‘OTOK VATRE‘

Ribar u lokvi krvi, a tijelo svjetioničara... Na ovom otoku žive predatori čiji otrov topi meso, svatko tko kroči riskira glavu

Smatra se da su krivolovci znali posjećivati ​​otok zbog zlatne kopljaste zmije čija je cijena na crnom tržištu dosezala i do 17.500 funti

Ilha de Queimada Grande

 Leo Francini/Alamy/Alamy/Profimedia

Ilha de Queimada Grande nalazi se 32 kilometra od obale Sao Paola i dom je zlatne kopljaste zmije. Razumljivo nazvan "Otok zmija", komad zemlje veličine 430 tisuće četvornih metara jedino je mjesto na Zemlji gdje je poznato da obitava Bothrops insularis, također poznat kao zlatna kopljasta zmija, piše Daily Mail, a prenosi Slobodna Dalmacija.

Otok gotovo da nema ljudskih posjetitelja, osim nekoliko znanstvenika kojima se svake godine daje dopuštenje za proučavanje zmija. Povremeno ga posjećuje i brazilska mornarica, koja se brine o autonomnom svjetioniku, izgrađenom davne 1909. godine. Otok je postao poznat kao Zmijski otok, a tvrdi se da na svakom četvornom metru živi jedna zmija. Također se smatra da su krivolovci znali posjećivati ​​otok i prisvojiti zlatnu kopljastu zmiju, čija je cijena na crnom tržištu dosezala i do 17.500 funti (23.700 dolara).

Ptice selice postale su glavni plijen zmije, ali problem je bio u tome što većini otrova treba vremena da djeluju - ponekad i nekoliko dana. Do trenutka kada bi zmijski otrov ubio ptice, one bi se preselile negdje drugdje, pa su umjesto toga zmije razvile nevjerojatno jak otrov koji može gotovo trenutno ubiti plijen. Pet puta je jači od otrova drugih zmija i može čak i otopiti ljudsko meso. Kod ljudi, ugriz zlatne kopljaste zmije nosio je sedam posto šanse za smrt.

I prije nego što je otok proglašen zabranjenim, bilo je nekoliko priča o ljudima koji su podlegli smrtonosnim predatorima. Jedna priča govori o ribaru koji je ostao bez snage u motoru svog broda. Nakon što je doplovio do otoka, uputio se u unutrašnjost, nesvjestan strahota koje su ga čekale. Kad je njegov brod konačno otkriven, pronađen je mrtav u lokvi krvi prekrivenoj ugrizima zmija.

Druga priča govori o posljednjem svjetioničaru koji je nastanjivao otok sa svojom obitelji. Priča se da su pobjegli u strahu kada su im zmije ušle kroz prozore; njihova tijela kasnije su pronađena razasuta po otoku.

Samo ime otoka govori o njegovoj burnoj povijesti. Ilha de Queimada Grande otprilike se prevodi kao ‘otok vatre koja se siječe i spaljuje‘, tako nazvan zbog neuspjelog pokušaja razvoja plantaže banana na njemu.

image

Ilustrativna fotografija

Tony Karumba/Afp

Međutim, u posljednjih 15 godina populacija zmija na otoku smanjila se za čak 15 posto, zbog kombinacije uklanjanja vegetacije i bolesti. A na Crvenom popisu Međunarodne unije za očuvanje prirode zmije su trenutno navedene kao kritično ugrožene. Međutim, s tisućama preostalih zmija, Ilha de Queimada Grande definitivno nije idealno odredište za odmor.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (2)

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

Sve zmije na otoku bi uginule.

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

Ovdje bi trebalo naše političare baciti bez hrane....

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
25. lipanj 2025 07:44