Slavlje Mađara nakon trijumfa
 ATTILA KISBENEDEK AFP
FINALE EURA

VELIKO SLAVLJE U BUIDIMPEŠTI Mađari nakon ruleta peteraca osvojili europsko zlato, presudio rezervni golman koji je obranio ključni udarac

Piše: Dean BauerObjavljeno: 26. siječanj 2020. 22:00

Mađarski su vaterpolisti okončali trijumfalno svoju feštu na Dunavu. U finalu su boljim izvođenjem peteraca svladali Španjolsku koja je vodila nakon prve četvrtine 3:1, da bi već tijekom druge dionice Mađari uspjeli prvo poravnati, a zatim i preuzeti rezultatsku inicijativu. Do kraja utakmice je naime Mađarska cijelo vrijeme vodila, minimalno, a Španjolci stalno sustizali. Na koncu je krajnje neizvjestan susret okončan tek petercima, budući da je nakon 32 minute bilo 9:9.

Izbornik Mađara Tamas Märcz je nakon prva tri izvođača zamijenio vratara Viktora Nagyja za mlađeg, čuvara mreže Ferencvarosa, Somu Vogela. Ovaj je na povjerenje trenera odgovorio na najbolji mogući način. Obranio je zadnjem izvođaču peterca za Španjolsku, Alvaru Granadosu za silno veselje više od 5.000 mađarskih navijača. Nakon pune 21 godine, od Firence 1999. (kada su pobijedili Hrvatsku u finalu), Mađarska je ponovno na tronu Europe.

MAĐARSKA - ŠPANJOLSKA 14:13 (1:3, 3:0, 2:2, 3:4 - 5:4)

BUDIMPEŠTA - Duna Arena. Gledatelja 5.300. Suci: Margeta (Slovenija) i Stavridid (Grčka).

MAĐARSKA: V. Nagy (8 obrana), Angyal 1, Manhercz 2, Zalanki 2, Vamos 1, Hosnyanszky, Pohl, Jansik, Erdelyi, De. Varga 2, Mezei, Harai 1, Vogel. IZBORNIK: Tamas Märcz

ŠPANJOLSKA: Lopez (11 obrana), Munarriz 3, Granados 1 (0), Sanahuja, De Toro, Larumbe 1, Delgado, Fernandez, Tahull 1, Perrone 1, Mallarach 2, Bustos, Lorrio. IZBORNIK: David Martin

PETERCI: Mađarska -, Španjolska 0-1.

Konačan poredak EP Budimpešta 2020.: 1. Mađarska, 2. Španjolska, 3. Crna Gora, 4. Hrvatska, 5. Srbija, 6. Italija, 7. Grčka, 8. Rusija, 9. Njemačka, 10. Gruzija, 11. Rumunjska, 12. Turska, 13. Francuska, 14. Slovačka, 15. Nizozemska i 16. Malta

19. travanj 2024 01:27