Damir Krajac / CROPIX
DVA LICA HRVATSKE U KVALIFIKACIJAMA

Završen je dvoboj u Bakuu. Azerbajdžan i Hrvatska odigrali su 1:1, a Vatreni su ovime ponovo zakomplicirali pitanje plasmana na EURO 2020. Odigrali su naši reprezentativci dobro prvo poluvrijeme, imali i vodstvo nakon pogotka Modrića, ali u nastavku je Khalilzada izjednačio i ostavio hrvatsku na 10 osvojenih bodova u ovim kvalifikacijama.
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 09. rujan 2019. 14:04

AZERBAJDŽAN - HRVATSKA 1:1 (Khalilzada 72'/Modrić 11'-11m)

AZERBAJDŽAN: Balajev - Pašajev (od 46' Khalilzada), Medvedev, Mustafazade, Krivocjuk - Garajev, Husejnov (od 60' Mahmudov) - Emreli, Nazarov (od 90' Ejubov), Rahimov - Šejdajev

HRVATSKA: Livaković - Bartolec (od 76' Brekalo), Lovren, Vida, Barišić - Modrić, Brozović - Rebić (od 86' Oršić), Vlašić, Perišić - Petković

U susretu petog kola E skupine kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine, hrvatska nogometna reprezentacija je u Bakuu odigrala 1-1 protiv Azerbajdžana i tako pokvarila dojam nakon sjajne predstave u Trnavi i pobjede protiv Slovačke.

Hrvatska je povela golom Luke Modrića iz kaznenog udarca u 11. minuti, a izjednačio je Tamkin Kalilzade u 72. minuti.

KAKO JE AZERBAJDŽAN ZABIO ZA 1:1

Nogometna reprezentacija Azerbajdžana iznenadila je Hrvatsku i osvojila prve bodove u kvalifikacijskom ciklusu za Europsko prvenstvo 2020. godie.

Utakmica u Bakuu između Azerbajdžana i Hrvatske završila je 1:1, a domaćini su gol za izjednačenje zabili u 72. minuti. Strijelac je bio Khalizade koji je solo-akcijom izbacio čak trojicu hrvatskih igrača.

Sep 1, 2019; Flushing, NY, USA; Novak Djokovic of Serbia faces Stan Wawrinka of Switzerland in a fourth round match on day seven of the 2019 US Open tennis tournament at USTA Billie Jean King National Tennis Center. Mandatory Credit: Danielle Parhizkaran-USA TODAY Sports - 13297840
Screenshot: Reddit

On je akciju započeo na rubu kaznenog prostora iskosa s lijeve strane, a onda se u trku otarasio prvog čuvara, a potom još dvojice prije nego li je matirao Dominika Livakovića.

Bila je to akcija kakve se ne bi posramili ni najbolji nogometaši svijeta, a kamoli azerbajdžanski branič Khalizade.

Nakon fantastične predstave u Trnavi, hrvatska reprezentacija tri dana kasnije nije uspjela isto ponoviti i u Bakuu. S pravom je izbornik Zlatko Dalić upozoravao kako će biti nemoguće pobijediti Azere bez maksimalnog zalaganja. Premda je veći dio javnosti upisao pobjedu svjetskih doprvaka i prije početka utakmice, rasplet na terenu je ponudio posve drugu sliku.

Azerbajdžan je i prije tri godine u Bakuu zaustavio "Vatrene". Tada je bilo 0-0. Hrvatsku je vodio Niko Kovač, a na suparničkoj klupi je sjedio Robert Prosinečki.

Hrvatska je bila ogroman favorit, vrlo brzo je povela 1-0, imala još nekoliko sjajnih prilika, ali nije uspjeli slomiti srčane Azere i nažalost, ispustila je dva važna boda na putu prema EP-u koje će se iduće godine održati u 12 gradova u 12 zemalja. S druge strane Nikola Jurčević je nakon četiri uvodna poraza plesao po rubu otkaza, no bod protiv druge momčadi svijeta daleko će odjeknuti.

Hrvatska je silovito ušla u susret. Visokim pritiskom lomila je suparnika i povela je već u 10. minuti. Bruno Petković je izborio kazneni udarac nakon što je Anton Krivocjuk igrao rukom, a s bijele točke je bio siguran 'slavljenik' Luka Modrić koji je danas proslavio 34. rođendan.

