
Nogometašice Engleske obranile su naslov europskih prvakinja nakon što su u nedjeljnom finalu na rasprodanom stadionu Baselu svladale aktualnog svjetskog prvaka Španjolsku nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.
Kao što se moglo i očekivati, Španjolke su od početka dominirale u posjedu lopte, a svoju su inicijativu okrunile i vodećim pogotkom sredinom prvog poluvremena. Intenzivnim visokim pritiskom Španjolska je spriječila Englesku u građenju igre i izlasku sa svoje polovice. Na poluvremenu je bilo jasno da Engleskinje moraju nešto promijeniti u svojoj igri ako se namjeravaju vratiti u utakmicu, kao što su to učinile kad su lovile zaostatak u četvrtfinalu i polufinalu.
Vodeći pogodak Španjolska je postigla nakon lijepe akcije u 25. minuti. S desne strane kaznenog prostora ubacila je Battle, a potpuno sama na pet metara od suparničkih vratiju ostala je Mariona Caldentey koja je glavom poentirala za 1:0.
Engleska se vratila u pravom trenutku, u 57. minuti pao je pogodak koji je bio dosta sličan onom kojim su Španjolke stigle u vodstvo. S lijeve strane ubacila je Kelly koja je zamijenila ozlijeđenu James, a Alessia Russo je nečuvana glavom s pet-šest metara pogodila gornji desni kut suparničke vratarke za 1:1.
Blizu preokreta bila je Engleska u 69. minuti kad je Kelly opasno tukla iskosa s lijeve strane, no španjolska vratarka vršcima prstiju skrenula je loptu u korner.
Uzvratila je Pina u 74. minuti, bio je to opasan udarac iz blizine, no vratarka Hampton nije se dala iznenaditi. Engleske nogometašice odigrale su bolje u nastavku te su zasluženo stigle do produžetka.
U njima je umor došao do izražaja pa nije bilo previše prilika. Španjolke su u završnici prvog produžetka imale veliku priliku preko Paralluelo, no rezultat se nije mijenjao i odluka je pala nakon udaraca s bijele točke.
U raspucavanju penala junakinja je postala engleska vratarka Hannah Hampton koja je obranila dva udarca španjolskih igračica.
- Ova ekipa je jednostavno nevjerojatna, nevjerojatna. Tijekom ovog turnira pokazale smo da se možemo vratiti kada smo u zaostatku. Imamo tu hrabrost. Nikad se ne predajemo, jednostavno nastavljamo dalje i to smo danas učinile. Ne mogu vjerovati što smo ostvarile – rekla je Hampton.
Engleska izbornica Sarina Wiegman bila je presretna nakon još jednog trijumfa.
- Riječ ekipa zaista opisuje tko smo! Kažemo da možemo pobijediti na bilo koji način, a onda to danas ponovno pokazujemo. Jako sam ponosna na njih – jako sam ponosna na momčad i na cijeli stručni stožer - poručila je nizozemska stručnjakinja.
Slavlje je posljednjim pogotkom iz penala osigurala Chloe Kelly.
- Bila sam mirna, smirena i znala sam da ću pogoditi mrežu. Ne promašujem penale dvaput!
Ovogodišnje Europsko prvenstvo nogometašica u Švicarskoj srušilo je brojne rekorde te će ostati upisano kao najposjećenije natjecanje ženskih reprezentacija pod okriljem UEFA-e. Utakmice završnog turnira ukupno je pratio 657.291 gledatelj.
Engleska 4 (1)
Španjolska 2 (1)
BASEL – St. Jakob-Park. Gledatelja 38.000. Sutkinja: Stephanie Frappart (Francuska).
STRIJELKINJE: 0:1 – Mariona (25), 1:1 – Russo (57).
JEDANAESTERCI: Mead – brani Coll, 1:2 – Patri, 2:2 – Greenwood, Mariona – brani Hampton, 3:2 – Charles, Bonmati – brani Hampton, Williamson – brani Coll, Paralluelo – promašaj, 4:2 – Kelly.
ENGLESKA (4-3-3): Hampton – Bronze (od 106. Charles), Williamson, Carter, Greenwood – Toone (od 87. Mead), Walsh, Stanway (od 115. Clinton) – Hemp, Russo (od 71. Agyemang), James (od 41. Kelly).
IZBORNICA: Sarina Wiegman.
ŠPANJOLSKA (4-3-3): Coll – Battle, Paredes, Aleixandri, Olga (0d 106. Ouahabi) – Bonmati, Patri, Putellas (od 71. Pina) – Athenea (od 89. Paralluelo), Gonzalez (od 89. Lopez), Mariona.
IZBORNICA: Monserrat Tome.
IGRAČICA UTAKMICE: Hannah Hampton.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....