Toni Perković

NIKOLA VILIC Cropix
ABA LIGA

Split iskoristio kikseve suparnika i pobjedom u Sloveniji ostao u utrci za doigravanje regionalne lige

Splitska momčad je pobijedila Krku uz tri igrača s dvoznamenkastim učinkom
Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 18. ožujak 2024. 20:39

Krka - Split 76:80 (15:14, 20:24, 16:19, 25:23)

NOVO MESTO - Dvorana Leon Štukelj. Gledatelja 400. Suci: Pukl, Boltauzer i Vovk.

KRKA: Planinić 8p, 9s, 4il, Hamilton 16p, 4s, Stergar 7p, 8s, Bobnar, Bačvić, Cerkvenik 15p, 12s, Jurković, Špan 19p, 5a, 3il, Škedelj 2p, 4s, Radovanović 9p, 4s, 5a.

SPLIT: Funderburk 3, Perković 16p, 5s, 4a, 4il, Shorter 8p, 3s, 4a, Sullivan 8, Kalajžić 14p, 7s, Tišma 5, Runjić, Kučić 8p, 3s, Vuko 14, Perkušić, Ljubičić 4.

Nakon što su Mornar i Mega napravili Splitu “usluge” pobjedom protiv Igorkee, odnosno Studentskog centra, momčad Slavena Rimca je u Novom Mestu slomila Krku i nastavila lov na doigravanje u tom tercetu. Na žalost, Žuti s obje momčadi u tom krugu imaju slabiji međusobni omjer, ali i daleko lakši raspored do kraja od momčadi iz Podgorice koja u posljednja tri kola igra s tri vodeće momčadi ABA lige.

Početnih 0:2 iz ruku Kalajžića okrenuo je domaćin sa sedam neodgovorenih poena i u utakmici malih brojki držao prednost do završnice prve četvrtine kad je Split preko Tišme, Shortera i Vuke došao do 10:9. Tricom je to poništio Jan Špan koji je i položio za 15:12 u desetoj minuti. Dojam je bio da domaćin ne koristi napadačku sterilnost Žutih koji su u prvoj četvrtini bili tri, onda ponovo gotovo dvije minute bez ubačaja, dok su s “nulom” za dvije minute otvorili i drugu pa je 20:16 stoga izgledalo kao - sjajan rezultat.

Ključni ubačaj Kalajžića

U svoju prvu ozbiljniju seriju Split je krenuo sredinom druge četvrtine kad su Kalajžić i Perković prvo donijeli izjednačenje (23:23), dok su 10-2 kreirali Perković s pet poena (dvica i tri bacanja) te Shorter tricom za 35:29. Posljednja minuta prvog poluvremena donijela je pak još tri trice, dvije Španove za domaćina između kojih je svoju prvu na utakmici pogodio i Perković.
Bolje je Krka otvorila drugo poluvrijeme, no, na četiri vezana poena odgovorio je Split sa svojih pet, u 24. minuti uslijedilo je novo izjednačenje (43:43), potom Hamilton spriječava da Sullivan, Kalajžić i Vuko odvoje goste na više od četiri razlike, dok je ta barijera probijena Shorterovim ubačajem za 53:48. A kakva se utakmica igrala u Štukeljevom domu dočarat će četiri od osam za tri poena najboljeg domaćeg igrača, Jana Špana na kraju treće četvrtine, dok su svi ostali s obje strane iskombinirali pet trica iz 27 pokušaja.

Boris Tišma

Međutim, i bez šuta su Žuti uspjeli napraviti seriju 14-3 koju je košem za 63:51 zaključio Toni Perković. Imali su u tom razdoblju priliku zaključiti i utakmicu, pogotovo nakon Tišmine trice za 66:54, ali to se nije dogodilo, u 37. minuti je Sullivan napravio nesportsku osobnu pogrešku u napadu i omogućio Krki da se primakne na 65:68, da bi nakon ubačaja Shortera tricu pogodio Leon Stergar i donio potpuno neizvjesnost (68:70) tri minute prije kraja.

Odluka je tako pala u samoj završnici kad je Kalajžić pokupio Shorterov promašaj i ubacio “floater”, Špan promašio otvorenu tricu, dok je Funderburk zakucao za 76:70 na ulazu u posljednju minutu.

ABA LIGA, 23. KOLO: Mornar - Igokea 86:84, Zadar - Cedevita Olimpija 88:65, Budućnost - Borac 100:79, Partizan - FMP 88:57, Mega - Studentski centar 88:79, Cibona - Crvena zvezda 59:82, Krka - Split 76:80

POREDAK: Crvena zvezda 20-3, Budućnost 18-5, Partizan 17-6, Zadar, Cedevita Olimpija 14-9, Mega 13-10, Studentski centar, Igokea, Split 11-12, Cibona, Borac 8-15, FMP 7-16, Mornar 5-18, Krka 4-19.

28. travanj 2024 16:24