U idućih desetak minuta Hrvatska je mogla riješiti pitanje pobjednika, no nije to bila večer Ante Rebića koji je promašio dva zicera. U 12. minuti sjajno ga je proigrao Vlašić, a minutu kasnije i Perišić, no domaći vratar Emil Balajev je skinuo oba zicera. Balajev je sjajno reagirao i na Vlašićev udarac s ruba kaznenog prostora u 24. minuti.

Nakon pola sada igre momčad Nikole Jurčeviće je napokon stigla do daha. I do konca poluvremena imala je dvije izgledne prilike. U 33. minuti nakon brze kontre pucao je Šejdajev, no Livaković je nogom obranio. U 40. minuti s ruba kaznenog prostora pokušao je i Husejnov, ali je pucao preko gola.

U 55. minuti organizirani i tvrdi Azerbajdžan ponovo je zaprijetio. Pucao je Emreli, ali je Vida u padu blokirao loptu. Prvu priliku u nastavku svjetski doprvaci su imali u 60. minuti, no Petković je s ruba kaznenog prostora pucao pored gola.

Daleko bolju igru u nastavku domaćin je okrunio pogotkom u 67. minuti, no Emreli je srećom, bio u zaleđu. Nažalost, u 72. minuti nije bilo zaleđa. Tamkin Kalilzade je fantastično prošao kroz našu obranu i sjajno pogodio za 1-1. Veznjak Sabaha prošao je Brozovića, te između Bartoleca i Lovrena i zatim lijepim udarcem svladao Livakovića.

Dalić je izmjenama pokušao vratiti svoju momčad na pobjedničku stazu, ali do kraja susreta nismo uspjeli složiti niti jednu ozbiljnu priliku.

Hrvatska je protiv Azerbajdžana igrala i na startu ovih kvalifikacija pobijedivši 2-1. I to je bila teška utakmica u koji su Azeri poveli, ali su naši reprezentativci uz dosta muke uspjeli preokrenuti rezultat i osvojiti tri boda. U zagrebačkom dvoboju u ožujku goste je u vodstvo doveo Ramil Šejdajev, a potom su Borna Barišić i Andrej Kramarić režirali preokret za pobjedu 2-1.

Nakon neočekivanog remija, Hrvatska vodi na ljestvici sa 10 bodova ispred Mađarske koja ima devet bodova, ali i utakmicu manje. Wales i Slovačka imaju po šest bodova, također s utakmicom manje, dok je Azerbajdžan na začelju s prvim osvojenim bodom.

Iduću utakmicu "Vatreni" će imati 10. listopada u Splitu protiv Mađarske, tri dana kasnije gostuju u Walesu, a u posljednjem kolu 16. studenog će na Rujevici dočekati Slovačku.

Fotogalerija: CROPIX

----------------------------------------------------------------------------------

KRAJ: Završeno je u Azerbajdžanu. Po pogodak i po bod svakome...

90+3' Žuti karton na klupi domaćih dobio je Medvedev.

90' Treća promjena kod domaćih. Izlazi Nazarov, a ulazi Ejubov. Igrat će se još 4 minute sudačke nadoknade.

89' Nikako da Hrvatska uputi taj završni udarac prema domaćim vratima.

86' Druga promjena kod Hrvatske. Debitantski nastup upisuje Mislav Oršić, izlazi Ante Rebić.

84' Brekalo je oprobao šut iz daljine, odlazi to nebu pod oblake...

83' Još jednom Khalilzada! Odbijena lopta sjela je na volej, ali strijelac zasad jedinog domaćeg pogotka nije bio precizan.

81' Nazarov puca nakon izgubljene lopte Barišića. Bila je to nedopustiva pogreška, ali Livaković je obranio.

78' Prekršaj je pretrpio domaći igrač Rahimov. Sve je manje vremena za Vatrene da uspiju doći do pobjede.

76' Prva izmjena Zlatka Dalića. Umjesto Karla Bartoleca ulazi Josip Brekalo.

75' Porasli su sada apetiti domaćih nakon ovoga zgoditka. Hrvatska će pokušati povratiti vodstvo i ipak osvojiti tri boda.

72' GOOOL! Izjednačio je Azerbajdžan Khalilzade se prošetao kroz našu obranu i zabio za 1:1.

70' Sada jedan žuti i za Bornu Barišića. Težak prekršaj našeg lijevog braniča.

68' Žuti karton dobio je i Khalilzade nakon prekršaja nad Petkovićem. Jednu je javnu opomenu zaradio i Nazarov.

67' Trese se Livakovićeva mreža, ali je zaleđe. Emreli je strijelac, ipak samo nesuđeni. Domaći igraju puno bolje, iz minute u minutu su sve opasniji.

