Hannah Peters/Getty Images
VEKIĆ JEDINA HR PREDSTAVNICA

MARIN ČILIĆ U TIE-BREAKU PETOG SETA DO 3. KOLA AUSTRALIAN OPENA Hrvatski tenisač najjači u trenucima odluke, tijesan poraz Petre Martić

Piše: HinaObjavljeno: 22. siječanj 2020. 09:03

Tri sata i 33 minute igre te 'tie-break' petog seta trebali su Marinu Čiliću (ATP - 39.) za pobjedu nad Francuzom Benoitom Paireom (ATP - 21.) 6-2, 6-7 (6), 3-6, 6-1, 7-6 (3), kojom se probio u 3. kolo Australian Opena u Melbourneu.

U šestom dvoboju protiv 30-godišnjeg čudljivog Francuza hrvatski Davis Cup reprezentativac je ostvario petu uzastopnu pobjedu, pokazavši najviše mirnoće u odlučujućim trenucima, a posebno u "tie-breaku" petog seta koji se na Australian Openu igra do deset osvojenih poena.

U tom gemu Čilić nije napravio nijednu pogrešku te je na kraju slavio s uvjerljivih 10-3 iskoristivši drugu meč-loptu preciznim bekend pasingom, na radost velikog broja hrvatskih navijača koji su dobro ispunili tribine terena broj 3 u Melbourne Parku.

Marin je za pobjedu pogodio visokih 67 % prvih servisa uz 79 % realizacije. Reternom je koristio prilike na drugi servis Pairea koji je osvojio samo 37 % poena u takvim situacijama. Čilić je realizirao šest od 10 prilika za 'break', a spasio je šest od devet suparnikovih. Paire je imao nešto više izravnih poena (63-59), ali presudio je puno veći broj pogrešaka francuskog tenisača (51-38), koje su bile češće u prvom dijelu meča.

Bio je to Marinov 48. dvoboj u pet setova u karijeri i njegova 31. pobjeda, iako je početak dvoboja nudio potpunu drugačiju sliku. Naime, Čilić je vrlo brzo došao do vodstva 6-2, 5-2 i prilično nervoznog Pairea imao pod kontrolom. No, ispustio je prednost 'breaka' u drugom setu i izgubio ga u "tie-breaku", što je Francuza vratilo u meč.

"Breakom" u osmom gemu trećeg seta Paire je došao do potpunog preokreta. No, Grand Slam pobjednik i bivši finalist Australian Opena nije paničario. Iskustvo igranja dugih mečeva je došlo do izražaja. Čilić je iskoristio Paireov pad u četvrtom setu i projurio do petog u kojem je kod 2-1 za Francuza spasio jedinu "break-loptu" u toj dionici.

Kad je došao do "tie-breaka" Marin je zablistao u punom sjaju i potpuno nadigrao suparnika za još jednu pobjedu u dramatičnim okolnostima.

Čilić će u 3. kolu igrati protiv trenutačno devetog igrača svijeta Roberta Bautiste. Španjolac je u svom susretu 2. kola nadigrao Amerikanca Michaela Mmoha sa 5-7, 6-2, 6-4, 6-1. Čilić i Bautista dosada su se susretali šest puta i omjer pobjeda je 4-2 u korist našeg igrača. No, obje svoje pobjede protiv Čilića Bautista je ostvario upravo na Australian Openu, u 3. kolu 2016. godine i 4. kolu prošle godine što je bio ujedno i njihov posljednji dvoboj.

Tijesan poraz Martić

Njemačka 31-godišnja tenisačica Julia Goerges (WTA - 39.) svladala je najbolju hrvatsku igračicu Petru Martić (WTA - 14.) sa 4-6, 6-3, 7-5 u dvoboju 2. kola Australian Opena u Melbourneu.

Bio je to njihov treći međusobni dvoboj i treća pobjeda Njemice do koje je stigla nakon dva sata i šest minuta neizvjesne borbe.

Petra Martić je bolje počela meč i 'breakom' u devetom gemu osigurala dovoljnu prednost za osvajanje prvog seta. Goerges je počela povratak u drugom setu, kad je u šestom gemu prvi put oduzela servis Martić iskoristivši svoju prvu priliku za 'break'. Martić je u devetom gemu propustila 0-40, a Njemica je s pet uzastopnih poena odvela meč u treći set.

I u njemu je Goerges prva došla do 'breaka' za vodstvo 3-1. No, Martić se nije predala i serijom od tri gem zaostatak 2-4 pretvorila u prednost 5-4, spasivši u devetom gemu dvije 'break-lopte' (15-40). Nažalost, s istim je problemom bila suočena i dva gema poslije, kad se Goerges odlično obranila od napada suparnice i sjajnim bekend pasingom došla do novog 'breaka'. Servis za pobjedu izvela je bez pogreške i bez izgubljenog poena izborila mjesto u 3. kolu prvog Grand Slam turnira u sezoni, na kojem je triput tijekom karijere dospjela do osmine finala.

Njemica je meč završila sa 13 asova, osvojila 84 % poena nakon pogođenog prvog servisa i imala 44 izravna poena, čak 29 više od Petre Martić. Goerges je napravila i 43 neforsirane pogreške, 22 više od hrvatske tenisačice, ali u prijelomnim trenucima trećeg seta je bila vrlo precizna i njezina se agresivnost isplatila.

Petra Martić je ostala na dva poena od ponavljanja prošlogodišnjeg rezultata u Melbourne Parku, gdje je pet puta gubila prvi meč te po drugi put završila put u 2. kolu.

Goerges će u 3. kolu igrati protiv Amerikanke Alison Riske koja je sa 6-3, 6-1 bila bolja od Kineskinje Lin Zhu.

Tako je jedinom hrvatskom predstavnicom u pojedinačnom turniru ostala Osječanka Donna Vekić (WTA - 20.), koja će u četvrtak igrati meč 2. kola protiv Francuskinje Alize Cornet (WTA - 61.).