Marin Čilić
 REUTERS/Aly Song
SPEKTAKL U O2 ARENI

VELIKI OKRŠAJ HRVATA I BRITANCA U LONDONU Murray uvjerljivo vodi, ali posljednja pobjeda je Marinova

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 14. studeni 2016. 12:22

Murray je u seniorskim danima uspostavio dominaciju nad Čilićem, koja se samo sporadično prekida. Tri pobjede Škota, jedna Hrvata, šest pobjeda Škota, jedna Hrvata, dvije pobjede Škota i jedna Hrvata.

Tako je to išlo od prvog meča u play-off dvoboju Velike Britanije i Hrvatske u Wimbledonu u rujnu 2007. Hrvatska nije mogla računati na Ivana Ljubičića, Marija Ančića i Ivu Karlovića, Britancima se u tom meču opraštao Tim Henman. Bila je to odlična partija s obje strane, najava da će im Wimbledon biti najbolji Grand Slam turnir, makar su oba prve trofeje (Marinu ostao jedini) uzeli na US Openu.

Često je u njihovim susretima početak bio vrlo neizvjestan i najčešće je usmjeravao daljnji tijek, Murray se u tome bolje snalazio i zato ima ovih 11 pobjeda u 14 utakmica. Prva pobjeda Međugorca nad Škotom bila je impresivna, u osmini finala US Opena 2009. sredio ga je u tri seta. Čilić je potom propustio set i break protiv Del Potra u četvrtfinalu, a Argentinac je potom pomeo Rafu Nadala u polufinalu te u finalu u pet setova prekinuo petogodišnju dominaciju Rogera Federera u Flushing Meadowsu.

Nekoliko mjeseci kasnije Murray i Čilić sreli su se u polufinalu u Melbourneu, Čilić je krenuo odlično i uzeo prvi set, no, kasnije je dramatično pao u izvedbi. Još je dramatičnije pao u četvrtfinalu US Opena 2012. kad je doslovno uništavao Škota set i pol, imao je čak priliku napraviti dvostruki break u drugom setu. To je propustio i do kraja uhvatio samo dva gema. Tek je u Rotterdamu 2014. uspio prekinuti seriju od šest pobjeda Murraya, šteta što to nije okrunio titulom, izgubio je finale od Tomaša Berdycha.

Za današnji susret jako je bitno da je posljednja pobjeda Čilićeva, i to iz finala Masters 1000 turnira u Cincinnatiju. Bila je to besprijekorna partija Međugorca protiv olimpijskog pobjednika iz Rio de Janeira.

Može se, doduše, primijetiti da je Murray bio umoran, iz Brazila je doletio u SAD bez dana predaha, no, i Čilić je imao težak raspored. Grigora Dimitrova u polufinalu sredio je debelo iza ponoći, ali je sačuvao svježinu da nadigra Škota, ostvari najveći uspjeh nakon trijumfa na US Openu te najavi sjajnu jesen, koja će ga drugi put dovesti na World Tour Finals.

-----------------------------------------------------------------

Nishikori uvjerljiv protiv Wawrinke

U susretu 1. kola skupine "John McEnroe" na ATP "mastersu" tenisača u Londonu Japanac Kei Nishikori svladao je Švicarca Stana Wawrinku s uvjerljivih 6-2, 6-3.

U drugom susretu ove skupine od 21 sat igrat će najbolji hrvatski igrač Marin Čilić protiv prvog igrača svijeta Britanca Andyja Murraya.

U prvom dvoboju dana u susretu 1. kola skupine "Fleming/McEnroe" Južnoafrikanac Raven Klaasen i Amerikanac Rajeev Ram svladali su prvi par svijeta, Francuze Pierre-Huguesa Herberta i Nicolasa Mahuta sa 7-5, 6-4.

MURRAY - ČILIĆ 11-3

2007. Davis Cup, Wimbledon, play-off 3:6, 6:4, 6:2, 4:6, 6:3

2008. Madrid, osmina finala 7:5, 7:6 (2)

2009. Roland Garros, osmina finala 7:5, 7:6 (4), 6:1

2009. US Open, osmina finala 5:7, 2:6, 2:6

2010. Australian Open, polufinale 3:6, 6:4, 6:4, 6:2

2010. Pariz, osmina finala 7:6 (6), 3:6, 6:3

2012. Wimbledon, osmina finala 7:5, 6:2, 6:3