65' Tražila je domaća publika igranje rukom Vide u jednoj situaciji kod aut-linije, neposredno pred pomoćnim sucem. Glavni, Sandro Scharer nije se oglasio. Inače, na terenu rastu tenzije, Azeri žele pogodak i otvoreno se bore.

62' Prvi žuti karton za Azere. Dobio ga je Krivocjuk zbog prekršaja nad Vlašićem.

61' Petković ima novu priliku, ali puca pored vrata. Brzo smo izašli, nedostajalo je samo malo završne preciznosti u Dinamovog napadača.

60' Prije toga po drugi puta mijenjat će Nikola Jurčević. Izaći će Husejnov, a ući Mahmudov.

58' Nekoliko hrvatskih igrača se zagrijava za eventualni ulazak u igru, mogao bi Dalić uskoro nešto promijeniti. Za to vrijeme, novi korner za Vatrene, točnije za Brozovića.

55' Bio je to prvi korner za domaće, nastavili su nakon njega prijetiti, ali nije se dogodio novi posao za Livakovića.

54' U odnosu na početak utakmice igra je nešto podložnija hrvatskim reprezentativcima, odnosno više paše vodstvu Vatrenih. Sad je jednom priprijetio domaći sastav, Khalilzada je pucao, bit će korner za Azere.

51' Perišić je ušao u kazneni prostor i na dodavanje Modrića pokušao prevariti Balajeva, međutim u tome nije uspio.

49' Kao i protiv Slovačke, naši će dečki i u nastavku utakmice probati napasti i doći do drugog pogotka. To bi ovoga puta moglo biti nešto teže s obzirom na čvrstu obranu domaćih.

46' Krenuli smo u drugo poluvrijeme u azerbajdžanskoj prijestolnici. Modrićev pogodak zasad razdvaja suparnike. Evo i prve izmjene u redovima domaćih. Umjesto Pašajeva ulazi Khalilzada

POLUVRIJEME: Vode Vatreni s 1:0 na Bakcell Areni u Bakuu. Jedini strijelac je Luka Modrić u 11. minuti utakmice iz kaznenog udarca.

45+2' Pretrnuli smo, Livakovićeva mreža opet se trese, ali Nazarov je ponovo u zaleđu.

45' Perišić je izveo slobodnjak, ostalo je samo na udarcu prema vratima, nije bio ugrožen Balajev. Igrat će se još 2 minute nadoknade.

43' Husejnov radi prekršaj nad Petkovićem. Nema kartona, ali oštru opomenu uputio je švicarski arbitar Scharer. Novi slobodan udarac za Hrvatsku, prekršaj je nedugo zatim pretrpio i Modrić.

42' Vlašić još jednom puca nakon osvojene lopte iz daljine, efektna obrana Balajeva. Dojučerašnji pričuvni vratar Azerbajdžana prvo je ime domaće momčadi za sada.

40' Udarac Husejnova s dvadesetak metara odlazi iznad grede. Sve opuštenije djeluju domaći kako se kraju bliži prvo poluvrijeme.

39' Vidi opet pomažu hrvatski liječnici, dobio je od vratara Balajeva lakat u glavu... Ljute se naši reprezentativci tražeći neku kaznu za azerskog vratara.

38' Petković je opet u slalomu, okružuju ga domaći, a Mustafazade odbija u korner. U jednom skoku ponovo se ozlijedio Vida.

36' Po tom Šejdajevu se vidi da se želi nadigravati s obranom Hrvatske i da je opasan, ali ostatak momčadi ga večeras ne prati kvalitetom.

33' Prva veća prilika za Azere. Šejdajev je izbačen u kontru, pobjegao je našim braničima, Livaković je zatvorio bliži kut i obranio njegov udarac.

32' Domaćin pokušava spustiti ritam utakmice, ali naši momci i dalje napadaju. Maločas je Perišić probao, ostalo je u bloku.

29' Hrvatska ponovo puca iz svih oružja. Udarci sijevaju, jednog je poslao i Borna Barišić nakon odbijene lopte. Otišlo je preko, ali i to znači da Balajev na golu Azerbajdžana ne smije ni pomisliti na opuštanje.

27' Vatreni uspješno odrađuju sve zadatke u sredini terena i drže inicijativu. Petković radi sjajan posao spuštajući se bliže sredini kada treba osvojiti loptu.

24' Udarac Vlašića. Lopta je putovala neko vrijeme, ali je bila vrlo nezgodna. Brani Balajev, ali udarac bivšeg igrača Hajduka nije bio nimalo loš.

