DINAMOVE IKONE

Pjaca, Mandžukić, Brozović... Evo u kakvom se društvu večeras našao Dani Olmo

Olmo je dodatno etablirao Dinamo na popis klubova koji stvaraju igrače za velike stvari
Piše: SNObjavljeno: 14. srpanj 2024. 21:25

U tijeku je finale Europskog prvenstva između Španjolske i Engleske. Za Španjolce od prve minute igra bivši igrač Dinama Dani Olmo koji je time postao 13. bivši ili trenutni igrač Dinama koji je zaigrao u finalu nekog velikog natjecanja.

Još 1960. su u finalu Europskog prvenstva između SSSR-a i Jugoslavije zaigrali tadašnji igrači Dinama Dražan Jerković, Željko Matuš i Željko Perušić. U finalu je SSSR slavio rezultatom 2:1, a Jerković je uz još četiri igrača podijelio titulu najboljeg strijelca. Svi su zabili po dva gola.

Nakon toga moramo otići u 1992. i Azijski kup. Tamo su se u finalu sastali Saudijska Arabija i Japan. Japan je slavio rezultatom 1:0, a za pobjedničku momčad je cijelu utakmicu odigrao legendarni Kazuyoshi Miura. Miura je u Dinamo došao 1999., ali se nije dugo zadržao. Zanimljivo, legendarni Miura je i dalje aktivan te je s 57 godina najstariji profesionalni nogometaš.

Prije finala Svjetskog prvenstva 2018. s kojeg dolazi većina igrača s ovog popisa, na njega se ugurao jedan Čileanac. Ángelo Henríquez je kao igrač Dinama ušao u 95. minuti finala Copa Américe u kojem su se sastali Čile i Argentina. Rezultat je nakon 120 minuta bio 0:0, a titulu je odnio Čile boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Najveći broj bivših igrača Dinama zaigrao je u finalu 2018. Tada je Francuska s 4:2 svladala Hrvatsku, a u finalu je zaigralo čak osam bivših igrača Dinama. To su bili Andrej Kramarić, Šime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Mario Mandžukić i Marko Pjaca.

Dinamo je tada i srušio rekord svjetskih prvenstava kao klub s najviše bivših igrača u jednom finalu. Sada se Olmo upisao na ovaj popis i dodatno etablirao Dinamo na popis klubova koji stvaraju igrače za velike stvari.

14. srpanj 2024 21:45