Mladi Nijemac Florian Wellbrock koji je najbolje rasporedio snage. Tijekom prve polovice utrke vodio je branitelj naslova Talijan Gregorio Paltrinieri, no što je utrka išla kraju to je Talijan više padao pa su ga pretekli prvo Wellbrock, a zatim i Ukrajinac Mihajlo Romančuk. Wellbrock je pobijedio s vremenom 14:36.15, Romančuk je zlatu sa 400m slobodno pridodao i srebro sa 1500m sa 14:36.88, dok se Paltrinieri morao zadovoljiti s broncom sa 14:42.85.

Ruskinja Julija Jefimova (26) nakon osam godina ponovno je osvojila naslov europske prvakinje na 100 metara prsno, ona je u finalu plivala 1:05.53 i tako za 73 stotinke nadmašila braniteljicu naslova Litvanku Rutu Meilutyte koja je osvojila srebro sa 1:06.26, dok je do bronce stigla Talijanka Arianna Castiglioni sa 1:06.54.