LISE ASERUD Afp
KVALIFIKACIJE ZA EP 2024.

Spalletti upisao prvu pobjedu s Italijom, Španjolci napunili mrežu autsajdera, Haaland ne prestaje trpati

Svi izraženi favoriti u utorak navečer obavili su posao sukladno očekivanjima
Piše: Marko CrnjakObjavljeno: 12. rujan 2023. 22:47

Večer utorka donijela nam je devet ogleda kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2024. s domaćinstvom u Njemačkoj. Svi izraženi favoriti obavili su posao sukladno očekivanjima, a vrijedi istaknuti da je Luciano Spalletti upisao prvu pobjedu u ulozi izbornika talijanske reprezentacije.

U skupini C, Talijani su na domaćoj Meazzi s 2:1 porazili nogometaše Ukrajine. Davide Fratessi načeo je goste u 12. minuti. Zaccagni je iskoristio veliku neopreznost ukrajinske obrane, oteo loptu u opasnoj zoni, proslijedio za Frattesija, koji bez poteškoća postiže svoj drugi pogodak u talijanskom dresu. Već u 29. minuti stigao je i treći za 2:0 vodstvo Azzura. Frattesi je u prvih pola sata potvrdio odličnu formu zbog koje ga je Inter nedavno doveo iz Sassuola kao zamjenu za našeg Marcela Brozovića. Ubitačni tempo Talijana u 41. minuti razbio je Andrij Jarmolenko, dobro nam poznati Ukrajinac s trenutnim nastupima za kijevski Dinamo. Domaćin se nije dao omesti, dominirao je i drugom dionicom, promašio nekolicinu izglednih šansi, no u konačnici upisao zlata vrijedna tri boda.

Davide Frattesi

GABRIEL BOUYS Afp

U istoj skupini Sjeverna Makedonija nije dala mnogo šansi domaćoj Malti. Eljif Elmas zatresao je maltešku mrežu već u petoj minuti, da bi u 41. Jovan Manev udvostručio vodstvo protiv 171. reprezentacije na FIFA-ine ljestvice. Ispostavit će se da je Manev postavio i konačnih 2:0 u korist Sj. Makedonije, za koju Dinamov povratnik Arijan Ademi nije nastupio zbog ozljede potkoljenice, pišu tamošnji mediji. Engleska predvodi C skupinu s 13 bodova nakon pet odigranih ogleda, slijedi Italija (7) s utakmicom manje, zatim Ukrajina (7), Sjeverna Makedonija (7) pa Malta (0).

Iako je Španjolce u A skupini čekao lagan zadatak protiv Cipra, izbornik Jose Luis de la Fuente na stadionu Nuevo Los Carmanes izveo je većinu prvotimaca i upisao izvrsnu 6:0 pobjedu. Barcin talentirani ofenzivac Gavi doveo je Furiju u vodstvo u 18., a Mikel Merino poduplao prednost u 33. minuti. Biser La Masije, 16-godišnji Lamine Yamal, ponovno je dobio značajnu minutažu pod nacionalnim grbom, a u 61. minuti zamijenio ga je Ferran Torres. Do kraja susreta mreže su tresli Joselu (70.), Torres (73., 83.) i Alejandro Baena (77.).

Slavlje Španjolske

JORGE GUERRERO Afp

Norveška je na pogon glavnih zvijezda Premier lige s 2:1 nadigrala Gruziju u Oslu. Erling Haaland upisao se u strijelce u 25., a kapetan Martin Odegaard u 33. minuti. Oba pogotka namjestio je 18-godišnji Antonio Nusa, krilni napadač Club Bruggea koji je upisao prvi nastup pod norveškim dresom u službenim utakmicama. U prvoj minuti nadoknade poraz Gruzije ublažio je Budu Zivzivadze. Škotska je vodeća momčad A skupine s maksimalnih 15 bodova, prati ju Španjolska s 9 i utakmicom manje, a slijede Norveška (7), Gruzija (4) i Cipar (0).

U skupini F, nogometaši Belgije demolirali su Estoniju i proslavili 5:0 pobjedu na domaćem Eoi Baudouinu u Briselu. Pred vratima gostujućeg vratara Karla Heina izredali su se Jan Vertonghen (4.), Leandro Trossard (18.) te Romelu Lukaku, koji je u razmaku od dvije minute (56. i 58.) dvaput ugurao loptu u mrežu, no već u 60. je zamijenjen, stoga nije bilo prilike za hattrick. Do kraja susreta Charles de Ketelaere (88.) još se stigao upisati u strijelce.

Martin Odegaard

Jedan od rijetkih ogleda utorka bez izraženog favorita - između Švedske i Austrije - završio je 3:1 pobjedom gostiju na Friends Areni u Solni. Nakon mirnog prvog poluvremena, za sastav Ralfa Rangnicka zabijali su Michael Gregoritsch (53.) i dvaput Marko Arnautović (56., 69.), koji je svoj drugi zgoditak postigao s bijele točke i okrunio austrijsko slavlje. U 90. minuti Emil Holm potigao je utješni zgoditak za Švedsku. Belgija drži prvo mjesto F skupine s 13 bodova, koliko broji i drugoplasirana Austrija, slijede Švedska (6), Azerbajdžan (1) i Estonija (1).

Izrael i Bjelorusija u Tel Avivu su odigrali 1:0 u sklopu I skupine, a jedini strijelac bio je Gabi Kanilkovski u trećoj minuti nadoknade. Švicarska se neočekivano mučila s Andorom, no u konačnici ostvarila 3:0 pobjedu pogocima Cedrica Ittena (49.), Granita Xhake (84.) i Xhernada Shaqirija (90+3.) s bijele točke.

SKUPINA A

Norveška - Gruzija 2-1 (Haaland 25, Odegaard 33/Zivzivadze 90+1)

Španjolska - Cipar 6-0 (Gavi 18, Morino 33, Joselu 70, Torres 73, 83, Baena 77)

SKUPINA C

Italija - Ukrajina 2-1 (Frattesi 12, 29/Jarmolenko 41)

Malta - S.Makedonija 0-2 (Elmas 5, Manev 41)

SKUPINA F

Belgija - Estonija 5-0 (Vertonghen 4, Trossard 18, Lukaku 56, 58, De Ketelaere 88)

Švedska - Austrija 1-3 (Holm 90/Gregoritsch 53, Arnautović 56, 69-11m)