ANTE CIZMIC Cropix
BITI ILI NE BITI

Hrvatska zna kako se provući u nokaut fazu, ponovimo li recepte iz prošlosti, eto nas u osmini finala

Hrvatska ima negativnih iskustava na kontinentalnim završnicama, ali ima i pozitivnih
Piše: Toni RoićObjavljeno: 24. lipanj 2024. 16:37

Remijem 2:2 s Albanijom nastavila je Hrvatska uspješan niz u 2. kolima u skupinama velikih natjecanja, gdje svih 13 puta nije poražena, ali sada je čeka završna utakmica u skupini, u čemu je imala i niz negativnih iskustava. Ako se ograničimo samo na završne turnire najboljih europskih reprezentacija, onda dva najlošija scenarija datiraju iz 2004. u Portugalu i 2012. u Poljskoj.

Tri poraza u prva četiri sraza

Izbornik Otto Barić imao je završnu utakmicu 21. lipnja 2004. u Lisabonu, a s druge strane bila je Engleska. Hrvatska je imala dva boda iz ranijih dvoboja sa Švicarskom (0:0) i Francuskom (2:2), a za prolaz u četvrtfinale trebala joj je pobjeda. Počelo je sjajno jer je Niko Kovač već u 5. minuti pogodio za vodstvo, ali idili je došao kraj u završnim minutama poluvremena jer su Paul Scholes (40) i Wayne Rooney u 45. minuti pogađali za preokret. Rooney je zabio i za 1:3, a premda je Igor Tudor u 73. minuti smanjio na 2:3, još je Lampard pogađao mrežu Tomislava Butine i Hrvatska se porazom 2:4 oprostila od Eura kojeg je senzacionalno osvojila Grčka pobjedom 1:0 u finalu s domaćinom Portugalom.

Hrvatska je posrnula na zadnjoj stepenici puta u četvrtfinale i 2012. kada je 18. lipnja poražena u Gdanjsku s minimalnih 0:1 od Španjolske. Uoči zadnjeg kola sastav izbornika Slavena Bilića imao je četiri boda nakon pobjede nad Irskom 3:1 i remija s Italijom 1:1, dok je isti broj bodova imala i Španjolska, ali i bolju gol-razliku. U slučaju neodlučenog rezultata i očekivane pobjede Italije nad Irskom, koja se i dogodila, mogao se stvoriti krug od tri reprezentacije s pet bodova, pa je Hrvatskoj osim pobjede mogao odgovarati i remi, ali s postignutim golovima. Međutim, nije se dogodilo jer u 88. minuti Jesus Navas donosi Španjolskoj trijumf i prolaz do kasnijeg finala i titule, a Vatreni su morali doma.

Čupavo u Glasgowu

Imala je Hrvatska još jedan poraz u 3. kolu i to na svom prvom Euru 1996. u Engleskoj, ali vrsta izbornika Miroslava Blaževića imao je već osigurano četvrtfinale nakon trijumfa nad Turskom (1:0) i Danskom (3:0). Ćiro je izgubio 0:3 protiv Portugala odmarajući prvotimce za kasniji dvoboj s Nijemcima, koji je izgubljen omjerom 1:2 uz kontroverzno suđenje Šveđanina Leifa Sundella, čije odluke su mnogi akteri tog četvrtfinala nazvali “najvećom nepravdom u karijerama”.

Hrvatska je još jednom igrala nevažnu utakmicu u 3. kolu i to 2008. u Austriji, ali tada je pobijedila Poljsku 1:0 i imala stopostotni učinak u skupini jer je ranije svladala Austriju 1:0 i Njemačku 2.1, ali je u četvrtfinalu izbornik Bilić doživio bečku tragediju ispadanjem od Turske nakon jedanaesteraca, dok je 2016. pobjeda 2:1 nad Španjolskom označila prvo mjesto u skupini, iako bi sastav izbornika Ante Čačića bio prošao čak i uz poraz jer Česi su izgubili od Turske, a na kontu su već bila četiri boda (Turska 1:0, Češka 2:2). Portugal je bio koban u osmini finala rezultatom 0:1 nakon produžetaka.

I konačno prošli Euro, koji se igrao 2021. kada je situacija za Hrvatsku uoči zadnjeg dvoboja u skupini bila identična ovoj 2024. Poslije poraza 0:1 od Engleske i remija 1:1 s Češkom, Zlatko Dalić je trebao pobjedu u Glasgowu nad domaćinom Škotskom. Ostvarena je rezultatom 3:1, iako je prvo poluvrijeme bilo vrlo čupavo jer poslije vodećeg pogotka Nikole Vlašića u 17. minuti, izjednačio je McGregor u 42.

Drama u Kopenhagenu

U drugom dijelu presudan je bio fenomenalni projektil Luke Modrića za 2:1 u 62. minuti, a sve je riješio Ivan Perišić u 77. minuti pogotkom za konačnih 3:1 i prolaz u osminu finala. Suparnik je bila Španjolska, a dramatični ogled u Kopenhagenu otišao je nakon rezultata 3:3 otišao u produžetke, koje su Španjolci riješili u svoju korist i slavili 5:3.