BARCELONA - BAYERN 0:3

DEMONSTRACIJA MOĆI Mandžukić i Bayern pregazili nemoćnu Barcu i izborili finale

Piše: Dražen AntolićObjavljeno: 01. svibanj 2013. 16:02

Njemački finale je kompletiran. Takvo je novo doba; Tito nije imao šanse protiv Nijemaca, 25. svibnja London će biti njihov. Prvi put u povijesti dva bundesligaša borit će se se u završnom susretu za prvaka kontinenta. Među Bavarcima i naš Mario Mandžukić , prvi Hrvat koji bi mogao zaigrati u finalu nakon 2004. godine i Dade Prše. Igor Bišćan (Liverpool) i Dario Šimić (Milan) u međuvremenu su ostali samo promatrači. Režiser prijenosa prije prvog sučevog zvižduka fokusirao je Mandžinu kopačku na kojoj je hrvatska zastava, dajući polufinalu i malo više HR-štiha.

Ako je Barcelona i čuvala grašak nade on je uvenuo i prije utakmice; Lionel Messi osjetio je zatezanje u mišiću i stručni stožer domaćina nije ga stavio u početnu postavu. S Argentincem bili bi autsajderi, bez njega šanse su im se izražavali u promilima, znalo se to, i vidjelo čim je utakmica krenula. Pumpanje optimizma rasplinulo se u trenu.

Igrala se u načelu kopija dvoboja na Allianz Areni, s još jednim uvjerljivim trijumfom Bavaraca. Jalova tika-taka zabijala se bedem Bayernove momčadi, a okomiti proboji gostiju rasplamsavali često su rasplamsavali vatru.

Gerard Pique bio je glavno ime Barcelone u prvom poluvremenu, da bi si na kraju zabio autogol. On je u čak tri navrata klizećim startovima spašavao je vrata. U 12. se bacio u noge Robbenu kad se ovaj spremao na egzekuciju, nešto kasnije ušao je Lahmu nakon izvrsne lopte petom Schweinsteigera, na kraju i Mülleru.

Vilanovina momčad uspjela se izboriti za jedan udarac Pedra i zgodnu prigodu Xavija, kojem je Fabregas pustio loptu ramenom, ali je iz okreta šutirao preko vrata. Andres Iniesta u 34. minuti vjerojatno je mogao složiti i najizgledniju šansu da je vidio bolje postavljenog Pedra.

Arjen Robben potvrdio je prolaz Bavaraca u 49. minuti. Sjajna duga lopta Alabe na drugu stranu, Robben ju je primio desno, uhvatio na krivoj nozi Adriana i ljevicom pogodio suprotni dio gola Victora Valdesa. Njemačka pjesma orila se stadionom Camp Nou, Blaugrani ostalo je tek braniti ponos, a niti to nije išlo. U 55. minuti izašao je kapetan Xavi, legendarni vođa, za njim i Iniesta, ispraćeni pljeskom, za sve što su dali Barci i zaslužili su ga, a fanovi Crvenih krenuli su "ole-ole", travnjakom se razvila "germanska tika-taka". Leo Messi sklupčao se u fotelju, još jednom gledao je nemoć Barcelone. Istina je, nisu imali sreće s ozljedama, sigurno je i sam preforsiao ganjajući rekorde što je dovelo do zamora, ali to nisu odgovori na sva pitanja. Ovoj momčadi trebaju jaka osvježenja i ojačanja. U 72. minuti Gerard Pique zabio je u vlastitu mrežu nakon centaršuta Riberyja s lijeve strane, a u 76. Ribery je opet bio dodavač za Müller glavom strijelac za 3:0.

Mario Mandžukić je odradio standardnu dionicu, aktivan u duelima, trkački moćan, u fazi defenzive ometao je zadnjeg veznog Songa, ali i pomagao na bokovima. Prije naprijed manjed zamjetan, više je odvlačio rivale nego što su lopte išle na njega. Već u sljedećem kolu prvenstva igraju Borussia Dortmund – Bayern. Bit će to mala uvertira (sigurno će obje strane ponešto kalkulirati), sve za veliki okršaj 25. svibnja. Njemačka opet ima prvaka Europe, to je jasno. Nakon 12 godina. Kako li će mu biti ime?

BARCELONA - BAYERN 0:3 (Robben 49', Pique 72' a.g, Müller 76')

Strijelci: 0:1 Arjen Robben (47), 0:2 Gerrad Pique (72,ag), 0:3 Thomas Mueller (76)

BARCELONA: Valdes; Alves, Pique, Bartra (Montoya, 87), Adriano;Xavi (Sanchez, 55), Song, Iniesta (Alcantara, 64); Pedro, Fabregas, Villa

BAYERN: Neuer; Lahm (Rafinha, 77), Boateng, Van Buyten, Alaba; Schweinsteiger (Luiz Gustavo, 66), Martinez (Timoščuk, 74); Robben, Mueller, Ribery, Mandžukić.

KRAJ UTAKMICE

82. minuta - Bartra je probao glavom, ali lopta je otišla malo iznad vrata

GOOL 76. minuta - Ribbery je prošao po lijevoj strani, uputio centaršut a najviši u skoku bio je Müller koji šalje loptu u mrežu Valdesa za visoko vodstvo Bayerna na Nou Campu

GOOL 72. mintua - Ribery se sjurio po lijevoj strani, uputio centaršut u sredinu gdje ju neoprezno Pique šalje u vlastitu mrežu za povećanje vodstva Bavaraca

62. minuta - Pedro je uputio oštar centaršut ali obrana Bayerna izbaciju daleko od vratiju Neuera

GOOL 49. minuta - Alaba je dao na drugu stranu za Robbena koji vara svog braniča i šalje loptu u gornji desni kut Valdesa za vodstvo Bayerna na Nou Campu

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

40. minuta - Adriano je opalio s dvadesetak metara, ali slab udarac završio je u rukama Neuera

27. minuta - Alves je spustio loptu za Xavija koji s pet metara šalje loptu visoko iznad gola

24. minuta - Song je proigrao Pedra u sredini, a ovaj opalio s dvadesetak metara čiji udarac Neuer odbija u korner

19. minuta - Bavarci su odigrali odličnu akciju nakon koje je Schweinsteiger petom ostavio loptu za Lahma koji pada u kaznenom prostoru, ali sudac Skomina nije se oglasio

12. minuta - Schweinsteiger je gurnuo Robbena u priliku koji se sjurio prema vratima Katralonaca, ali Alba u zadnji tren izbija loptu ispred Nizozemca koji nije uspio uputiti udarac

10. minuta - Xavi je izveo slobodan udarac s tridesetak metara, a Bartrin slab pokušaj glavom otišao je iznad grede

8. minuta - Nakon što je istrčao četrdesetak metara, Lahm je opalio s ruba šesnaeterca, ali lopta je završila u bloku Barcelone

5. minuta - Bayern je povukao brzu kontru, lopta je u konačnici stigla do Mandžukića na rub kaznenog prostora, ali obrana Barcelona vraća loptu Valdesu koji ju uzima u ruke. Bavarci su tražili indirektan udarac, ali sudac Skomina samo je odmahnuo rukom

1. minuta - Utakmica je počela!

08. svibanj 2024 21:02