21' Samo Dejanu Lovrenu u slučaju žutog kartona prijeti suspenzija za sljedeću utakmicu Hrvatske.

20' Na travnjaku je ponovo liječnička ekipa, ovaj puta ona azerska. Ostao je ležati Nazarov pa će opet biti kratkog prekida utakmice. Prvi žuti karton na utakmici zaradio je Marcelo Brozović.

18' Taman kad smo to napisali, mreža se zatresla. Srećom, Nazarov je bio u zaleđu pa se pogodak domaćih ne vrijedi. To su te kontre...

17' Priliku za novi pogodak imao je ponovo Ivan Perišić. Iz blizine je šutirao, lopta je otišla pored vrata. Azeri pokušavaju kontrama ugroziti još uvijek relativno nezaposlenog Livakovića.

15' Sjajno su Vatreni otvorili utakmicu, moglo je već biti i više od minimalnog vodstva za Hrvatsku. Rebićev zicer bio je također "već viđen" iza leđa Balajeva.

13' Još jedna prilika za Hrvatsku, pokušavali su Vlašić i Brozović, brani Balajev. Dva zicera obranio je azerski vratar, bio je blizu pogotka i Rebić.

11' GOOOOOL! Na svoj 34. rođendan pogodak iz kaznenog udarca zabio je Luka Modrić.

11' Jedanaesterac za Hrvatsku! Rukom je igrao netko od Azera u kaznenom prostoru, bio je to Krivocjuk. Petković je izborio taj jedanaesterac.

10' Traje velika početna ofanziva Vatrenih! Novi korner za Hrvatsku izvest će Modrić.

8' Petković je i izveo taj slobodnjak, od živog zida lopta odlazi u korner.

7' Petković je sada izborio slobodan udarac za našu reprezentaciju iz dobre pozicije.

6' Prva velika prilika za Hrvatsku! Petković je izborio loptu, Modrić pucao iz daljine, obranio je Balajev. Lopta je na putu do domaćeg vratara dirala jednog domaćeg braniča, ali se snašao vratar Azerbajdžana.

5' Vida je dobio jedan udarac, ali neće trebati izmjenu. Jedno kratko vrijeme bit će izvan terena, a onda ponovo ući u igru naš stoper.

4' Nije bilo opasnosti iz te akcije, ali na terenu je naša liječnička ekipa budući da se lakše ozlijedio Domagoj Vida.

2' Perišić je izborio prvi korner za Hrvatsku.

18:00 Susret je počeo. Sretno, Vatreni!

17:50 Deset je minuta do utakmice, sve je spremno za novu veliku predstavu hrvatske reprezentacije.

17:40 Ovo je današnjih Vatrenih 11. Sretno, dečki!

17:30 Evo i pokoje fotografije hrvatskih navijača ispred Bakcell Arene u Bakuu.

16:50 Azerbajdžan još uvijek čeka na pobjedu protiv Hrvatske, ali ni Vatreni još uvijek nisu slavili na njihovom terenu.

16:45 Zlatko Dalić dakle, nije mijenjao svoju početnu jedanaestoricu. To u prijevodu znači da će svoju priliku s klupe opet čekati Josip Brekalo, jedna od važnih uzdanica Vatrenih.

16:40 Azeri jesu napravili pokoju promjenu, točnije dvije u odnosu na sastav koji je prije tri dana igrao protiv Walesa. Dogodila im se vratarska izmjena, umjesto Agajeva na vratima je Balajev. Zadnja linija se nije mijenjala, ali zato vezna jest. Umjesto Richarda Almeide tu je Husejnov. Prednja četvorka ostala je ista.

16:35 Evo ih, sastavi su tu. Sve je isto kao i protiv Slovačke.

16:30 Dok iščekujemo početne sastave iz Bakua, evo što je o utakmici rekao Nikola Jurčević, nekadašnji pomoćni trener hrvatske reprezentacije, a trenutno izbornik današnjeg suparnika Azerbajdžana.

- Odigrali smo odličnu utakmicu u Walesu, ali primili smo dva nesretna gola i izgubili smo. Hrvatska je veliki favorit, odigrali su sjajno u Slovačkoj. Nastojat ćemo parirati i odigrati bolje nego u Zagrebu. Bit će nam teško, ali vjerujem da Hrvatska u tri dana teško može odigrati dvije tako dobre utakmice - rekao je Jurčević.

01. svibanj 2024 21:20