Na fotografiji: Bojan Bogdanović i Roko Ukić slave pobjedu.
 Ales Fevzer / CROPIX
LUDA UTAKMICA U TORINU

TO MOGU SAMO NAŠI KOŠARKAŠI Prokockali 24 koša razlike pa u drami izborili sanjano finale!

Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 08. srpanj 2016. 11:32

HRVATSKA - GRČKA 64-58 (31-13, 13-21, 8-15, 12-9)

Torino. Palaolimpico, gledatelja: 5618. Suci: Boltauzer (Slovenija), Perez (Španjolska), Šluga (Ukrajina).

HRVATSKA: Babić, Krušlin, Stipčević, Simon 11, Hezonja 6, Šarić 16, Ukić 2, Planinić 2, Bilan 9, Šakić, Arapović, Bogdanović 20. Izbornik: Aleksandar Petrović.

Šut: 21/59. Šut za 3: 5/23. Sl. bacanja: 19/30. Skok: 42 (31+11). Asistencije: 12. Os. lopte: 2. Izg. lopte: 7. Blokade: 2. Os. pogreške: 24.

GRČKA: Athinaiou, Calathes 3, Bourousis 8, Mantzaris 3, Agravanis 7, Papapetrou 9, Charalamopoulous, Borgis, Perperoglou 13, G. Antetokounmpo 9, Koufos 4, T. Antetokounmpo 5

----------------------------------------------------------------------------------------

Hrvatski košarkaše još jedna pobjeda dijeli od plasmana na Olimpijske igre u Rio de Janeiru, nakon što su u petak u Torinu svladali Grčku sa 66-61 (31-13, 13-21, 8-15, 14-12) u polufinalu kvalifikacijskog turnira.

Hrvatska reprezentacija je u dvoboj s Grcima ušla furiozno i odigrala možda i najboljih 12 minuta u posljednjih deset godina. Sve što su zamislili, izabranici Aleksandra Petrovića su u tom razdoblju i ostvarili, što je rezultiralo s nevjerojatnih +24 (37-13).

Naši su košarkaši preuzeli koncepcijski rizik i ostavili Grcima prostor na vanjskom šutu, ali su zaustavili prodore Nicka Calathesa i Giannisa Antetokounmpa. U tom razdoblju Hrvatska je imala 69 % realizacije i potpuna kontrolu reketa. Bojan Bogdanović je u prvoj četvrtini ubacio 11 poena bez promašaja iz igre, Krunoslav Simon je postigao osam poena uz odličnu organizaciju igre. Probuđeni Miro Bilan je postigao šest koševa, baš kao i Dario Šarić.

Kad se činilo da Grcima pomoći nama, da djeluju poput razbijene vojske, uslijedio je preokret. Grci su do poluvremena smanjili zaostatak na 10 koševa (44-34), dopustivši našim košarkašima u posljednjih šest minuta druge četvrtine samo pet koševa, od čega je samo jedan ubačaj bio iz igre.

Što će hrvatska košarkaška reprezentacija napraviti na kvalifikacijskom turniru u Italiji?

Sigurno izboriti Olimpijske igre, jači smo od svih

Bit će gusto i neizvjesno do kraja, Italija je jaka

Nažalost, nećemo se kvalificirati na OI u Rio

Ništa bolje nije bilo ni nakon poluvremena. Sve do 28. minute Hrvatska je bila na samo dva koša Bogdanovića u trećoj četvrtini, oba iz slobodnih bacanja. Grci su preko Perperogloua u 37. minuti stigli do prvog vodstva na utakmici (46-48). Ipak, u završne dvije i pol minute treće četvrtine, Bogdanović i Šarić su pogodili teške šuteve pa se Hrvatska uspjela vratiti u vodstvo i s tri koša viška (52-49) dočekati završnih deset minuta.

U posljednjoj četvrtini hrvatska je obrana opet bila na razini s početka utakmice. Naši su košarkaši Grke ostavili bez ubačaja u prve tri i pol minute, a Bogdanović, Šarić i Hezonja donijeli su Hrvatskoj prednost od devet koševa za završnih pet minuta. To je bilo dovoljno, jer su nastavili igrati sjajnu obranu kojom su ostavili Grke na samo 12 koševa u posljednjoj četvrtini.

Bojan Bogdanović je ponovno bio najbolji strijelac Hrvatske s 20 koševa. Dario Šarić je uz 16 koševa imao osam skokova, a Krunoslav Simon je završio dvoboj s 11 poena i osam skokova. Roko Ukić je bio najbolji asistent (5), a veliki dužnik iz prvih utakmica Miro Bilan je postigao devet poena uz sedam skokova.

Kod Grka je najbolji strijelac bio Stratos Perperoglou s 13 koševa.

Hrvatska je izborila mjesto u finalu turnira u Torinu, koje je na rasporedu u subotu s početkom u 21 sat. Za drugo mjesto u finalu u petak od 21 sat u torinskoj Palaolimpico borit će se domaćin Italija i Meksiko.

26. travanj 2024 02:52