Fenomenalna predstava Elf-a: Njemačka pregazila Grčku u Gdanjsku i izborila polufinale

Piše: Nikola LipovacObjavljeno: 22. lipanj 2012. 16:01

Nijemački nogometaši nastavljaju marširati! Protiv na jeziku jakih Grka, koji su im prijetili “izbacivanjem iz euro-zone” imali su samo neznatnih problema.

Sa manje-više četiri lako zabijena komada i dva neoprezno primljena pomlađeni ‘elf’ se plasirao u polufinale Eura 2012 gdje će se 28. lipnja sučeliti uspješnijem iz dvoboja Engleza i Talijana.

Grci su izdržali do 39. minute, kad je Sifakisa probio Lahm udarcem sa 20 metara, bio je grčki čuvar mreže malo i pokriven, dovoljno da prekasno reagira, no nije 15. uzastopna pobjeda Nijemaca u natjecateljskim utakmicama bila u pitanju niti nakon izjednačenja u 55. minuti. Njemci su jedonstavno prebrzo kombinirali s loptom čak i za čvrste Grke i slomili ih pred očima svoje kancelarke Angele Merkel. Slomili su ih prošli vikend politički, a ovaj nogometno...

Iznenadio je Joachim Löw startavši s rezervnom napadačkom trojicom, Reusom, Kloseom i Schürrleom umjesto Thomasa Müllera, najboljeg strijelca na ovom turniru Gomeza i Podolskog. I dok su dva krila doista bila osvježenje, Klose se između grčkih stopera vidio samo jednom, u 4. minuti kad mu pogodak ispravno nije priznat zbog zaleđa.

Fernando Santos je Grčku izveo na teren u oečkivanih 4-2-3-1, s hitrim Salpingidisom u špici, povratnikom Ninisom umjesto suspendiranog kapetana Karagounisa na desnom boku, a defenzivnim vezistom Katsouranisom na polušpici. I dobro je Katsouranis smetao Khediri i posebno Schweinsteigeru u organizaciji igre, no predobro su Nijemci uigrani da bi to bio duži problem, ubrzo su preko krila probijali grčki blok i dvostrukim dodavanjima dolazili u prigode za udarac.

Nijemci su malo pomalo slamali otpor Grka: u 12. minuti je Reus, koji ionako nije krilo, ali jest ljudina, prodro kroz sredinu, ali pucao pokraj vratiju, potom je uslijedilo zatišje, pa tri prigode u tri minute. U 23. Özil je nakon dvostrukog dodavanja izbio sam pred Sifakisa ali mlako pucao ravno u njega, u 24. je Sifakis obranio oštar udarac Reusa, a u 25. je Reusov poluvolej završio pokraj vratnice.

U 32. minuti uzvratili su Grci, ali je Ninisov udarac izdaleka Neuer rutinski obranio. Sedam minuta kasnije Nijemci su poveli udarcem izvana i u nastavku Grci su morali u napad.

Ušli su napadač Gekas i vezist Fotakis, Torosidis je prešao na lijevog beka, Maniatis iz veze na desnog, bila je to 4-3-3 formacija Grka s kakvom su i ušli u turnir. No, Nijemci se ne znaju braniti, krenuli su po drugi pogodak koji bi slomio suparnika i - rječnikom scenarista pivskih reklama - ‘desila’ im se kontra za 1-1. Salpingidis je pobjegao preofenzivnom i preopuštenom Lahmu, nabacio Samarasu, a ovaj pobjegao Boatengu i ispod Neuera sproveo loptu u mrežu.

To je samo još više razbjesnilo Nijemce, koji su, emotivno stabilni, nastavili napadati kao da se ništa nije dogodilo i već u 61. minuti Boateng je ispravio svoju pogrešku, nabacio sdesna, a Khedira se ubacio iz drugog plana i iz voleja opalio pod gredu za 2-1. U sljedećem napadu Grka Gekas je pucao preko vrata s ruba 16-erca i to je bilo sve od potomaka Helena. U 68. minuti, nakon prekida, ukazao se Miro Klose, nadskočio je Sokratisa i pogodio mrežu glavom, Sifakis je izletio u prazno. Ubrzo se u strijelce upisao i Reus, koji je u međuvremenu, nakon ulaska Thomasa Müllera, prešao na lijevo krilo, odakle je i zatresao mrežu nakon lošeg čišćenja Grka.

Uveo je Löw 10 minuta prije kraja i svoga najboljeg strijelca Marija Gomeza, te veliku nadu kojoj je zbog ozljede propala gotovo cijela prošla sezona, Marija Götzea, peti gol je visio u zraku. No, ‘desilo’ se na drugoj strani: Torosidis je pogodio u ruku Boatenga, Slovenac Skomina neumoljivo pokazao na bijelu točku, a Salpingidis zabio drugi grčki pogodak, baš u nadmetanju kad su primili četiri.

Германия 4-2 Греция footyroom.com by Futbol2101

Njemačka - Grčka 4:2 (Lahm 39, Khedira 61, Klose 69, Reus 74/Samaras 55, Salpingidis 89 - 11m)

Sudac: Damir Skomina (Slovenija)

Stadion: Arena Gdanjsk

Njemačka: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm, Boateng, Khedira, Schweinsteiger, Özil, Schürrle (Müller 67'), Reus (Götze 80), Klose (Gomez 79')

Grčka: Sifakis, Maniatis, Tzavellas (Fotakis 46'), Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos, Makos (Liberopoulos 72), Ninis (Gekas 46'), Katsouranis, Samaras, Salpingidis

90+2. minuta - Kraj

89. minuta - GOOL Torossidis je ubacio loptu u kazneni prostor te je pogodio Boatenga u ruku. Sudac je pokazao na bijelu točku. Perecizan je bio Salpingidis

85.minuta - Samaras je ušao u u kazneni prostor, pokušao je prevariti Hummelsa koji je sjajno reagirao te mu je oduzeo loptu

83.minuta - Fotakis se ohrabrio na udarac, obranio je Neuer