Praksa je, srećom, često opovrgavala teoriju, ne samo u europskim utakmicama Barce i Reala ove sezone nego i u sudarima hrvatske reprezentacije sa svjetskim velesilama. Ćirina brončana generacija je, ilustracije radi, pomela pod s Njemačkom 1998. godine, u trenutku kada je elf držao u rukama naslov europskog prvaka. Nokautirala je Jozićeva repka zvjezdanu talijansku momčad s Vierijem, Tottijem i Cannavarom četiri godine poslije u Japanu. U Bilićevih šest godina osvojen je Wembley i pobijeđena Njemačka koja će na koncu igrati finale Eura.
Zasaditi ‘polje ježeva’
Od ozbiljnijih prijedloga, Bilić uvijek može posegnuti za Mourinhovom umotvorinom. Parkirati autobus u šesnaestercu, zasaditi cijelo polje “ježeva” u onih petsto četvornih metara oko Pletikosina gola i gledati kako odvesti španjolske plemenite igrače u vode nervoze. Mandžukić bi u tom slučaju morao glumiti Eto’oa ili Drogbu, svjetske zvijezde koje su silom prilika igrale beka protiv Barce, ali je njihova žrtva na kraju donijela rezultat.
Talijani imaju recept
Druga važna pretpostavka za remi ili pobjedu odnosi se na Andresa Iniestu. Dok su Xavi i Silva uglavnom zaduženi za distribuciju i držanje lopte u sefu, a Torres za golove, u opis Iniestina posla ulaze i razigravanje suigrača, i asistencije, i golovi. Nemoguće je zaustaviti Barcina genijalca kad ima svoj dan, ali ako ga uspije izolirati negdje na lijevom boku, Bilić bi mogao spasiti svoju obranu od “prekomjernog granatiranja”.
Uz pretpostavku da će Hrvatska primiti barem jedan gol (jer primila je po jedan u posljednje četiri utakmice), poraz se može izbjeći samo tako da Casillasa pošaljete u mrežu po loptu. Hrvatska može do gola protiv furije, a Talijani su ponudili recept. Brza tranzicija, lopta Pirlu i minuciozno odigran pas u prostor između stopera. Dakle, Modrić bi trebao pustiti s lanca Mandžukića ili Jelavića…
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....