DANIEL MIHAILESCU Afp
PREKID UTAKMICE

FOTO Kaos u Bukureštu: Na tribinama osvanuo natpis ‘Kosovo je Srbija‘, sudac poslao igrače u svlačionicu

Nogometaši Kosova zatražili su suca da napuste travnjak, pišu rumunjski mediji
Piše: SNObjavljeno: 12. rujan 2023. 21:28

Utakmica Rumunjske i Kosova na Nacionalnom stadionu u Bukureštu prekinuta je zbog navijačkog incidenta na tribinama.

U 18. minuti susreta I skupine kvalifikacija za Europsko prvenstvo u Njemačkoj, na tribini se pojavio transparent s natpisom "Kosovo je Srbija", a navijači okupljeni u tom sektoru počeli su bacati baklje i ostala pirotehnička sredstva na travnjak.

Prema live prijenosu rumunjskog portala GSP, a specijaliziranog za sportsko praćenje, radi se o navijačkoj skupini "Ujedinjeni pod trobojnicom", a kosovski reprezentativci zatražili su glavnog suca Willyja Delajoda da pokaže put svlačionice. Francuz je to i učinio, a potom je intervenirala policija, koja je ubrzo uklonila transparent s tribina.

Prekid se dogodio pri rezultatu 0:0 u 19. minuti susreta. Članovi rumunjskog stožera otišli su do navijača i apelirali na primjereno ponašanje na tribinama. Utakmica je nastavljana gotovo 50 minuta kasnije. Glavni sudac prethodno je obavio razgovor s kapetanima reprezentacija i obznanio da će, dogodi li se još jedan ovakav incident na tribinama, ponovno prekinuti utakmicu, a Kosovo odnijeti 3:0 pobjedu za "zelenim stolom".

Inače, propisi UEFA-e ne predviđaju prekid utakmice ako je posrijedi navijački incident političkih razloga, za razliku od slučajeva u kojima se radi o rasizmu.

No to se, nasreću, nije dogodilo. Rumunji su na kraju slavili s 2:0, a posao im je olakšalo i isključenje kosovskog reprezentativca Vedata Muriqija (dva žuta kartona). Gosti su se odupirali sve do 83. minute kada je Stanciu doveo Rumunjsku u vodstvo, a pobjedu je golom u sudačkoj nadoknadi potvrdio Mihaila.

SKUPINA A

Norveška - Gruzija 2-1 (Haaland 25, Odegaard 33/Zivzivadze 90+1)

Španjolska - Cipar 6-0 (Gavi 18, Morino 33, Joselu 70, Torres 73, 83, Baena 77)

SKUPINA C

Italija - Ukrajina 2-1 (Frattesi 12, 29/Jarmolenko 41)

Malta - S.Makedonija 0-2 (Elmas 5, Manev 41)

SKUPINA F

Belgija - Estonija 5-0 (Vertonghen 4, Trossard 18, Lukaku 56, 58, De Ketelaere 88)

Švedska - Austrija 1-3 (Holm 90/Gregoritsch 53, Arnautović 56, 69-11m)