Slavlje nogometaša Srbije

ANDREJ ISAKOVIC Afp
ENGLESKA OKRENULA ITALIJU

Burno je večeras bilo na terenima diljem Europe. Velike pobjede upisale su Srbija, Engleska i Slovenija
Piše: Goran Čičin-MašanskerObjavljeno: 17. listopad 2023. 22:42

Nakon drugog poraza od Mađarske u aktualnim kvalifikacijama za Europsko prvenstvo, reprezentacija Srbije morala se večeras u Beogradu spašavati u susjedskom derbiju s Crnom Gorom. Momčad Dragana Stojkovića – Piksija u ogled na stadionu ‘Rajko Mitić‘ ušla je kao favorit i s imperativom pobjede te je nakon brojnih napada u završnici stigla do vrijedna tri boda koji su je doveli na prag plasmana na Euro u Njemačkoj, ponajviše zahvaljujući sjajnom napadaču Aleksandru Mitroviću, dvostrukom strijelcu i asistentu.

Aleksandar Mitrović

Srbija je bolje otvorila utakmicu te je povela pogotkom Mitrovića u 9. minuti. Napadač saudijskog Al-Hilala prošao je Stefana Savića, ušao u kazneni prostor i s desne strane vanjskim dijelom kopačke majstorski matirao vratara Milana Mijatovića.

Andrija Živković je u 26. minuti pogodio vanjski dio vratnice gostujućega gola, da bi Crnogorci u 36. minuti stigli do izjednačenja. Stefan Jović je iskoristio dodavanje Adama Marušića i iz kontranapada lijevom nogom svladao srpskog vratara Vanju Milinkovića-Savića.

SVE GOLOVE IZ BEOGRADA POGLEDAJTE OVDJE

Publika na vrlo dobro ispunjenoj ‘Marakani‘ srpske je igrače u svlačionicu ispratila zvižducima, ista stvar ponovila se i po izlasku na teren uoči nastavka. Odmah na početku drugog poluvremena Stojković je napravio dvije izmjene, umjesto Ivana Ilića i Filipa Mladenovića u igru su ušli Sergej Milinković-Savić i Filip Kostić.

Pritiskao je domaćin u potrazi za novim vodstvom koje je stiglo u 74. minuti, a strijelac je opet bio Mitrović, srpski junak dana. Lukić je uposlio Milinkovića-Savića koji je petom ostavio loptu za Mitrovića, uslijedila je precizna realizacija za 2:1.

Samo tri minute kasnije Srbija je riješila pitanje pobjednika. Na asistenciju Mitrovića za 3:1 pogodio je kapetan Dušan Tadić.

Treći pogodak u Mijatovićevoj mreži izazvao je bijes dijela crnogorskih navijača koji su počeli lomiti stolice u svom sektoru.

Srbija sada ima pet bodova više i jednu odigranu utakmicu više od Crne Gore te je samo korak dijeli od potvrde plasmana na Europsko prvenstvo.

Mađarska se u Litvi vratila iz minusa od dva pogotka te je s 2:2 zadržala vodstvo u skupini G s bodom više i utakmicom manje od Srbije.

Veliki preokret Engleske na Wembleyu

GLYN KIRK Afp

U europskom klasiku na londonskom Wembleyu Engleska je u skupini C svladala Italiju 3:1 i tako osigurala vizu za europsku smotru u Njemačkoj.

Giovanni Di Lorenzo doveo je goste u prednost u 15. minuti Strijelac prvog pogotka "iskupio" se Englezima u 28. minuti, prekršajem za kazneni udarac, koji realizira Harry Kane. Utakmicu u smjer Engleza odnosi Marcus Rashford, koji "solo akciju" pretvara u 2:1 u 57. minuti. Kane je svojim sedmim ukupnim pogotkom kvalifikacija postavio konačnih 3:1 u 77. minuti.

SVE GOLOVE S NOGOMETNOG KLASIKA POGLEDAJTE OVDJE

Pobjedom nad Maltom istim rezultatom, Ukrajina je na tablici njihove skupine preskočila Italiju i sada ima 13 bodova. Iako je Malta povela pred domaćim navijačima u 12. minuti, u 38. Ryan Camenzuli zabija u vlastitu mrežu. Zatim strijelac prvog pogotka, Joseph Mbong, pretvara se u tragičara kada u svome kaznenom prostoru radi prekršaj. Siguran izvođač najstrože kazne je u 43. minuti Arten Dovbyk. Konačan rezultat postavio je Mykhailo Mudryk pet minuta prije kraja susreta. Engleska je prva sa 16 bodova, slijedi Ukrajina s 13 i Italija s deset. Ipak, Ukrajinci imaju utakmicu više, odnosno jednu utakmicu do kraja, a Italija i Engleska dvije.

Slavi se i u Sloveniji

Nogometna reprezentacija Slovenije nastavila je svoj odličan niz u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo gostujućom pobjedom 0:1 u Belfastu protiv Sjeverne Irske. Već u petoj minuti susreta osmog kola skupine H, Adam Gnezda Čerin zabio je na Windsor Park stadionu za njihovu treću uzastopnu pobjedu.

Reprezentacija Kazahstana je u istoj skupini preokretom došla do važne pobjede na gostovanju u Helsinkiju protiv Finske rezultatom 2:1. Domaća reprezentacija je povela u 28. minuti pogotkom Roberta Taylora. Ipak, Baktijor Zajnutinov prvo 77. minuti udarcem s bijele točke izjednačava utakmicu, da bi zatim u 89. postavio konačnih 1:2.

Kazahstanci su tom pobjedom skočili na treće mjesto tablice, a drugoplasirana Danska pobjedom 2:1 slavila je teže od očekivanog na gostovanju u San Marinu. Rasmus Hojlund zabio je u 42. minuti jedini pogodak prvog poluvremena. U 61. domaći zasluženo izjednačuju golom Alessandra Golinuccija. Devet minuta nakon njega Yussuf Poulsen zabija konačan rezultat.

Ovim epilogom Slovenija je prva reprezentacija skupine s 19 bodova, izjednačeni s Danskom. Kazahstan dva kola do kraja kvalifikacija s četiri manje, a zadnje kolo gostuje u Sloveniji.

EURO kvalifikacije: Rezultati