Roko Ukić (arhiva)

BOZIDAR VUKICEVIC/CROPIX Cropix
ABA LIGA

Gnjidić protiv Splita odigrao utakmicu sezone, Cibona ostala bez čak 5 igrača i pala u produžetku

Gostovanje Splita u Ljubljani iskoristio je Lovro Gnjidić za utakmicu sezone u zelenom dresu
Piše: Tvrtko PuljićObjavljeno: 14. siječanj 2023. 21:11

Cedevita Olimpija - Split 102:88 (26:27, 30:24, 24:24, 22:13)

LJUBLJANA Stožice. Gledatelja 1.500. Suci: Pukl (Slovenija), Dragojević (Crna Gora i Terlević (Hrvatska).

CEDEVITA OLIMPIJA: Rebec 3, Ferrell 18p, 8a, 4il, Radović 3, Jeremić 8, Alibegović 13p, 9s, 3il, Murić 11p, 5s, Mulalić, Adams 10, Matković 2, Gnjidić 13, Omić 21p, 16s, 3a.

SPLIT: Sullivan 18p, 4s, 4ol, Gizdavčić 3, Kalajžić 7p, 3il, Tišma 3, Runjić 8, Ukić 3, Shorter 15p, 7s, Jukić, Dubravčić, Nelson16p, 4s, Mavra 13p, 5s, 6a, Šarić 2.

Split se držao tri četvrtine u Ljubljani, no bilo je i do tada samo pitanje vremena kad će se momčad Jurice Golemca odvojiti i upisati glatko pobjedu nad Žutima. Split čeka trijumf protiv Ljubljančana još od prosinca 2010. godine, a kako se čini, još će se načekati za neko slavlje...

Posljednju četvrtine utakmice u kojoj se nije previše marilo za obranu Cedevita Olimpija je dobila sa 22:13, odlučila se spustiti u stav, pa je nešto obranila, pretrčala Žute i tu gotovo rutiniran riješila utakmicu u kojoj vjerojatno nije niti mogla izgubiti.

Vrijedi podvući da je gostovanje Splita u Ljubljani iskoristio Lovro Gnjidić za utakmicu sezone u zelenom dresu. Nekadašnji je Cibonin play i povremeni reprezentativac ubacio 13 poena, uz skok i asist, pri čemu je trice šutirao savršenih 3-3 u 24 minute koliko mu je ovoga puta dao Jurica Golemac. Kao kuriozitet za ovu utakmicu, vrijedi izdvojiti i kako su obje momčad šutirale za tri iznad 50 posto. Cedevita Olimpija je bila sa 16-30 (53 posto), a Split sa 12-23 (52 posto).

Cedevita Olimpija je tako upisala 12. pobjedu i ostala tik iza Zvezde na ljestvici, dok je Split ostao na pet pobjeda, na svu sreću dvije više od fenjeraša Borca nakon 15 kola... (tp)

Vukovi završili bez petorice i izgubili u produžetku

Cibona - Studentski centar 89:98 (77:77) (25:27, 19:12, 17:18, 16:20 - 12:21)

ZAGREB Dvorana Dražena Petrovića. Gledetalja 500. Suci: Boltauzer (Slovenija), Jovčić (Srbija) i Porobić (BiH).

CIBONA: Vuković, Radovčić 8, Mesiček 19p, 4s, Perasović, Smajlagić, Majcunić, Mazalin 7p, 4s, Aranitović 14p, 6s, 3ol, Baković 7p, 3s, Kapusta 16p, 10a, 3il, Ljubičić 5p, 4il, Bundović 13p, 6s.

STUDENTSKI CENTAR: Jackson 27p, 4s, 6a, Magee 14p, 3s, 3il, Pavlićević 4p, 3ol, Ivanović, Vučeljić 5, Slavković 10, Hadžibegović 4, Baćović, Tasić 23p, 10s, 6a, 3bl, 5il, T. Ivišić 5s, Drežnjak 11p, 8s, 4a.

Cibona je do sredine siječnja dobila sve utakmice koje su se razrješavale u fiksu da bi u posljednje dvije, obje odigrane u svojoj dvorani posrnula. Cedevita Junior je slavila u srijedu u HT Premijer lige, iako je Aleksandar Aranitović šutirao tricu za pobjedu, a sada je pun plijen pod Tornjem u ABA ligi odnio Studentski centar nakon produžetka sa 98:89 (77:77), a Cibona je imala napad za pobjedu u osnovnom dijelu kod 77:75. Borna Kapusta nije ubacio desni ulaz, Filip Bundović je skočio u napadu, a Marko Baković nije pogodio tricu. Onda je Loren Jackson položio za 77:77 na 1,6 sekunde do kraja, Cibona je imala minutu odmora i plan za brzi šut, no nije upalilo.

I dodatnih pet minuta sve je u svojim rukama držao Loren Jackson, a pobjedu druge momčadi Budućnosti trasirali su tricama Andrija Slavković i Mateo Drežnjak. Usput je Cibona završila utakmice bez čak pet igrača (Ljubičić, Bundović, Kapusta, Baković i Mazalin), doduše, bez trojice je kraj dočekao i gost (Magee, Hadžibegović i Pavićević), ali je Cibona, koja je kontrolira cijelu utakmicu osim jednog dijela s kraja prve i početka druge četvrtine, puno više toga propustila.

Propustila je i dokopati se sedme pobjede, a ono u ABA ligi znači ostanak u društvu najboljih, a nešto tako do polovice siječnja Cibona je zadnji puta napravila u 2014. godini, kad je i jedini puta osvojila ovo natjecanje. Propustila je svladati Studentski centar, pa ova momčad sada ima sa Cibonom 2-0 i u bilo kojem krugu bit će ispred Cibone, a bio je ovo okršaj i za mjesta u doigravanju.

I da stvar bude gora, u nedjelju, već od 18 sati Vukove dočekuje u okviru HT Premijer lige nabrijani Dinamo. A utakmica protiv podgoričke momčadi završila je u subotu poslije 23 sata...

Poredak: C. zvezda 12-1, Partizan 12-2, Cedevita Olimpija 12-2, FMP 11-4, Budućnost 9-5, Zadar 7-7, Studentski centar 7-8, Cibona 6-9, Igokea 5-9, Split 5-10, Mega 5-10, Mornar 4-9, Borac 3-12, MZT 2-12.