Kamil Stoch
 Michael Dalder / REUTERS
SKIJAŠKI SKOKOVI

Piše: Ivan ZrinjskiObjavljeno: 01. siječanj 2018. 17:36

Nakon pobjede u Oberstdorfu, Kamil Stoch slavio je i na drugoj postaji Novogodišnje turneje u Garmisch-Partenkirchenu. Sjajni Poljak dominirao je u prvom natjecanju 2018. te je najboljim skokovima i prve i druge serije (135,5 metara i 139,5 metara) došao do 283,4 boda, čak 7,6 više od drugoplasiranog Nijemca Richarda Freitaga, koji je također ponovio plasman iz Oberstdorfa.

Naročito je impresivan bio skok iz druge serije, najduži na današnjem natjecanju, koji je uslijedio nakon gotovo desetminutne stanke zbog prejakog i promjenjivog vjetra. U tom trenutku Freitag je vodio, a na vrhu Velike olimpijske skakaonice bili su tek mladi Slovenac Tilen Bartol i Stoch. Bartol je na kraju doskočio do 133,5 metra i petog mjesta (najboljeg plasmana u karijeri), dok je iskusni Poljak, koji je u ovom sportu osvojio više manje sve što se osvojiti može, osigurao pobjedu najboljim skokom dana, i po duljini i po ocjenama sudaca.

Treće mjesto je s 270,2 boda osvojio Norvežanin Anders Fannemel, dok su razloga za zadovoljstvo imali i naši susjedi iz Slovenije - osim petog mjesta Bartola, i Peter Prevc je napokon malo razveselio navijače osmim mjestom. Jernej Damjan bio je 13., a Žiga Jelar i Timi Zajc su 21. i 22. mjestom zaključili petorku momaka iz Dežele koji su se plasirali u drugu seriju. S druge strane, danas je razočarao svjetski rekorder i aktualni pobjednik Svjetskog kupa Stefan Kraft koji se nije uspio plasirati u drugu seriju.

U ukupnom poretku turneje vodi Stoch s 563,1 bodom, dok je ga slijedi Richard Freitag s osvojenih 551,3 boda. Obrnuti je redoslijed u ukupnom poretku Svjetskog kupa u kojem Freitag i dalje vodi sa 710 bodova ispred Stocha koji ima 523 boda.

Turneja sada seli u austrijski Innsbruck gdje će Poljak i Nijemac nastaviti vrlo izjednačenu utrku za trofej Zlatnog orla.